5 Նոյեմբեր 2013 - 08:25 AMT
ԱՄՆ-ն գտնում է, որ հարկավոր է նոյեմբեր ամսվա ընթացքում նշանակել Սիրիայի հակամարտության կարգավորմանը միտված «Ժնև-2» խորհրդաժողովի անցկացման ամսաթիվը, սակայն նախկինի պես վստահ չեն, որ ընդդիմությունը կմասնակցի: Այդ մասին հայտարարել է Պետքարտուղարությունում կայացած ճեպազրույցում կառույցի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը:
«Մենք շարունակում են խոսել նոյեմբերի մասին և գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է որոշել խորհրդաժողովի անցկացման ժամկետը: ԱՄՆ-ն շարունակում է աշխատել սիրիական ընդդիմության ազգային կոալիցիայի հետ, սակայն բանակցությունները բարդ են ու դժվարին: Ժամկետը որոշելը կարևոր է, բայց էլ ավելի կարևոր է հասնել, որ անհրաժեշտ մարդիկ մասնակցեն»,-ասել է Հարֆը:
Այս շաբաթ ԱՄՆ, Ռուսաստանի ու ՄԱԿ ներկայացուցիչները խորհրդակցություններ կանցկացնեն Ժնևի խորհրդաժողովի ժամկետների որոշման շուրջ: ԱՄՆ-ն կներկայացնեն փոխպետքարտուղար Վենդի Շերմանը և Դամասկոսից հեռացած ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Ֆորդը:
Խորհրդաժողովը Ժնևում գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ, նրա անցկացման ժամկետը դեռ հստակ չի որոշված: Նոյեմբերին Բրահիմին եռակողմ հանդիպում կանցկացնի ՌԴ ու ԱՄՆ բարձրաստիճան դիվանագետների մասնակցությամբ: Նույն օրը նա կհանդիպի ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի ներկայացուցիչների հետ:

5 Ноябрь 2013 - 07:50 AMT
США считают, что нужно назначить на ноябрь дату проведения конференции "Женева-2" по урегулированию конфликта в Сирии, но по-прежнему не уверены в участии сирийской оппозиции. Об этом заявила на брифинге в Госдепартаменте официальный представитель Госдепа Мари Харф.
"Мы продолжаем говорить о ноябре и считаем, что крайне необходимо установить дату проведения конференции. США продолжают работу с национальной коалицией сирийской оппозиции, но переговоры остаются очень сложными и трудными. Срочно определить дату важно, но еще важнее добиться присутствия (на конференции) нужных людей", – сказала Харф.
На этой неделе представители США, России и ООН проведут консультации в Женеве по срокам конференции. США на консультациях представляют замгоссекретаря Венди Шерман и покинувший Дамаск посол в Сирии Роберт Форд.