Սպիտակ տունը և ԱՄՆ Կոնգրեսի հետախուզական գործունեության կոմիտեի ղեկավարը մերժել են ԿԸՀ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի ներման խնդրանքը, որը նաև The Washington Post և The Guardian իրազեկիչն է, հայտնում է Associated Press-ը:
Համապատասխան նամակը Սնոուդենը փոխանցել է նոյեմբերի 1-ին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, որտեղ ասվում է, որ «ճշմարտությունն ասելը հանցագործություն չէ»: «Ես վստահ եմ, որ միջազգային հանրության աջակցությամբ ԱՄՆ կառավարությունը կհրաժարվի իր վնասակար գործողությունից», ասվում է նամակում:
Սնոուդենը նամակը փոխանցել է Մերկելին Գերմանիայի բունդեսթագի «կանաչների» ներկայացուցիչ Քրիստիան Շտրեբելեին, որը հանդիպել է Սնոուդենի հետ Գերմանիա այցի ժամանակ, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Սակայն Սնոուդենի խնդրանքը վրդովմունք է առաջացրել ԱՄՆ-ում: Կոմիտեի նախագահ, կոնգրեսական Մայք Ռոջերսը իրազեկիչի ներումը «սարսափելի գաղափար» է համարել: Նրա գործընկեր, սենատոր Դայան Ֆայնշթեյնը Կալիֆորնիայից նշել է, որ Սնոուդենը խախատել է օրենքը, փոխանակ մասնավոր կերպով հայտնելու իր բացահայտումները կոմիտեին: Ըստ Սպիտակ տան խորհրդական Դեն Փֆայֆերի, ներման մասին առաջարկը նույնիսկ չի քննարկվում, իսկ Սնոուդենը պետք է վերադառնա ԱՄՆ ու կանգնի դատարանի առջև:
ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը վստահ է, որ սկանդալը հատւոկ ծառայությունների շուրջ, որը բորբոքվեց իր տրամադրած փաստաթղթերի հիման վրա, օգտակար կլինի հանրությանը և կնպաստի մարդկանց օրենսդրական պաշտպանությանը:
Նախօրեին Spiegel ամսագիրը հրապարակել էր Սնոուդենի հեղինակային նյութը: Հինգ պարբերությունից կազմված տեքստը վերնագրված է «Ազատության մանիֆեստ»: ԿՀՎ նախկին աշխատակիցը գրել է այն նոյեմբերի 1-ին Մոսկվայում, հանդիպուման հաջորդ օրը Շտրեբելի հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Լրտեսական սկանդալը ծագեց այս տարվա ամռանը, երբ ԶԼՄ-ները սկսեցին հրապարակել ԿՀՎ ու ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալության տվյալները, որոնք Սնոուդենը տրամադրել էր լրագրողներին: Հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները գաղտնալսել են ոչ միայն շարքային մարդկանց, այլ առնվազն 35 պետությունների ղեկավարների՝ ներառյալ եվրոպականները: ԵՄ մի շարք երկրներ պարզաբանումներ են պահանջել ԱՄՆ-ից: Ինչպես ակնկալվում է, ներքին ստուգումներ կանցնեն ԵՄ անվտանգության բոլոր ծառայություններում:
«Մարդիկ պետք է պայքարեն, որօեսզի հանրության համար նշանակություն ունեցող հարցերը լռության չմատնվեն: Ով ճշմարտությունն է ասում, հանցագործություն չի կատարում»,-գրում է Սնոուդենը իր մանիֆեստում: Նա վստահ է, որ իր բացահայտումների օգտակարությունն ակնհայտ է, քանի որ «փոփոխություններ կառաջարկվեն քաղաքականության և օրենսդրության մեջ»:

Белый дом и главы комитетов по разведывательной деятельности конгресса США отвергли просьбу о помиловании экс-сотрудника АНБ и ЦРУ, информатора The Washington Post и The Guardian Эдварда Сноудена, сообщает Associated Press.
С соответствующим требованием ранее выступил сам Сноуден. 1 ноября он передал канцлеру Германии Ангеле Меркель письмо, в котором подчеркивается: "Говорить правду – не преступление. Я уверен, что при поддержке международного сообщества, правительство США откажется от своей вредоносной деятельности".
Послание разоблачителя АНБ передал главе немецкого правительства депутат немецкого бундестага от "зеленых" Кристиан Штребеле, который встретился с Сноуденом в рамках визита в Россию, сообщает РБК.
Однако просьба Сноудена вызвала возмущение в США. Председатель комитета, конгрессмен Майк Роджерс от штата Мичиган назвал помилование информатора "ужасной идеей". Его коллега по комитету, сенатор Дайан Файнштейн от Калифорнии отметил, что Сноуден нарушил закон, вместо того чтобы в частном порядке сообщить о своих откровениях комитету. По словам советника Белого дома Дэна Пфайфера, предложение о помиловании даже не обсуждается, и Сноуден должен вернуться в США и предстать перед судом.
Экс-сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден убежден, что скандал вокруг деятельности спецслужб, который разразился после публикации предоставленных им документов, принесет пользу обществу и будет способствовать усилению законодательной защиты людей от слежки.
Накануне журнал Spiegel опубликовал авторский материал Сноудена. Небольшой текст, который состоит из пяти абзацев, озаглавлен "Манифест за свободу". Как отмечает издание, экс-сотрудник ЦРУ написал его 1 ноября в Москве, на следующий день после встречи с немецким депутатом Гансом-Кристианом Штрёбеле, передает РИА Новости.
Шпионский скандал разгорелся летом этого года, когда СМИ начали публикацию данных ЦРУ и Агентства нацбезопасности (АНБ) США, которые Сноуден скопировал и передал журналистам. Недавно стало известно, что американские спецслужбы могли массово собирать данные о звонках не только обычных людей, но и как минимум 35 глав государств, включая европейские. Ряд стран ЕС уже потребовал от США разъяснений по этому поводу. Как ожидается, внутренние проверки пройдут в ближайшее время во всех службах безопасности Евросоюза.
"Люди должны бороться против того, чтобы заглушалась информация по вопросам, которые имеют для общества решающее значение. Кто произносит правду, не совершает преступления", — пишет Сноуден в своем манифесте. Он уверен, что польза от начавшихся с его подачи разоблачений очевидна, потому что "теперь будут предложены реформы в политике и законодательстве". Изменения, по мнению Сноудена, будут касаться и контроля за работой спецслужб.