Հեռախոսահամարների տարափոխիկության համակարգի (Mobile Number Portability – MNP) ներդրումը կարելի է որպես դրական երևույթ դիտարկել Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայում: «Համակարգը թույլ կտա բոլոր օպերատորներին ավելի լավ աշխատել ու առողջ մրցակցություն ապահովել շուկայում»,-լրագրողներին է հայտարարել նոյեմբերի 4-ին Երևանում Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը: Ըստ նրա, օպերատորները ստիպված կլինեն բարելավելու իրենց ծառայությունների որակն ու վերաբերմունքը հաճախորդին, կանխելու համար նրանց նվազումը:
Ծառայությունը թույլ է տալիս բաժանորդներին պահպանել հեռախոսահամարը բջջային կապի մի օպերատորից մյուսին անցնելու դեպքում: Նախատեսվում էր, որ ծառայությունը կգործի Հայաստանում արդեն 2014 թվականի հունվարի 1-ից: Սակայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) որոշմամբ, գործարկումը հետաձգվել է մինչև 2014 թվականի ապրիլի 20-ը, հաշվի առնելով որոշ տեխնիկական հարցեր: «Գործարկումը հետաձգվում է ընդամենը մի քանի ամսով, դա սարսափելի չէ: Դա միանգամայն արդարացված է հաճախորդի կողմից բջջային օպերատորի ազատ ընտրության գործընթացի բարձր որակի ապահովման դեպքում»,-ասել է Ժելիբտերը:
Սկզբունքների համաձայն, հեռախոսահամարների տարափոխիկությունը բաժանորդների համար իրականացվելու է 3, իսկ հետագայում՝ 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում` անվճար սկզբունքով, միայն ստացող օպերատորին դիմելու միջոցով: Համակարգի տեխնիկական մոդելը կհիմնվի զանգերի ուղղակի երթուղավորման (բոլոր զանգերի հարցման (All CallQuery)) մեթոդի և տեղափոխված հեռախոսահամարների կենտրոնացված տվյալների բազայի ներդրման վրա:
Շատ երկրներում կա ծառայություն, որտեղ համարների տեղափոխելիության համակարգը ներդրված է նաև ֆիքսված հեռախոսակապի համար, սակայն Հայաստանում դա դեռևս հնարավոր չէ. փորձը ցույց է տալիս, որ դա աշխատում է միայն այն համակարգերում, որտեղ աշխարհագրական համարներով աշխատող ընկերությունների համար կա մրցակցային իրավիճակ: Քանի որ ՀՀ-ում աշխարհագրական համարներով` կոդերով, աշխատում է միայն ԱրմենՏելը, ծառայության ներդրումը դեռևս անիմաստ է:
2013 թ. հուլիսի 30-ին Հայաստանում գործող բջջային կապի օպերատորները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ, ԱրմենՏել և Օրանժ Արմենիա հիմնեցին «Բբջային հեռախոսահամարների տարափոխիկության ծառայություններ տրամադրող օպերատորների միություն», որի նպատակն է MNP ստեղծումն ու շահագործումը Հայաստանում:

Внедрение системы переносимости мобильных номеров (Mobile Number Portability – MNP) можно рассматривать как положительное явление на телекоммуникационном рынке Армении. «Система MNP позволит всем операторам работать лучше и обеспечить здоровую конкуренцию на рынке», – заявил журналистам 4 ноября в Ереване генеральный директор Orange Armenia Франсис Желибтер. По его словам, операторы вынуждены будут повышать качество своих услуг и лояльности к клиентам для избегания их оттока.
Услуга MNP позволяет абонентам сохранять телефонный номер при переходе от одного оператора сотовой связи к другому. Планировалась, что услуга будет действовать в Армении уже с 1 января 2014 года. Однако по решению КРОУ, ее запуск отложен до 20 апреля 2014 года с учетом некоторых технических задержек в подготовке к внедрению. «Речь идет о переносе запуска услуги всего на несколько месяцев, что не страшно. Это вполне оправдано при условии обеспечения высокого качества процесса свободного выбора мобильных операторов со стороны клиентов», – сказал Франсис Желибтер.
Согласно принципам, переносимость номеров для абонентов будет выполнена бесплатно в течение 3, а в дальнейшем – 1 рабочего дня посредством обращения лишь к получающему оператору.
Во многих странах есть услуга, где система переносимости номеров внедрена также для фиксированной связи, однако в Армении это пока еще невозможно. Опыт показывает, что она работает только в системах, где у компаний, работающих по географическим номерам, есть конкурентная среда. Так как в Армении по географическим кодам работает только «АрменТел», внедрение услуги пока является бессмысленным.
30 июля 2013о года действующие в Армении операторы сотовой связи – “АрменТел” (бренд Beeline), VivaCell-MTS и Orange Armenia основали «Союз операторов, предоставляющих услуги переносимости мобильных номеров», целью которого является создание и эксплуатация услуг MNP в Армении.