31 Հոկտեմբեր 2013 - 09:54 AMT
Ռուսաստանը կմասնակցի Ժնևում Անդրկովկասում անվտանգության ու կայունության վերաբերյալ միջազգային բանավեճին, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 5-6-ը Ժնևում: Ինչպես հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության ու մամուլի դեպարտամենտը, բանավեճին կմասնակցեն նաև Աբխազիան, Վրաստանը, ԱՄՆ-ն, Հարավային Օսեթիան, ինչպես նաև ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն ու Եվրամիությունը: Ռուսական պատվիրակությունը կգլխավորի ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշում են, որ հաշվի առնելով հոկտեմբերի 27-ին Վրաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները, առաջիկա խորհրդակցությունները հատուկ նշանակություն կունենան Ժնևի գործընթացի հետագա հեռանկարների որոշման համար: «Սեպտեմբեր-հոկտեմբերին Վրաստանի և Հարավային Օսեթիայի պետական սահմանին ձեռնարկված աղմկալի քարոզարշավը ստիպեց մտորել ժնևյան հանդիպումներում Թբիլիսիի իրական մտադրությունների մասին»,-ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Մոսկվայում վստահ են, որ նախկինի պես օրակարգում առաջնային են համապատասխան երկկողմ համաձայնությունների կնքումը Հարավային Օսեթիայի, Աբխազիայի և Վրաստանի միջև ուժի չկիրառման մասին: «Ռուսական պատվիրակությունն այս առնչությամբ մտադիր է կրկին մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել 2012 թ. ներկայացված ուժի չկիրառման մասին համատեղ հայտարարության իր նախագծի վրա, որի ընդունումը կնպաստեր Սուխումի, Թբիլիսիի ու Ցխինվալի մոտեցումների մերձեցմանը»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Վրաստանի հետ Հարավային Օսեթիայի ու Աբխազիայի սահմաններում լարվածությունը մեղմացնելու համար հարկավոր կլինի պայմանավորվել սահմանի հատման կարգի մասին բնակչության իրազեկման ու սահմանային աշխատանքների պարամետրերի մասին: «Այստեղ կարևորվում են սահմանամերձ շրջաններում միջադեպերի կանխարգելման ու արձագանքման համատեղ մեխանիզմները: Հարկավոր է բարձրացնել դաշտային գործունեության արդյունավետությունը»,-նշում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:

Российская Федерация примет участие в международных дискуссиях по безопасности и стабильности в Закавказье, которые состоятся 5-6 ноября 2013г. в Женеве. Как сообщает департамент информации и печати МИД РФ, в дискуссиях также примут участие Абхазия, Грузия, США, Южная Осетия, а также ООН, ОБСЕ и Европейский союз (ЕС). Российскую делегацию возглавляет заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин. В МИД РФ отмечают, что с учетом прошедших 27 октября в Грузии выборов нового президента страны предстоящие консультации будут иметь особое значение для определения дальнейших перспектив женевского процесса. "Развернутая в сентябре-октябре этого года шумная пропагандистская кампания на государственной границе Грузии с Республикой Южная Осетия заставила задуматься об истинных намерениях Тбилиси на встречах в Женеве", – говорится в сообщении ведомства.
В Москве уверены, что по-прежнему приоритетным в повестке дня является заключение соответствующих двусторонних соглашений между республиками Южная Осетия и Абхазия и Грузией о неприменении силы. "Российская делегация в этой связи намерена вновь привлечь внимание участников к представленному ею в 2012г. проекту общего заявления о неприменении силы, принятие которого содействовало бы сближению позиций Сухума, Тбилиси и Цхинвала, продвижению вперед вместо многолетнего топтания на месте", – отмечается в сообщении МИД РФ.
Чтобы снять напряженность на границах Южной Осетии и Абхазии с Грузией в рамках встречи необходимо будет договориться об информировании местного населения о порядке пересечения границы и параметрах будущей работы по их обустройству. "Важное место в этом контексте играют совместные механизмы предотвращения и реагирования на инциденты в приграничных районах. Важно повысить эффективность их полевой деятельности", – отмечает МИД РФ.