31 Հոկտեմբեր 2013 - 08:15 AMT
Եթե Ադրբեջանը չանդամակցի Մաքսային միությանն և Եվրասիական տնտեսական ընկերակցությանը, ապա կարող է երեք ուղղությամբ ճնշման ենթարկվել: Այդ մասին հայտարարել է «Ատլաս» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Էլհան Շահինօղլուն: «Առաջին, հիմնական ուղղությունը Լեռնային Ղարաբաղն է: Ռուսաստանն էլ ավելի կսատարի Հայաստանին: Իրականում, Մոսկվան միշտ է նրան սատարել: Սակայն, եթե Երևանը հրաժավեր Մաքսային միությանն անդամակցելուց ու Ասոցացման համաձայնագիր կնքեր ԵՄ հետ, Մոսկվայի քաղաքականությունը կփոխվեր՝ Ադրբեջանի փոխարեն ավելի մեծ ճնշում կգործադրվեր Հայաստանի վրա: Բայց անգամ այդ դեպքում Ռուսաստանը հազիվ թե Բաքվինօգնություն ցուցաբերեր ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Չեմ կարծում, որ եթե Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով սկսի ազատագրել իր տարածքները, Մոսկվան անհաղորդ կմնա»,- ասել է Շահինօղլուն:
Ադրբեջանի հանդեպ ճնշման երկրորդ ուղղությունը կարող է դառնալ նաև ՌԴ քաղաքական փոփոխությունը ներգաղթյալների հարցում: Շահինօղլուն գտնում է, որ Ռուսաստանը կխստացնի քաղաքականությունն այն երկրների ներգաղթյալների հանդեպ, որոնք չեն միանա Մաքսային միությանը: Եվ վերջապես, երրորդ ուղղությունը կարող է կապված լինել առևտրի խնդիրների հետ: Ռուսաստանը կարող է խոչընդոտել Ադրբեջանից մրգերի ու բանջարեղենի ներմուծմանը: Այդ դեպքում ադրբեջանցի արտադրողների մթերքը կփչանա և նրանք սպառման շուկայի բացակայության պատճառով կորուստներ կունենան»,-գտնում է ադրբեջանցի քաղաքագետը:
«Դեմ եմ Ադրբեջանի անդամակցությանը Մաքսային միությանը: Սակայն հրաժարվելով հարկավոր է կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել՝ հնարավոր դժվարություններից ու խնդիրներից խուսափելու համար: Մասնավորապես, հարկավոր է աշխատատեղեր ստեղծել Ադրբեջանի շրջաններում, որպեսզի միգրանտները չմեկնեն ՌԴ: Մյուս կողմից, պետք է իրավական օգնություն ցուցաբերել Ռուսաստանում ադրբեջանցի ներգաղթյալներին: Բացի այդ, հարկավոր է բանակցել Ռուսաստանի շրջանների հետ փոխշահավետ հիմքով համատեղ շուկաներ ստեղծելու համար: Ով չի կարողանա օրինականացնել այնտեղ իր մասնակցությունը, հարկավոր է ապահովել նրանց վերադարձը հայրենիք և ապահովել նրանց աշխատատեղերով»,-գտնում է Շահինօղլուն, գրում է «Ենի Մուսավաթ» թերթը:

Если Азербайджан не вступит в Таможенный союз и Евразийское экономическое сообщество, то может столкнуться с давлением с трех направлений. Об этом заявил глава Центра исследований «Атлас» Эльхан Шаиноглу. «Первое, основное направление – это Нагорный Карабах. Россия еще более усилит поддержку Армении. В действительности, Москва всегда ее поддерживала. Однако если Ереван отказался бы от Таможенного союза и пошел бы на подписание ассоциативного соглашения с ЕС, то политика Москвы изменилась бы – вместо Азербайджана, большее давление оказывалось бы на Армению. Однако даже в этом случае, Россия вряд ли бы оказала помощь в урегулировании Карабахского конфликта Баку. Не думаю, что если бы Азербайджан начал освобождать свои территории военным путем, Москва осталась бы безучастной», – сказал Шаиноглу.
Вторым направления давления на Азербайджан, на его взгляд, может стать изменение российской политики в отношении мигрантов. Шаиноглу считает, что Россия ужесточит ее в отношении тех государств, которые не присоединятся к Таможенному союзу. И, наконец, третье направление давления может быть связано с проблемами в торговле. Россия может препятствовать вывозу из Азербайджана в РФ овощей и фруктов. В этом случае, продукция азербайджанских производителей будет портиться, и они будут нести убытки в связи с отсутствием рынков сбыта.
«Я против вступления Азербайджана в Таможенный союз. Но отказываясь от этого, надо принять превентивные меры, во избежание возможных проблем и трудностей. В частности, необходимо создать рабочие места в регионах Азербайджана, чтобы мигранты не выезжали в РФ. С другой стороны, надо оказывать правовую помощь азербайджанским мигрантам в России для легализации их положения. Кроме того, необходимо вести переговоры с регионами России для создания на взаимовыгодной основе совместных рынков. Для тех, кто не сможет легализоваться там, необходимо обеспечить организованное возвращение на Родину и обеспечение рабочими местами», – считает Шаиноглу, пишет газета «Ени Мусават».