1 Նոյեմբեր 2013 - 08:48 AMT
Ռուսաստանը 2 մլն դոլար կհատկացնի Սիրիայի քիմիական զենքի ոչնչացմանը, ևս երկու տասնյակ երկրներ պատրաստ են գումարներ հատկացնել այդ նպատակին, գրում է «Կոմերսանտ» թերթը:
Ռուսաստանը հրաժարվել է սիրիական քիմզենքն իր տարածք ներմուծել, սակայն մտադիր է Սիրիա գործուղել ԶՈւ ռադիացիոն, քիմիական ու կենսաբանական պաշտպանության զինծառայողներին: Արտերկրի գործընկերների հետ նրանք կապահովեն քիմզենքի ոչնչացման անվտանգությունը: Բացի այդ, Ռուսաստանը կարող է տրանսպորտ տրամադրել սիրիական արսենալների զենքն արտերկիր տեղափոխելու համար:
Հավանաբար, ոչնչացումը կկայանա Ալբանիայում: Global Security Newswire-ի վարկածը «Կորմերսանտին» հաստատել է ռուս դիվանագիտական աղբյուրը, որը չի ցանկացել նշել անունը: Մինչ այդ արսենալներն իրենց տարածքում ոչնչացնելուց հրաժարվեցին Թուրքիան, Հորդանանն ու Նորվեգիան:
Առաջին փուլն ավարտվեց նոյեմբերի 1-ին: Մինչև նոյեմբերի 15-ը Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը պետք է հաստատի երկրորդ փուլի համար գործողությունների պլանը, որի արդյունքում նախատեսվում է ոչնչացնել Սիրիայում կուտակված 1,3 տոննա թունավոր նյութերը:

1 November 2013 - 08:47 AMT
Russia is ready to contribute some $2 million for the destruction of chemical weapons in Syria, the Kommersant business daily said Friday, Nov 1, citing a Russian diplomatic source.
The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons confirmed Thursday that the government of the war-torn country met the deadline for “the functional destruction of critical equipment at all of its declared chemical weapons production facilities.”
The ambitious Russia-U.S.-brokered deal to avert foreign military intervention in Syria envisions the complete elimination of Syrian arsenals of chemical weapons by mid-2014.
The Russian source cited by the Kommersant newspaper said the Syrian stockpiles could be destroyed in Albania. Aside from a $2-mln donation, Russia is willing to provide transport for delivery of Syrian chemical weapons to that country, the source said, according to RIA Novosti.
Russia’s contribution to the destruction of Syrian chemical arsenals will most likely be on the agenda of talks between Special Coordinator of the UN-OPCW mission in Syria, Sigrid Kaag, and Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov in Moscow on Friday.