1 Նոյեմբեր 2013 - 08:48 AMT
Ռուսաստանը 2 մլն դոլար կհատկացնի Սիրիայի քիմիական զենքի ոչնչացմանը, ևս երկու տասնյակ երկրներ պատրաստ են գումարներ հատկացնել այդ նպատակին, գրում է «Կոմերսանտ» թերթը:
Ռուսաստանը հրաժարվել է սիրիական քիմզենքն իր տարածք ներմուծել, սակայն մտադիր է Սիրիա գործուղել ԶՈւ ռադիացիոն, քիմիական ու կենսաբանական պաշտպանության զինծառայողներին: Արտերկրի գործընկերների հետ նրանք կապահովեն քիմզենքի ոչնչացման անվտանգությունը: Բացի այդ, Ռուսաստանը կարող է տրանսպորտ տրամադրել սիրիական արսենալների զենքն արտերկիր տեղափոխելու համար:
Հավանաբար, ոչնչացումը կկայանա Ալբանիայում: Global Security Newswire-ի վարկածը «Կորմերսանտին» հաստատել է ռուս դիվանագիտական աղբյուրը, որը չի ցանկացել նշել անունը: Մինչ այդ արսենալներն իրենց տարածքում ոչնչացնելուց հրաժարվեցին Թուրքիան, Հորդանանն ու Նորվեգիան:
Առաջին փուլն ավարտվեց նոյեմբերի 1-ին: Մինչև նոյեմբերի 15-ը Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը պետք է հաստատի երկրորդ փուլի համար գործողությունների պլանը, որի արդյունքում նախատեսվում է ոչնչացնել Սիրիայում կուտակված 1,3 տոննա թունավոր նյութերը:

1 Ноябрь 2013 - 07:51 AMT
На уничтожение сирийского химического оружия Россия выделит около двух миллионов долларов, еще несколько десятков стран готовы предоставить сопоставимые суммы. Об этом пишет газета «Коммерсантъ».
Россия отказалась ввозить сирийское химоружие на свою территорию, однако собирается направить в Сирию военнослужащих войск радиационной, химической и биологической защиты ВС РФ. Они вместе с зарубежными коллегами будут обеспечивать безопасность процесса уничтожения. Кроме того, Россия может предоставить транспорт для вывоза сирийских арсеналов на зарубежный полигон.
Как сообщалось, скорее всего, второй этап операции по уничтожению сирийского химоружия пройдет на территории Албании. Версию интернет-издания Global Security Newswire «Коммерсанту» подтвердил неназванный российский дипломатический источник. Ранее отказом на предложение ликвидировать арсеналы у себя ответили власти Турции, Иордании и Норвегии.
Первый этап, то есть утилизация оборудования для производства химоружия, был завершен в срок, к 1 ноября. К 15 ноября исполнительный совет Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) должен утвердить план действий для второго этапа, в ходе которого планируется уничтожить 1,3 тонны отравляющих веществ, накопленных Сирией.