4 Նոյեմբեր 2013 - 13:50 AMT
Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում որոշում է կայացվել Ucom ընկերության բջջային կապի օպերատոր դառնալու մասին: Այսպիսով ընկերությունը դարձավ բջջային կապի չորրորդ օպերատորը Հայաստանում: Այժմ հայաստանյան շուկայում գործում են բջջային կապի երեք օպերատորներ՝ «ԱրմենՏել» (Beeline ապրանքանիշ), VivaCell-MTS և Orange Armenia:
Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն նոյեմբերի 4-ին լրագրողներին իր մոտեցումը ներկայացրեց Հայաստանի շուկայում բջջային ևս մեկ օպերատորի հայտնվելու վերաբերյալ: Ըստ նրա, առաջին հերթին, անշուշտ, կառավարության իրավունքն է այս կամ այն որոշում կայացնելը: «Որոշում են ոչ թե օպերատորները, այլ իշխանությունները, դա նորմալ և տրամաբանական է»,-ասաց նա:
Ֆրանսիս Ժելիբտերը նշեց, որ օպերատորները, բնականաբար, իրենց տեսակետն ունեն, որը հիմնված է ոչ միայն հայկական շուկայի ուսումնասիրության, այլև ընդհանուր միտումների վրա, որոնք հատուկ են եվրոպական շուկաներին:
«Չկա ոչ մի օրինակ, երբ 4-րդ օպերատորը հաջողության է հասել 10 միլիոնից պակաս բնակչությամբ երկրներում»,-ասաց նա՝ բերելով Հունգարիայի օրինակը, որտեղ կանոնակարգող մարմինը հրաժարվել էր 4-րդ արտոնագրին հավանություն տալու գաղափարից, քանի որ ուսումնասիրվել էր միջազգային փորձն ու եզրակացություն արվել, որ դա կարող է վատ ավարտվել: Մյուս օրինակներն են 15-միլիոնանոց բնակչությամբ Հոլանդիան, Շվեյցարիան, Ավստիան, որտեղ 4-րդ օպերատորները չկարողացան գոյատևել, իսկ Մոլդովայում 4-րդ օպերատորն ուղղակի սնանկացավ:
Ֆրանսիս Ժելիբտերը նաև տարակուսեց, որ անհասկանալի է, որ նոր օպերատորը հավանաբար հիմնվելու է LTE բազայի վրա: «Այժմ այդ բազայի վրա աշխատող հեռախոսներն արժեն 350 եվրո: Չեմ կարծում, որ 4-րդ օպերատորը նպատակ է դրել զարգացնել կապը մարզերում, որտեղ մարդիկ չեն կարող նման գումարներ ծախսել, այն դեպքում, երբ մենք առաջարկում ենք հեռախոսներ 1 դրամ արժեքով»,-ասաց նա:
«Տեսնենք, թե ինչ օգուտ կբերի երկրին 4-րդ օպերտորին լիցենզիայի տրամադրումը: Հուսով եմ, որ դա վատ չի վերջանա: Ինչպես լավ եվրոպական ֆիլմերում՝ լավ է այն, ինչ լավ է ավարտվում»,- եզրափակեց նա:
Ըստ որոշման նախագծի` ընկերությունը 801-811 ՄԳց և 842-852 ՄԳց հաճախականության վրա բջջային կապի ծառայությունների տրամադրման արտոնագիր կստանա։
Արտոնագիրն ուժի մեջ է մտնում 2013 թ.–ի նոյեմբերից և տրամադրվում է մինչև 2018 թ.–ի օգոստոսի 6–ը։ Ըստ արտոնագրի պայմանների` մեկ տարվա ընթացքում ընկերությունը պարտավոր է Երևանում և հարակից տարածքներում լայնաշերտ անլար ինտերնետի ծածկույթ ապահովել։ Երկամյա ժամկետում ընկերությունը պետք է նաև նմանատիպ ցանցով ապահովի հանրապետության մարզերի 80 տոկոսն և երկրի հիմնական կապուղիները, որոնց թվում են Սևանը, Ծաղկաձորը, Ջերմուկը, Դիլիջանը, ինչպես նաև Երևանն այդ քաղաքներին կապող ուղիները, նաև 95 տոկոսանոց ծածկույթ ապահովի Երևանն ու Ջերմուկը կապող ուղիներին։ Նշված տարածքներում ընկերությունը բջջային կապի ծառայություններ մատուցելու հնարավորություն է ստանում։
Բջջային կապի ծառայությունների կոմերցիոն գործարկումը նախատեսված է 2015 թ.–ի հունվարի 1–ից ոչ շուտ։ Արտոնագիրն ընկերությանը կարժենա 6 մլրդ 225 մլն դրամ (մոտ 15.36 մլն դոլար ) հայտնում է «ԱՌԿԱ»-ն։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից։
Ucom (Universal Communications, ունիվերսալ կապ) ընկերությունը հիմնադրվել է 2007 թ.–ին, այն տրամադրում է հեռահաղորդակցական ծառայություններ։ Ericsson–ի աջակցությամբ ընկերությունը ստեղծեց լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիության ցանց` տրամադրելով ինտերնետի, IP հեռուստատեսության և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։

На состоявшемся 4 ноября заседании Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении компании Ucom была предоставила лицензия на предоставление услуг мобильной связи. Таким образом, компания Ucom стала четвертым оператором мобильной связи Армении.
На данный момент на армянском рынке действует три оператора сотовой связи – “АрменТел” (бренд Beeline), VivaCell-MTS и Orange Armenia.
В беседе с журналистами 4 ноября генеральный директор компании Orange Armenia Франсис Желибтер, поделился своим видением выхода еще одного оператора на рынок Армении. По его мнению, в первую очередь, это право властей принимать те решения, которые они хотят. «Решают не операторы, а власти, это нормально и логично», – сказал он.
Франсис Желибтер отметил, что операторы, естественно, имею свою точку зрения, которая не опирается на основы только анализа армянского рынка, а на общие тенденции, присущие европейским рынкам. «Нет ни одного примера, когда 4 оператор в странах меньше 10 млн человек имеет какие-либо успехи», – подчеркнул он. В связи с этим гендиректор компании Orange Armenia привел пример Венгрии, где регулятор отказался от идеи одобрения четвертой лицензии, поскольку был изучен мировой опыт и был сделан вывод, что это может плохо закончиться. Другие примеры – Голландия с 15-миллионным населением, Швейцария, Австрия, где 4 операторы не смогли существовать на рынке, в Молдове же 4 оператор просто обанкротился.
У Франсиса Желибтера определенное непонимание вызывает то, что в большей вероятности 4 оператор будет опираться на базы LTE. «Сейчас телефоны на этой базе стоят 350 евро. Я не думаю, что перед 4 операторам поставлена цель развития связи в областях Армении, где люди не могут тратить такие деньги, в то время когда мы предлагаем телефоны за 1 драм», – сказал он.
«Мы посмотрим, какова будет польза для страны, если КРОУ выдаст 4 лицензию. Я очень надеюсь, что это плохо не закончиться. Как в хороших европейских фильмах: все хорошо, когда все хорошо кончается», – добавил он.
Благодаря полученной лицензии, компания Ucom будет предоставлять услуги мобильной связи на радиочастоте в 801-811 МГц и 842-852 МГц. Лицензия, стоимость которой составляет порядка 6,2 млрд драмов, должна вступить в силу с ноября 2013 года и действовать до 6 августа 2018 года. При этом коммерческий запуск услуг мобильной связи запланирован на срок не ранее 1 января 2015 года.
Предполагается, что в течение года компания обязана обеспечить покрытие широкополосного беспроводного Интернета в Ереване и прилегающих к нему территориях. Также в двухлетний срок компания должна обеспечить аналогичной сетью 80% районов и основных магистралей страны, включая Севан, Цахкадзор, Джермук, Дилижан, а также магистрали, соединяющие Ереван с этими городами, а также обеспечить покрытие на 95% магистрали, соединяющей города Ереван и Джермук. На указанных территориях компания получает возможность предоставления услуг мобильной связи, передает telecom.arka.am.
Согласно данным Национальной статистической службы РА, на 1 октября число постоянного населения Армении составило 3, 017 млн человек из которых 1, 913 млн проживают в городах, 1, 103 млн. – в сельской местности.