5 Նոյեմբեր 2013 - 10:10 AMT
Աբխազիայի կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատար Վախթանգ Կոլբայան ներկա կլինի Ժնևի բանակցությունների 25-րդ փուլին: Վրացական պատվիրակությունն արդեն մեկնել է Ժնև, որտեղ նոյեմբերի 5-6-ին տեղի կունենա բանակցային հերթական փուլը:
Վրացական պատվիրակությունը ղեկավարում է Վրաստանի ԱԳ փոխնախարար Դավիթ Զալկալիանին: Կոլբայայից ու Զալկալիանիից բացի, վրացական պատվիրակության կազմում են նաև Հարավային Օսեթիայի նախկին ինքնավար մարզի ժամանակավոր աշխատակազմի ղեկավար Դմիտրի Սանակոևը, վերաինտեգրման հարցերով պետնախարարի առաջին տեղակալ Քեթևան Ցիխելաշվիլին, արդարադատության փոխնախարար Գոչա Լորդկիպանիձեն ու այլ պաշտոնյաներ: Բանակցությունների թեմաներից մեկը կլինեն իրադարձությունները Ցխինվալի գծում: Կքննարկվեն նաև փախստականների վերադարձի ու հումանիտար հարցեր, հայտնում է «Գրուզիա Օնլայնը»:
Ժնևի քննարկումներն անցնում են ըստ Սարկոզի-Մեդվեդև պլանի, որը ստորագրվեց 2008 թ. օգոստոսի 12-ին, հնգօրյա հակամարտության ավարտին: Ժնևում Վրաստանի, Աբխազիայի, Հարավային Օսեթիայի, Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները ԵԱՀԿ, ԵՄ ու ՄԱԿ մասնակցությամբ, քննարկում են իրավիճակը վրաց-աբխազական ու վրաց-օսական հակամարտություններում:

Исполняющий обязанности главы правительства Абхазии Вахтанг Колбая будет присутствовать на 25-м раунде Женевских переговоров. Грузинская делегация уже направилась в Женеву, где 5-6 ноября состоится очередной переговорный раунд.
Грузинскую делегацию возглавляет заместитель министра иностранных дел Грузии Давид Залкалиани.
В грузинскую делегацию, кроме Колбая и Залкалиани, также входят руководитель временной администрации бывшей автономной области Южная Осетия Дмитрий Санакоев, первый заместитель госминистра по делам реинтеграции Кетеван Цихелашвили, замминистра юстиции Гоча Лорткипанидзе и официальные лица из других ведомств.
Одной из тем переговоров будут события на цхинвальской линии. Речь также пойдет о возвращении беженцев и решении гуманитарных вопросов, передает Грузия Online.
Женевские дискуссии проходят в рамках плана Саркози-Медведева, который был подписан 12 августа 2008 года, по окончании пятидневного военного конфликта в Закавказье. На них представители Грузии, Абхазии, Южной Осетии, России и США при участии ОБСЕ, Евросоюза и ООН обсуждают ситуацию в зонах грузино-абхазского и грузино-осетинского конфликтов.