ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ավարտել է այցը Եգիպտոս, որն առաջինն էր նախկին նախագահ Մուրսիի պաշտոնանկությունից հետո: Այցի ընթացքում նա հորդորել է երկրի իշխանություններին չերկարացնել արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը նոյեմբերի 14-ին ավարտվելուց հետո: Այցի մասին նախապես չի տեղեկացվել անվտանգության նկատառումներով: Պետքարտուղարը շրջագայության շրջանակում կայցելի մերձավորարևելյան և Հյուսիսային Աֆրիկայի որոշ երկրներ:
Այս պահին Քերին Սաուդյան Արաբիայում է, որտեղ փորձում է հանգուցալուծել տարաձայնությունները Վաշինգտոնի ու Էռ Ռիյադի միջև Սիրիային, Իրանին ու Եգիպտոսին առնչվող հարցերում: Կահիրեում հրավիրված ասուլիսում Քերին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի համագործակցել Եգիպտոսի ժամանակավոր կառավարության հետ: Նա դատապարտել է բռնությունն այդ երկրում իր բոլոր դրսևորումներով և ասել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի օգնել Եգիպտոսի ժողովրդին: ԱՄՆ պետքարտուղարը հորդորել է Եգիպտոսի իշխանություններին ազատ ու ազնիվ ընտրություններ անցկացնել: Ըստ նրա, պատմությունը վկայում է, որ ժողովրդավարական մոդելն ամենահաջողվածն է և ապահովում է մարդկանց բարեկեցությունը:
Հարաբերություններն Եգիպտոսի ու ԱՄՆ միջև զգալիորեն վատթարացան վերջին ամիսներին: Հոկտեմբերի սկզբին Վաշինգտոնը տեղեկացրեց Կահիրեին սպառազինության մեծ խմբաքանակների առաքումը կասեցնելու մասին: ԱՄՆ-ն պահանջում է, որ Եգիպտոսի իշխանությունները «կայուն առաջընթաց» ցույց տան ազատ ու արդար ընտրությունների ճանապարհին:
Սակայն ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ այդ որոշումը չի նշանակում, որ երկու երկրների հարաբերությունները վերանայվում են: «Եգիպտոսի ժամանակավոր կառավարությունը լավ է հասկանում, որ մենք շահագրգիռ ենք նրա հաջողությամբ»,-ասել է Քերին: Իր հերթին Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Բադր Աբդելլաթին քննադատել է Վաշինգտոնի որոշումը՝ հայտարարելով, որ Եգիպտոսը շարունակում է շարժվել դեպի ժողովրդավարություն, հայտնում է ВВС-ին:
Վաշինգտոնը հայտարարեց Կահիրեին 260 մլն դոլար կազմող ռազմական օժանդակության կասեցման մասին: ԱՄՆ դժգոհությունն են առաջացրել եգիպտական իշխանությունների գործողությունները ցույցերը ցրելու ժամանակ, որոնք տեղի են ունեցել ամբողջ երկրի տարածքում նախկին նախագահ Մուրսիի պաշտոնանկությունից հետո:

4 Ноябрь 2013 - 07:20 AMT
Госсекретарь США Джон Керри завершил первый с момента отстранения от власти президента Мухаммеда Мурси визит в Египет. В ходе визита он призвал временные власти страны не продлевать режим чрезвычайного положения после его запланированного окончания – 14 ноября. Госсекретарь США в рамках своего турне посещает ряд стран ближневосточного региона и Северной Африки. На данный момент Керри находится в Саудовской Аравии, где он пытается разрешить разногласия между Вашингтоном и Эр-Риядом в том, что касается политики обеих стран в отношении Сирии, Ирана и Египта. Госсекретарь США Джон Керри прибыл в Каир с первым с момента отстранения от власти президента Мухаммеда Мурси визитом. Об этом визите не было объявлено заранее по соображениям безопасности. На пресс-конференции в Каире Керри заявил, что США продолжат сотрудничество с временным правительством Египта. Он осудил насилие в этой стране во всех его проявлениях и сказал, что США не намерены отказываться от помощи народу Египта. Американский госсекретарь призвал египетские власти провести честные и свободные выборы в стране. По его словам, история демонстрирует, что демократическая модель является самой успешной и обеспечивает благополучие людей. Глава внешнеполитического ведомства США является самым высокопоставленным американским политиком, который приехал в Египет после свержения Мурси в июле. Заранее о визите американского госекретаря не сообщалось, вплоть до прибытия Керри в Каир. Отношения между Египтом и США в последние месяцы значительно ухудшились. В начале октября Вашингтон проинформировал Каир о приостановке поставок крупномасштабных систем вооружений и оказания финансовой помощи Египту. США требуют, чтобы египетские власти продемонстрировали "устойчивый прогресс" на пути к честным и свободным выборам.
Однако госсекретарь Джон Керри подчеркнул позднее, что это решение не означает пересмотра принципов отношений между двумя странами. "Временное правительство Египта очень хорошо понимает, что мы заинтересованы в успехе его деятельности", – сказал тогда Керри.
В свою очередь представитель министерства иностранных дел Египта Бадр Абделатти подверг критике решение Вашингтона, заявив, что Египет продолжает движение на пути к демократии, сообщает ВВС.
Вашингтон объявил о замораживании военной помощи Каиру в размере 260 миллионов долларов. Недовольство США вызвали действия новых египетских властей по восстановлению порядка и подавлению волнений, которые прокатились по стране после смещения с президентского поста Мохаммеда Мурси.