30 Հոկտեմբեր 2013 - 10:22 AMT
Վրաստանի նախագահի պաշտոնից հեռացող Միխայիլ Սահակաշվիլին գրեթե ամբողջությամբ ծախսել է 2013 թ. նախագահական հիմնադրամի միջոցները՝ 6 միլիոն դոլարից թողնելով միայն մոտ 3 հազար դոլար:
«Ոչ ոք չէր կասկածում, որ նախագահ Սահակաշվիլին ամբողջությամբ կծախսի իր հիմնադրամի միջոցները: Նա գիտեր, որ հոկտեմբերի 27-ի նախագահական ընտրություններից հետո նրա լիազորությունները կսահմանափակվեն, ուստի հատկապես նախընտրական շրջանում նա շատ միջոցներ ծախսեց նախագահական հիմնադրամից, որը ֆինանսավորվում է պետբյուջեից, իր բազմաթիվ արտասահմանյան ուղևորությունների վրա»,-ասել էՎրաստանի տարածաշրջանային զարգացման ու ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Նարմանիան:
Հոկտեմբերի լույս 29-ի գիշերը Սահակաշվիլին մեկնել է Բրյուսել չտեղեկացնելով այդ մասին Վրաստանի ԱԳՆ-ին, հայտնում է INTERFAX.RU-ն:
Հոկտեմբերի 27-ին կայացած Վրաստանի նախագահական ընտրություններում հաղթեց վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի «Վրացական երազանք» կոլիացիայի ներկայացուցիչ Գեորգի Մարգվելաշվիլին: Ըստ սահմանադրության, Միխայիլ Սահակաշվիլին իրավունք չուներ ընտրվել երրորդ անգամ:
Ավելի վաղ Բիձինա Իվանիշվիլին չհերքեց այդ հայտարարությունը, որ Սահակաշվիլին կարող է դատարանի առջև կանգնել, մասնավորապես վարչապետ Զուրաբ Ժվանիայի մահվան գործով, որը կյանքից հեռացավ անհասկանալի հանգամանքներում:

Уходящий с поста президент Грузии Михаил Саакашвили почти полностью растратил средства президентского фонда на 2013 г., оставив в нем лишь немногим более трех тысяч долларов из шести миллионов.
"Никто не сомневался, что президент Саакашвили полностью израсходует свой фонд. Он знал, что после президентских выборов 27 октября его полномочия сократятся, поэтому, особенно в предвыборный период, он потратил много денег из президентского фонда, финансируемого госбюджетом, на свои многочисленные зарубежные поездки", – сказал министр регионального развития и инфраструктуры Давид Нармания.
В ночь на вторник Саакашвили вылетел в Брюссель, не поставив об этом в известность МИД Грузии, передает INTERFAX.RU.
На президентских выборах в Грузии 27 октября победу одержал представитель коалиции премьер-министра Бидзины Иванишвили «Грузинская мечта» Георгий Маргвелашвили. По конституции Грузии Михаил Саакашвили не имел права избираться на третий срок.
Ранее Бидзина Иванишвили не опроверг заявления о том, что Саакашвили может предстать перед судом по уголовным делам, в частности, по делу о смерти премьер-министра Грузии Зураба Жвания, который умер при непонятных обстоятельствах.