1 Նոյեմբեր 2013 - 11:15 AMT
Օրհան Զեյնալովի իրավունքների պաշտպանության համար փաստաբան է վարձվել: Ադրբեջանի հյուպատոսության ներկայացուցիչները հանդիպել են նրա հետ, և նրանց նա հայտնել է իր բողոքները: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլին:
Ըստ նրա, հարցը քննարկվել է իրավական շրջանակներում. «Այժմ պետք է դատը լինի: Եթե այդ մարդը հանցագործություն է կատարել, բնականաբար, նա կպատժվի: Դա արդեն կպարզվի քննության և դատավարության ընթացքում: Մենք դիմել ենք Ռուսաստանի բոլոր կազմակերպություններին, որոնք վարում են այդ գործը: Բացի այդ, ՌԴ ԱԳՆ-ին պաշտոնապես երկու նոտա է ներկայացվել, արդյունքում դեսպանության ու հյուպատոսության ներկայացուցիչները կապի մեջ են Զեյնալովի հետ: Այդ հարցը մեր հսկողության տակ է: Ինչ վերաբերում է միգրանտների հետ կապված այլ հարցերին, ապա ուզում եմ հայտնել, որ Ռուսաստանում միգրացիոն քաղաքականությունը խստացվում է ոչ միայն ադրբեջանցիների պարագայում: Ռուսաստանը մեծ է, իսկ աշխատուժը չի հերիքում: Դա լուրջ խնդիր է: Օրինակ, շուտով ձմեռ է, պետք է մաքրել փողոցները, պետք է ավլել փողոցները, ո՞վ է աշխատելու շուկաներում: Բնականաբար, մենք չենք կարող միջամտել այդ հարցերին, դա նրանց ներքին գործն է, բայց ես հավատում եմ, որ հարցը կկարգավորվի», հայտնում է ANS PRESS-ը:
Փոլադ Բյուլբյուլօղլին ասել է, որ Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև խնդիրներ չկան: «Հայտնի հանցագործությունից հետո ստեղծված լարվածությունը չի անդրադարձել երկրների հարաբերությունների վրա: Գաղտնիք չէ, որ ներգաղթյալներից ոմանք իրենց սխալ են պահում, իսկ ոմանք հանցագործություններ են կատարում, բայց պետք չէ դա քաղաքականացնել և ներկայացնել որպես միջպետական հարց: Բայց պետք է ասեմ, որ Ադրբեջանը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմի ներմուծմանը: Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ եթե Ռուսաստանը բարձրացնի այդ հարցը, Ադրբեջանը այն կքննարկի սեղմ ժամկետում ու որոշում կկայացնի»,-ասել է դեսպանը:

Для защиты прав Орхана Зейналова был нанят адвокат. Представители азербайджанского консульства встретились с ним, и он высказал им свои жалобы. Об этом заявил посол Азербайджана в Российской Федерации Полад Бюльбюльоглу.
По его словам, вопрос рассматривается в правовых рамках: «Сейчас должен состояться суд. Если этот человек совершил преступление, естественно, он получит наказание. Это уже выяснится в ходе следствия и суда. Мы обратились во все организации России, курирующие этот вопрос. Помимо этого, МИД России официально предъявлены две ноты, в результате чего ответственные представители консульства и посольства находятся на связи с О.Зейналовым. Этот вопрос под нашим контролем. Что касается других вопросов, связанных с мигрантами, хочу сообщить, что в России миграционная политика ужесточена не только в отношении азербайджанцев. Россия большая, здесь не хватает рабочей силы. Это является серьезной проблемой. К примеру, скоро наступит зима. Нужно очищать улицы от снега. Кто-то должен подметать улицы, кто-то должен работать на рынках. Естественно, мы не можем вмешиваться в эти вопросы. Это их внутренние дела. Но я верю, что этот вопрос будет урегулирован», передает ANS PRESS.
П.Бюльбюльоглу подчеркнул, что в настоящее время в отношениях между Азербайджаном и Россией нет проблем. «Сложившаяся после всем известного преступления напряженная ситуация вокруг мигрантов не оказала никакого влияния на отношения между Азербайджаном и Россией. Не секрет, что некоторые мигранты ведут себя неправильно. А некоторые совершают преступления. Но не стоит это политизировать и представлять как межнациональную и межгосударственную проблему. Если гражданин совершил какое-либо преступление, он должен быть наказан по закону. Но я должен сказать, что азербайджанская сторона готова введению визового режима с Россией. Я официально заявлял, что если Россия поднимет этот вопрос, Азербайджан рассмотрит его в короткие сроки и примет решение», – сказал посол.
15 октября вечером Зейналова задержали в 120 км от Москвы, в Коломне. При задержании он оказывал сопротивление, оружия при нем не нашли. Позднее, в разговоре со следствием, подозреваемый признал свою вину — Зейналов сказал, что именно он нанес удар ножом Егору Щербакову в ночь на 10 октября. Позже, на предварительном слушании от признательных показаний Зейналов отказался. В настоящее время срок ареста Зейналову продлили до 10 декабря. Если его вина будет доказана, ему грозит пожизненное заключение.