5 Նոյեմբեր 2013 - 10:56 AMT
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին իրեն զայրացած երեխայի պես է պահում, որը գործում է հետևյալ սկզբունքով՝ ես չունեմ, թող դիմացինն էլ չունենա: Այդ մասին հայտարարել է Ռազմավարական հետազոտությունների կովկասյան կենտրոնի ղեկավար Մամուկա Արեշիձեն՝ հավելելwվ, որ Սահակաշվիլին մեղմ ասած սխալ է գործել:
«Նա դեռևս նախագահ է կոչվում: Ինձ համար հատկապես անընդունելի է քաղաքացիության շնորհումը Թուրքիայի քաղաքացիներին, դա սխալ քայլ էր»,-ասել է Արեշիձեն՝ նշելով, որ չի կարող խոսել երկրին սպառնացող վտանգների մասին, որոնք կարող են նախագահի գործողությունների հետևանք հանդիսանալ:
Փորձագետը նաև նշել է, որ Վրաստանը կորցրեց «վարդերի հեղափոխության» 2007-2012 թթ. նվաճումները և նախորդ իշխանությունների ներկայացուցիչներն իրենք դա արեցին:
Վերջին անգամ լինելով Թուրքիայում Միխայիլ Սահակաշվիլին Վրաստանի քաղաքացիություն շնորհեց Թուրքիայում բնակվող մոտ 1000 ընտանիքների: Ըստ նրա, Վրաստանի քաղաքացիություն ստացած մարդիկ ծագումով վրացիներ են: «Վարդերի հեղափոխությունը» Վրաստանում 2003 թվականի նոյեմբերին տեղի ունեցած գունավոր հեղափոխություն է:
Հեղափոխության հիմնական մոտիվը 2003 նոյեմբերի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների կեղծումն էր: Հեղափոխության հետևանքով նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն վայր դրեց իր լիազորություններն ու երկրի ղեկավարությունն անցավ ընդդիմադիրներին Սահակաշվիլու գլխավորությամբ: Շուտով Վրաստանը կորցրեց Աբխազիան ու Հարավային Օսեթիան, դժվարությամբ պահպանելով Աջարիան: Սոցիալ-տնտեսական վիճակը երկրում վատթարանում էր ամեն տարի: 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեց «Վրացական երազանք» կոալիցիան միլիարդեր Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորությամբ, որը Սահակաշվիլիի հիմնական մրցակիցն էր:

Президент Грузии Михаил Саакашвили ведет себя как маленький сердитый ребенок, который действует по принципу: если не будет у меня, то пусть не будет и у тебя. Об этом заявил руководитель Кавказского центра стратегических исследований Мамука Арешидзе, добавив, что действия Саакашвили, мягко говоря, неправильны.
“Он пока называется президентом. Для меня было особо неприемлемо то, что он сделал в отношении присвоения гражданства гражданам Турции. Это был неверный шаг. Так бессмысленно делать это никак нельзя”, – отметил Арешидзе, подчеркнув, что он не может говорить об угрозах для страны, к которым данные действия президента могут привести.
Эксперт также считает, что Грузия потеряла достижения “Революции роз” в 2007-2012 годы, и представители предыдущей власти сделали это сами.
Находясь в последний раз с визитом в Турции, Михаил Саакашвили дал гражданство Грузии около тысяче семей, проживающих в Турции. По мнению Саакашвили, получившие гражданство Грузии турки являются этническими грузинами.
Революция роз — цветная революция в Грузии в ноябре 2003 года. Основной мотив революции — фальсификации парламентских выборов 2 ноября 2003 года. В ходе революции Эдуард Шеварднадзе сложил полномочия, и руководство страной перешло к оппозиционерам во главе с Михаилом Саакашвили. За это время Грузия потеряла Абхазию и Южную Осетию, с трудом удержав Аджарию. Социально-экономическое положение в стране ухудшалось с каждым годом. В 2012 на парламентских выборах победу одержала коалиция «Грузинская мечта» во главе с миллиардером Бидзиной Иванишвили, основным соперником Саакашвили.
Президентские выборы прошли в Грузии 27 октября. Победу одержал Георгий Маргвелашвили, который, по предварительным данным Центризбиркома, набрал 62,11% голосов избирателей. Инаугурация новоизбранного президента состоится 17 ноября. Правительство Грузии возглавил самый молодой министр в команде премьера Бидзины Иванишвили – 31-летний министр внутренних дел Ираклий Гарибашвили.