Իրաքի քրդերը նավթը կարտահանեն Թուրքիայի տարածքով, ուրբաթ օրը հայտարարել է Հյուսիսային Իրաքի Քրդական ինքնավարության մամլո քարտուղար Սեֆին Դիզաին, հայտնում է «Անադոլու» գործակալությունը: «Շուտով շահագործման կհանձնվի նավթամուղը Թուրքիայի ու Քրդական ինքնավարության միջև»,-ասել է Դիզաին: Ըստ նրա, Իրաքի Քրդական ինքնավարության ղեկավար Մասուդ Բարզանիի հանդիպումը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ու ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ դրական կազդի երկու երկրների հարաբերությունների վրա:
Հյուսիսային Իրաքն ինքնավարություն դարձավ Իրաք ամերիկյան զորքերի ներխուժումից ու Հուսեյն Սադդամին տապալելուց հետո:
Իրաքի նավթի խոշորագույն հանքերը գտնվում են երկրի հյուսիսում, Մոսուլի շրջանում: 1926 թ. Մոսուլից մոտ 100 կմ տարածության վրա բացվեց նավթի ամենախոշոր Քիրկուկի հանքավայրը:
1924 թ. հոկտեմբերի 29-ին Ազգերի լիգայի խորհուրդը Բրյուսելում որոշում կայացրեց Իրաքի ու Թուրքիայի միջև սահմանազատ գծի անցկացման մասին՝ փաստացի սահմանի, որը գոյություն ուներ 1923 թ. հուլիսի 24-ի դրությամբ՝ Լոզանի պայմանագրի կնքման օրը: Այդպիսով, Մոսուլը մնում էր Իրաքի սահմաններում:
Արևմտյան տերությունների ճնշմամբ Թուրքիան 1926 թ. հունիսի 5-ին Անկարայում պայմանագիր կնքեց Մեծ Բրիտանիայի և Իրաքի հետ, որով ճանաչեց «Բրյուսելի գիծը», որի դիմաց ստացավ 20 տարի շարունակ Մոսուլի նավթի շահույթի 10 տոկոսը ստանալու իրավունք:

1 Ноябрь 2013 - 08:21 AMT
Курдская администрация Северного Ирака будет экспортировать нефть через Турцию, заявил в пятницу пресс-спикер Курдской администрации Северного Ирака Сефин Дизаи, передает агентство Anadolu.
"Нефтепровод между Турцией и Курдской автономией скоро будет введен в эксплуатацию", – сказал Дизаи. По его словам, встречи главы Курдской автономии Ирака Масуда Барзани с премьер-министром Турции Реджеп Тайипом Эрдоганом и министром иностранных дел Турции Ахметом Давутоглу положительно повлияют на взаимоотношения двух стран.
Северный Ирак стал автономией после вторжения американских войск в Ирак и свержения Саддама Хуссейна в 2003 году.
Крупнейшие месторождения нефти в Ираке расположены на севере страны в районе Мосула. В 1926 г. приблизительно на 100 км юго-восточнее Мосула было открыто самое крупное месторождение нефти Киркук. Вокруг Киркука и южнее Мосула недавно открыты новые месторождения: Касаб, Джам-бур, Байхасан и Кайярах.
29 октября 1924 года Совет Лиги Наций в Брюсселе вынес решение об установлении в качестве демаркационной линии между Ираком и Турцией так называемой «Брюссельской линии» — фактической границы, существовавшей на 24 июля 1923 года — день подписания Лозаннского мирного договора. Таким образом, Мосул оставался в пределах Ирака. Под давлением западных держав Турция 5 июня 1926 года подписала в Анкаре договор с Великобританией и Ираком, по которому признала «Брюссельскую линию» (с небольшими коррективами). За это Турции предоставлялось право в течение 20 лет получать 10 % доходов иракского правительства от мосульской нефти либо получить денежную компенсацию в сумме 500 тыс. фунтов стерлингов.