Երկօրյա բանակցությունները միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» ու Իրանի միջև փորձագետների մակարդակով, ավարտվեցին հինգշաբթի օրը Վիեննայում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին» «Ռոյթերս» գործակալության վրա հղումով:
Ինչպես նշում է գործակալությունը, հանդիպումն անցել է փակ դռների ետևում, ավարտին մասնակիցները ձեռնպահ են մնացել մեկնաբանություններից:
Փորձագետների հանդիպումն անցել է Վիեննայում հոկտեմբերի 20 և 31-ին: Նրա նպատակն է պատրաստաել բանակցությունների հաջորդ փուլը Իրանի ու «վեցնյակի» միջև, որի անցկացումը նախատեսվում է նոյեմբերի 7 և 8-ին Ժնևում:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել էր, որ պատրաստ է ամենասեղմ ժամկետում միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններ սկսել՝ 3-6 ամսում: Նյու Յորքում նաև կայացել էր Իրանի ներկայացուցչի հետ «վեցնյակի» բանախոսների հանդիպումը, որի արդյունքներից կողմերը գոհ են մնացել:
Ավելի ուշ Օբամայի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել նրա հեռախոսազրույցը Ռոուհանիի հետ: Ինչպես հայտնել է ԱՄՆ նախագահը, նա Իրանի իր պաշտոնակցի հետ քննարկել է միջուկային ծրագրի կարգավորման ուղիները: Մինչդեռ, Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարել է, որ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը լրագրողներին հայտնել է, որ ԱՄՆ և Իրանի բանակցությունները միջուկային խնդրի շուրջ չեն շարունակվի նախագահների մակարդակով, չնայած ուրբաթ օրը Բարաք Օբաման ու Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հեռախոսազրույց են ունեցել:
Սեպտեմբերի 26-ին «վեցնյակի» ԱԳ նախարարների հանդիպմանը Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆի հետ ՄԱԿ ԳՎ 68-րդ նստաշրջանի շրջանակում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց բանակցությունների հաջորդ լիագումար փուլն անցկացնել Ժնևում հոկտեմբերի 15-16-ը:

Двухдневные переговоры между "шестеркой" международных посредников и Ираном, проходившие на экспертном уровне, завершились в четверг в Вене, передает РИА Новости со ссылкой на Reuters.
Как отмечает агентство, встреча проходила за закрытыми дверями, по ее окончании участники воздержались от комментариев.
Встреча экспертов проходила в Вене 30 и 31 октября. Ее целью являлась подготовка следующего раунда переговоров между Ираном и "шестеркой", проведение которого запланирована на 7 и 8 ноября в Женеве.
15-16 октября в Женеве состоялась первая после избрания нового президента Ирана Хасана Роухани встреча «шестерки» международных посредников по иранской ядерной программе (Великобритания, Германия, Китай, Россия, США, Франция) с иранской делегацией во главе с министром иностранных дел Ирана.
Западные переговорщики потребовали от Ирана прекратить обогащение урана, сократить его запасы до 20%, отправив часть этих запасов за границу. Они также потребовали от Ирана закрыть объекты в Фордо.
Запад подозревает Тегеран в попытках создать ядерное оружие. В Тегеране настаивают, что ядерная программа страны имеет исключительно мирный характер.