Ենթադրվում է, որ սիրիացի գրոհայինները թունավոր նյութերով արկ են կիրառել քրդերի դեմ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում: Այդ մասին հայտնում է Լիբանանի արբանյակային Al Mahaddin հեռուստաալիքը:
Ըստ քրդական աղբյուրի, միջադեպը տեղի է ունեցել Ռաս ալ Այն քաղաքի մերձակայքում, որը գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանին: Արկի պայթյունից հետո օդ է բարձրացել դեղին ծուխ, իսկ քուրդ կամավորների մոտ փսխում է նկատվել, ինչը բնորոշ է քիմիական զենքից տուժածների համար:
Երկու օր է Ռաս ալ Այնում մարտեր են ընթանում քրդերի ու «Ալ Նուսրայի ճակատի» ու «Լևանտի և Իրաքի իսլամական պետության» ծայրահեղական խմբավորումների իսլամիստների միջև, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Քրդերը, որոնք կազմում են Սիրիայի բնակչության մոտ 10 տոկոսը, կոմպակտ բնակվում են երկրի հյուսիս-արևելքում: Երբ 2011 թվականին հակամարտություն սկսվեց Բաշար Ասադի կառավարության ու ընդդիմության միջև, նրանք հայտարարեցին, որ չեզոք կլինեն: Քրդերի բնակության վայրերում կամավորական ջոկատներ կազմավորվեցին, որոնք կոչված են պաշտպանելու քրդերին կառավարական զորքերից կամ գրոհայիններից:
Հակամարտության մեկնարկից ի վեր կողմերը բազմիցս են մեղադրել միմյանց քիմիական զենքի կիրառման մեջ: 2013 թվկանի օգոստոսին Դամասկոսի արվարձանում միջադեպից հետո, երբ քիմիական զենքի օգտագործման հետևանքով 1,5 հազար մարդ զոհվեց, Ասադի կառավարությունը արտաքին միջամտության սպառնալիքի առջև համաձայնվեց ամբողջությամբ ոչնչացնել քիմիական զենքի արսենալները:
Մոսկվան առաջարկեց Դամասկոսին քիմիական զենքի հանդեպ միջազգային հսկողություն սահմանել, ինչին Սիրիան արդեն համաձայնվել է: Մինչ այդ Սիրիական ընդդիմության ազգային կոալիցիան ռուսական առաջարկն անընդունելի քաղաքական քայլ էր համարել: Ավելի ուշ մեկ այլ ընդդիմադիր կազմակերպության՝ Սիրիայի Ազգային համակարգող կենտրոնի ղեկավար Հեյսամ Մանաան հայտարարել էր, որ ընդդիմությունն առաջարկել է Ռուսաստանի հսկողությանը հանձնել Սիրիայի քիմիական զենքը մինչ անցումային կառավարության ձևավորումը: Մինչդեռ սիրիական ընդդիմության զինված թևը՝ Սիրիայի ազատ բանակը (ՍԱԲ), մերժել էր քիմիական զենքը միջազգային հսկողությանը հանձնելու վերաբերյալ ռուսական նախաձեռնությունը, հայտարարել էր ՍԱԲ զինված կազմավորումների հրամանատար Սելիմ Իդրիսը:
ՄԱԿ մամլո ծառայությունը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 6-ին սիրիացիները ոչնչացրել են քիմիական զենքի պաշարների մեծ մասը Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության փորձագետների ղեկավարությամբ: Ասվում է նաև, որ քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացումը կշարունակվի նաև առաջիկա օրերին:

Сирийские повстанцы предположительно применили снаряд с отравляющими веществами в бою против курдского ополчения на северо-востоке Сирии. Об этом сообщает ливанский спутниковый телеканал Al Mayadeen.
По словам курдского источника телеканала, инцидент произошел близ города Рас-аль-Айн, расположенного на границе с Турцией. После разрыва снаряда в воздух поднялся желтый дым, а у ряда курдских ополченцев были зафиксированы случаи рвоты, характерные для пострадавших от химического оружия.
В Рас-аль-Айне на протяжении двух дней ведутся бои между курдами и повстанцами из числа радикальных исламистов «Фронта аль-Нусра» и «Исламского государства Ирак и Левант», пишет ИТАР-ТАСС.
Курды, составляющие примерно 10 % населения Сирии, компактно проживают на северо-востоке страны. После начала в 2011 году конфликта между правительством Башара Асада и оппозицией они заявили, что не будут поддерживать какую-либо из сторон. На территориях проживания курдов сформировано ополчение, призванное защищать их от повстанцев или правительственных войск.
С начала конфликта его стороны неоднократно обвиняли друг друга в применении химического оружия. После инцидента в пригороде Дамаска в августе 2013 года, когда в результате действия химического снаряда погибли полторы тысячи человек, правительство Башара Асада под угрозой внешнего военного вмешательства согласилось на полное уничтожение своих химических арсеналов.
Группа экспертов ОЗХО находится в Сирии с 1 октября 2013 года. Они уже начали ликвидацию химического арсенала. Все это происходит в рамках присоединения Сирии к конвенции о запрете химического оружия.
Пресс-служба ООН сообщила, что сирийцы в воскресенье, 6 октября, уничтожили часть своего арсенала химоружия под руководством экспертов Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО). В сообщении также подчеркивается, что процесс уничтожения арсеналов будет продолжен в последующие дни.