4 Նոյեմբեր 2013 - 13:52 AMT
Վրաստանի նորընտիր նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հուսով է, որ ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիր կստորագրվի մեկ տարվա ընթացքում: Նոյեմբերի 17-ին կայանալիք երդմնակալությունից հետո Մարգվելաշվիլին առաջին այցը կկատարի Լիտվա: Նա կգլխավորի վրացական պատվիրակությունը Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում, որը կայանալու է Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին: Ակնկալվում է, որ գագաթաժողովում կնախաստորագրվի ԵՄ և Վրաստանի միջև Ասոցացման մասին համաձայնագիրը:
Ըստ Մարգվելաշվիլու, դրան կհաջորդի բարդ աշխատանք: «Մենք հուսով ենք, որ 2014 թվականի աշնանն արդեն կկարողանանք ստորագրել այդ համաձայնագիրը»,-ասել է նա, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիան»:
Նախագահական ընտրություններն անցան Վրաստանում հոկտեմբերի 27-ին: Հաղթեց Գեորգի Մարգվելաշվիլին, որն, ըստ նախնական տվյալների, հավաքել է ձայների 62,11 տոկոսը: Նորընտիր նախագահի երդմնակալությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 17-ին: Վրաստանի կառավարությունը գլխավորեց վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարության ամենաերիտասարդ նախարարը՝ 31-ամյա ՆԳՆ ղեկավար Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագիրն ուղղված ԵՄ հարաբերությունների մերձեցմանն Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Բելառուսի ու Ուկրաինայի հետ:

4 Ноябрь 2013 - 13:02 AMT
Новый президент Грузии рассчитывает, что соглашение об ассоциации с ЕС будет подписано в течение года
Избранный президент Грузии Георгий Маргвелашвили рассчитывает, что соглашение об ассоциации с Евросоюзом будет подписано в течение года. После инаугурации 17 ноября Маргвелашвили с первым зарубежным визитом отправится в Литву. Он возглавит грузинскую делегацию на саммите "Восточного партнерства" в Вильнюсе 28-29 ноября. Ожидается, что на саммите будет парафировано соглашение об ассоциации Грузии с ЕС.
По словам Маргвелашвили, за парафированием соглашения последует сложная работа. "Мы надеемся, что осенью 2014 года мы уже сможем подписать это соглашение", – сказал в понедельник Маргвелашвили, сообщает "Новости-Грузия".
Программа развития Евросоюза "Восточное партнерство" нацелена на сближение ЕС с Азербайджаном, Арменией, Грузией, Молдавией, Белоруссией и Украиной.