1 Նոյեմբեր 2013 - 06:40 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կարգադրել է դադարեցնել ԱՄՀ ու Համաշխարհային բանկի գաղտնալսումը, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունն իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով: Այդ քայլն արվել է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների աշխատանքի մեթոդների վերանայման շրջանակում:
Ավելի վաղ չի հայտարարվել գաղտնալսման մասին: Խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունների գաղտնալսման դադարեցման մասին հաղորդագրությանն ի պատասխան Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ նման գաղտնալսում չի իրականացվել:
Գաղտնալսումը դադարեցվել է մոտ մեկ ամիս առաջ: Մի օր առաջ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նախագահը կարգադրել է Ազգային անվտանգության գործակալությանը դադարեցնել ՄԱԿ կենտրոնակայանի գաղտնալսումը Նյու Յորքում, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Հոկտեմբերի վերջում համաշխարհային առաջնորդներին գաղտնալսելու մասին տեղեկությունը խթան հանդիսացավ լրտեսական սկանդալի համար, որը շնորհիվ Էդվարդ Սնոուդենի ձգվում է արդեն 2013 թ. ամառվանից: Նա պատմեց աշխարհի 35 առաջնորդների գաղտնալսման մասին, այդ թվում ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի գաղտնալսման: Արդյունքում Օբաման ստիպված եղավ բացատրական խոսակցություն ունենալ Մերկելի հետ հեռախոսով:
Օգոստոսի 1-ին Էդվարդ Սնոուդենը ժամանակավոր ապաստան ստացավ Ռուսաստանում: Պայմանը ամերիկացու խոստումն էր չբացահայտել այնպիսի տեղեկություններ, որոնք կարող են վնասել ԱՄՆ-ին: Երեկ հայտնի դարձավ, որ Սնոուդենն աշխատանք է գտել Ռուսաստանում՝ նա կզբաղվի խոշոր ոչ պետական ինտերնետ-պորտալներից մեկի աջակցությամբ; Ջոն Քերին խոստովանել է, որ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները որոշ դեպքերում գործել են սխալ: «Ես վստահեցնում եմ, որ անմեղ մարդիկ չեն տուժել, սակայն տեղեկություն հավաքելու փորձ եղել է: Որոշ դեպքերում դա հեռուն է գնացել և իրավասու չի եղել»,-հայտարարել է Քերին Վաշինգտոնում տեսակապով կապ հաստատելով Լոնդոնում ընթացող Open Government Partnership գագաթաժողովի հետ:
«Ես դա խոստովանում եմ, ինչպես և նախագահը, մենք կհետևենք, որ ապագայում դա չկրկնվի»,-ասել է պետքարտուղարը: Նա նշել է նաև, որ կատարվածի մասշտաբները չափազանցրել են լրագրողները՝ ասելով, որ 70 մլն մարդու գաղտնալսաման մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը:
Այսպիսով ԱՄՆ իշխանություններն առաջին անգամ հրապարակավ խոստովանել են, որ իրենց գործողություններն իրավաչափ չեն եղել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

1 Ноябрь 2013 - 05:37 AMT
Президент США Барак Обама распорядился прекратить прослушивание в штаб-квартирах Международного валютного фонда и Всемирного банка в Вашингтоне, передает Reuters со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией. Этот шаг сделан в рамках пересмотра методов работы американских спецслужб.
Ранее не сообщалось о слежке, которую ведут сотрудники спецслужб в МВФ и Всемирном банке. В Белом доме в ответ на появление информации о снятии наблюдения в крупнейших мировых финансовых учреждениях заявили, что оно не ведется.
Прослушка была приостановлена около месяца назад. Днем ранее стало известно, что американский лидер приказал Агентству национальной безопасности приостановить прослушивание телефонных переговоров в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, сообщает РБК.
В конце октября информация о наблюдении спецслужб США за мировыми лидерами дала новый импульс шпионскому скандалу, который, благодаря разоблачителю Эдварду Сноудену, тянется с лета 2013г. Американец рассказал о слежке, которая велась за 35 мировыми лидерами, в том числе за канцлером ФРГ Ангелой Меркель. В результате Б.Обаме пришлось объясняться с немецким лидером по телефону.
Эдвард Сноуден 1 августа получил временное убежище в России. Условием для этого стало обещание американца не раскрывать никакой информации, которая могла бы навредить Соединенным Штатам. Вчера стало известно, что Сноуден нашел в России работу – он будет заниматься поддержкой одного из крупных негосударственных интернет-порталов.
Одновременно государственный секретарь США Джон Керри признал, что американские спецслужбы, осуществляя разведывательную деятельность, в некоторых случаях действовали неправомерно, сообщается в пятницу на сайте внешнеполитического ведомства США.
"Я уверяю вас, что невинные люди в ходе этого процесса не пострадали, но попытка собирать информацию была. Да, в некоторых случаях это заходило слишком далеко и носило неправомерный характер", — заявил Керри по видеосвязи из Вашингтона на конференции в рамках саммита Open Government Partnership в Лондоне. "Я признаю это, как признает и президент, мы будем следить за тем, чтобы этого не произошло в будущем", — добавил госсекретарь.
В то же время он отметил, что сведения о масштабе операций американской разведки сильно преувеличивается журналистами. В частности, Керри заявил, что появившаяся в СМИ информация о прослушке 70 миллионов человек не соответствует действительности.
Таким образом, власти США впервые публично признали неправомерность действий национальных спецслужб, по крайней мере в некоторых случаях, при перехвате данных и телефонных звонков, что уже стало причиной напряженности в отношениях Вашингтона с целым рядом стран, передает РИА Новости.