1 Նոյեմբեր 2013 - 09:56 AMT
ՄԱԿ ու ԱՊԼ հատուկ դեսպանորդ Լահդար Բրահիմին հայտարարել է, որ Ժնև-2» խորհրդաժողովի անցկացումը հնարավոր է միայն սիրիական ընդդիմության մասնակցությամբ:
«Եթե ընդդիմությունը չմասնակցի, Ժնևի խորհրդաժողովը չի կայանա»,-հայտարարել է Բրահիմին Դամասկոսում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ավելի վաղ Սիրիայի ընդդիմադիրները հայտարարեցին, որ չեն մասնակցելու խորհրդաժողովին: Ակնկալվում է, որ վերջնական որոշումը կկայացվի նոյեմբերի 9-ին Ստամբուլում, որտեղ գտնվում է նրանց կենտրոնակայանը:
Մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում Բրահիմին Սիրիայից բացի կայցելի Հորդանան, Իրաք, Եգիպտոս, Քուվեյթ, Օման ու Թուրքիա:
Ժնևի խորհրդաժողովը գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ, հստակ ամսաթիվը որոշված չէ: Բրահիմին նոյեմբերի 5-ին եռակողմ հանդիպում կկազմակերպի ՌԴ և ԱՄՆ բարձրաստիճան դիվանագետների մասնակցությամբ: Նույն օրը նա կհանդիպի ՄԱԿ ԱԽ անդամ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի ներկայացուցիչների հետ:

Спецпосланник ООН и ЛАГ Лахдар Брахими заявил, что проведение мирной конференции по Сирии "Женева-2" возможно только при участии сирийской оппозиции."Если оппозиция не примет участие, конференция в Женеве не состоится", – заявил Брахими в ходе пресс-конференции в Дамаске, передает РИА Новости.
Ранее представители сирийской оппозиции заявляли, что не намерены участвовать в конференции. Ожидается, что окончательное решение оппозиционные силы примут 9 ноября в Стамбуле, где находится их штаб-квартира.
В рамках своего ближневосточного турне Брахими, кроме Сирии, где встречался с президентом страны Башаром Асадом и представителями оппозиции, посетил Иорданию, Ирак, Египет, Кувейт, Оман и Турцию.