31 Հոկտեմբեր 2013 - 12:03 AMT
1924 թվականի հոկտեմբերի 24-ին 29 երկրների խնայբանկերի ներկայացուցիչները հավաքվեցին Միլանում Խանյողական բանկերի առաջին միջազգային կոնգրեսի: Կոնգրեսի վերջին օրը՝ հոկտեմբերի 31-ը որոշվեց «ի հիշատակ բոլոր երկրների խնայբանկերի առաջին հավաքի» ամեն տարի նշել որպես Խնայողությունների միջազգային օր: Իտալացի պրոֆեսոր Ռավիզան այդ օրը հռչակեց Խնայողության միջազգային օր: Սակայն, ըստ գաղափարախոսների, այդ օրը պետք է նվիրել ոչ միայն գումարների խնայողությանը, այլ նաև տնտեսմանը ավելի լայն իմաստով՝ ժամանակի, ուժերի խնայողությանը: 1989 թվականին Խնայողությունների միջազգային օրը պաշտոնապես ամրագրվեց ՄԱԿ-ի կողմից:
Երևանի կենտրոնում ՝ Հյուսիսային պողոտայի «Լա Պիացցային» հարող փոքրիկ հրապարակում տեղի ունեցավ միջոցառում՝ նվիրված Խնայողությունների միջազգային օրվան, որն անցկացվում է «Իմ Ֆինանսների միամսյակ» ծրագրի շրջանակում: Կազմակերպիչներն են Կենտրոնական բանկը, Ֆինանսական համակարգի հաշտարարը, առևտրային բանկերը, որոնք հանդես են եկել իրենց տաղավարներով՝ առաջարկելով շահավետ պայմաններ խնայողությունները պահելու համար:
2013 թվականի հունիսի 31-ի դրությամբ Հայաստանում գործում է 21 բանկ 478 բաժանմունքներով: Իրավաբանական, ֆիզիկական ավանդների, ինչպես նաև մասնավոր գործարարների ավանդների ընդհանուր ծավալը առևտրային բանկերում 2013 թ. երկրորդ եռամսյակի տվյալներով կազմել է 1 340,9 դրամ:

27 октября 1924 года представители сберегательных банков из 29 стран собрались в итальянском Милане на свой Первый международный конгресс сберегательных банков (1st International Savings Bank Congress). В последний день конгресса — 31 октября — родилась идея, заключающаяся в том, чтобы «в память о первом собрании сберегательных банковских институтов всех стран» каждый год отмечать этот день, как Всемирный день сбережений (накоплений) (World Savings Day). Итальянский профессор Равизза (Ravizza) провозгласил этот день Международным днем экономии (International Saving Day). Однако, посвятить этот день, по замыслу его создателей, следует не только экономии денег, но и экономии в широком смысле этого слова: экономии времени, сил, бережному отношению к вещам и тому подобным темам. В 1989 году Международный День Экономии официально закреплен директивой ООН.
На Северном проспекте в центре армянской столицы проходит мероприятие в рамках программы "Мой месяц финансов", посвященное Всемирному дню сбережений. Организаторами мероприятие выступает Центральный банк Армении, Офис примирителя финансовой системы, а также коммерческие банки, которые в своих павильонах предлагают выгодные условия для хранения сбережений.
По состоянию на 31 июня 2013 года в Армении функционировал 21 банк с 478 филиалами. Общий объем депозитов юридических, физических лиц, а также частных предпринимателей в коммерческих банках Армении по итогам II квартал 2013 год составил 1 340,9 млрд. драмов, обеспечив рост на 4,82%.