5 Նոյեմբեր 2013 - 06:51 AMT
Սիրիայի իշխանությունները մտադիր չեն լիազորությունները փոխանցել ընդդիմությանը Ժնևում կայանալիք խորհրդաժողովին, հայտնում է SANA գործակալությունը: Այդ մասին նա հայտնել է սիրիական հեռուստատեսությանը տված հեռախոսային հարցազրույցում Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Օմրան ազ Զոուբիին՝ նշելով, որ այդ որոշումը շատ կհիասթափեցնի սաուդյան դիվանագիտական շրջանակներին: «Մտադիր չենք մեկնել Ժնև իշխանությունը փոխանցելու համար, ինչպես դա ցանկանում է Սաուդ ալ Ֆեյսալը»,-հայտարարել է նախարարը՝ նշելով Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարի անունը:
Ըստ Օմրան ազ Զոուբիի հայտարարության, Սաուդյան Արաբիայի դիվանագիտության ձգտումները համընկնում են Իսրայելի քաղաքական գծի հետ տարածաշրջանում: Անկախ նրանից, կկայանա «Ժնև-2»-ը նոյեմբերին, ինչպես նախատեսվում էր, թե՝ ոչ, սաուդյան դիվանագիտությունը անհաջողության է մատնված, ասել է նախարարը:
Ըստ նրա, ցանկացած փոփոխություններ Սիրիայում կանցկացվեն բացառապես սիրիացիների ձեռքերով: Միայն ժողովուրդն իր երկիրը փոխելու իրավունք ունի, ասել է նախարարը: Նա հավելել է, որ սիրիական պետությունը միայն իշխանական մարմինները չեն, այն քաղաքակրթության հայրենիքն է ու արտաքին թշնամիներին դիմակայելու հենարան, ուստի իշխանությունը չի կարող փոխանցվել նրանց, ով չի ընդունում քաղաքակրթությունը, մարդկայնությունը, ազատությունն ու ժողովրդավարությունը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
«Ժնևի իրադարձությունները կոչված են քաղաքական գործընթացի մաս դառնալու, ոչ թե իշխանության փոխանցման կամ անցումային կառավարության ձևավորման գործընթաց: Ով այլ հեռանկարներ է տեսնում, կարող է ընդհանրպես չմասնակցել խորհրդաժողովին»,-ասել է Ազ Զոուբին:
Նախարարը նաև հորդորել է Սաուդյան Արաբիային դադարեցնել Սիրիայի, Իրաքի, Լիբանանի, Ալժիրի, Թունիսի, Լիբիայի դեմ ահաբեկչության սանձազերծումը՝ հայտարարելով, որ Սաուդյան Արաբիան պատասխանատու է սիրիական ազգի կործանման համար:
Միևնույն ժամանակ ՄԱԿ հումանիտար հարցերի գծով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Ամոսը ԱԽ փակ խորհրդակցությանը հայտարարել է, որ Սիրիայի բնակչության մոտ 40 տոկոսը՝ մոտ 9,3 մլն մարդ, շտապ հումանիտարօգնության կարիք ունեն:
Ըստ նրա, կարիքավորների թիվը 2013 թ. սեպտեմբերից աճել է 2,5 միլիոնով: «ԱԽ-ն պետք է իր ամբողջ ազդեցությունը գործի դնի հումանիտար կազմակերպությունների գործունեությունն ապահովելու համար»,-ասել է Ամոսը:
Սիրիայի բնակչության ընդհանուր քանակը 23 միլիոն է: Մոտ 2,5 մլն բնակվում է պաշարված կամ մեկուսացած շրջաններում:
Խորհրդաժողովը Ժնևում գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ, նրա անցկացման ժամկետը դեռ հստակ որոշված չէ: Նոյեմբերին Բրահիմին եռակողմ հանդիպում կանցկացնի ՌԴ ու ԱՄՆ բարձրաստիճան դիվանագետների մասնակցությամբ: Նույն օրը նա կհանդիպի ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի ներկայացուցիչներին:

Власти Сирии не намерены передавать полномочия оппозиционной коалиции в ходе конференции в Женеве, передает информационное агентство SANA. Об этом сообщил в телефонном интервью сирийскому телевидению министр информации Сирийской Арабской Республики Омран аз-Зоуби, отметив, что это решение сильно разочарует саудовские дипломатические круги. "Мы не собираемся в Женеву, чтобы передать власть, как того хочет Сауд аль-Фейсал", – заявил министр, назвав имя министра иностранных дел Саудовской Аравии.
Согласно заявлению Омрана аз-Зоуби, дипломатические устремления Саудовской Аравии совпадают с израильской политической линией в регионе. Вне зависимости от того, состоится ли "Женева-2" в ноябре 2013г., как было запланировано, саудовская дипломатия обречена на неудачу, подчеркнул министр.
По его словам, любые перемены в Сирии будут проводиться исключительно руками сирийцев. Только народ имеет право изменить свою страну, сказал министр. Он также добавил, что сирийское государство несводимо к органам власти, что оно родина цивилизации и оплот противостояния внешним врагам, и потому власть в стране не может быть передана тем, кто не принимает цивилизацию, человечность, свободу и демократию, сообщает РБК.
"События в Женеве призваны стать частью политического процесса, а не процедурой передачи власти или формирования переходного правительства. Тем, кто рисует себе иные перспективы, лучше вообще не приезжать на конференцию", – сказал аз-Зоуби.
Министр также призвал Саудовскую Аравию прекратить развязывание терроризма против Сирии, Ирака, Ливана, Алжира, Туниса и Ливии, заявив, что Саудовская Аравия несет ответственность за разрушение сирийской нации.
Тем временем заместитель генерального секретаря Организации Объединенных Наций по вопросам оказания гуманитарной помощи Валери Амос на закрытом совещании Совета Безопасности заявил, что около 40% населения Сирии – более 9,3 млн человек – срочно нуждаются в гуманитарной помощи.
По ее словам, число нуждающихся в гуманитарной помощи с сентября 2013г. выросло на 2,5 млн человек. "Совет Безопасности должен употребить все свое влияние на обе стороны конфликта, чтобы обеспечить сотрудникам гуманитарных организаций возможность оказывать помощь пострадавшим от войны", – сказала В.Амос. Большая их часть – перемещенные лица, число которых выросло до 6,5 млн с 4,25 млн в июне.
Общая численность населения Сирии составляет 23 млн человек. Более 2,5 млн из них проживают в изолированных или осажденных районах страны, где не хватает питания, электричества и медикаментов. Соседние страны, такие как Иордания, заявляют, что не могут справиться с наплывом сирийских беженцев. По оценкам ООН, с начала конфликта в 2011г. страну были вынуждены покинуть более 2 млн человек, из них большинство нашли убежище в Ливане, Иордании, Турции, Ираке и Египте.