ԱՄՆ հետախուզությունն ապացույցներ է ձեռք բերել, որ Բաքուն կաշառել է ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության անդամ պատգամավորներին, որոնք հետևում էին նախագահական ընտրություններին Ադրբեջանում հոկտեմբերի 9-ին: Ենթադրվում է, որ այդ նյութերի մի մասը փոխանցվել է ընդդիմությանը: Ինչպես գրում է «Ենի Մուսավաթը» սեփական աղբյուրների վրա հղումով, ԱՄՆ-ն անհերքելի ապացույցներ ունի, որ ԵԱՀԿ պատգամավորները, որոնք հետևում էին ընտրությունների ընթացքին հոկտեմբերի 9-ին, կաշառվել են: Ըստ աղբյուրի, որպես «անհերքելի ապացույցներ» բերվում են նաև եվրախորհրդարանականների հեռախոսազրույցները:
ԱՄՆ հետախուզությունը դեռ մինչև ընտրությունները տեղեկացել էր, որ համաձայնություն է պատրաստավում ԵԽԽՎ պատգամավորների հետ և հսկողության տակ էր առել եվրախորհրդարանականների հեռախոսազրույցներն ու գրագրությունը ինտերնետում: Հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ բանակցությունների համար լիազորվել էր Եվրանեսթ ԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության նախագահ և այդ կառույցի փոխնախագահ Էլհան Սուլեյմանովը: Պնդում են, որ ԱՄՆ-ն ապացույցներ ունի, որ եվրոպական իրավաբանական խորհրդատվական կառույցներից մեկի միջոցով, որը տեղակայված է Գերմանիայում, եվրոպացի խորհրդարանականներին է փոխանցվել 50-հազարական դոլար: «Այդ տեղեկատվության մասին իրազեկվել են նաև Ադրբեջանի իշխանությունները»: Ավելի ճիշտ, փաստագրված պատասխան է տրվել Բաքվի այն պնդումներին, թե իբր «ԱՄՆ-ն ճնշում է գործադրում Եվրոպայի վրա, որպեսզի վերջինս չճանաչի ընտրությունների արդյունքները»:
Եվրախորհրդարանը հոկտեմբերի 9-ին կայացած Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների արդյունքների քննարկումը նախատեսում է 2014 թ. հունվարին: Եթե մեղադրանքները լուրջ լինեն, որոշումը կկայացվի ոչ թե ԵԽԽՎ պատգամավորների կարծիքի հիման վրա, այլ բոլորովին այլ: Եվ եթե իշխանությունները չկարողանան իրավիճակը շտկել, դա լուրջ միջազգային սկանդալ կլինի»,-ասել է աղբյուրը:
Էլհան Սուլեյմանովի անունն առաջին անգամը չէ, որ հիշատակվում է եվրախորհրդարանականներին կաշառելու առնչությամբ: Լուրեր են շրջանառվում, որ նա «խավիարային դիվանագիտության» առաջատար դեմքերից է ու վերջինիս հեղինակը: Վերջերս «Եվրոպական կայունության նախաձեռնության» զեկույցում ասվում էր, որ Բաքու այցելության ժամանակ մի խումբ պատգամավորներ, որոնք Ադրբեջանի բարեկամներն են ԵԽԽՎ-ում, որպես ընծաներ ստացան խավիար, մետաքսի գորգեր, ոսկե ու արծաթե զարդեր, ինչպես նաև կանխիկ դրամական միջոցներ, գրում է minval.az-ը:
2013 թ. հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ տեղի ունեցան: 2003 թ. նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ալիևը ստացավ ձայների 84,5 տոկոսը, իսկ ընդդիմության միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին՝ 5,53 տոկոս: Ընտրություններին մասնակցել է 10 թեկնածու: Ալիևի հաղթանակը կանխորոշում էին նաև նախընտրական կանխատեսումները: Ընդդիմությունը հայտարարեց, որ չի ընդունում ընտրությունների արդյունքները համատարած խախտումների պատճառով:
Եվրախորհրդարանի դիտորդական ու ԵԽԽՎ առաքելությունները դրական են արտահայտվել ընտրությունների մասին, սակայն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ, Եվրախորհրդարանը ընտրություններն անվանել են ոչ ժողովրդավարական ու ԵԱՀԿ չափանիշներին չհամապատասխանող:Ընդդիմադիր թեկնածու Ջամիլ Հասանլին մեղադրեց Ադրբեջանի իշխանություններին ԵԽԽՎ առաքելության անդամներին կաշառելու մեջ: Ըստ նրա, բանակցութհյուններն առաքելության անդամների հետ ընթացել են Ստրասբուրգի Hilton հյուրանոցում: ԵԽ-ն չարձագանքեց այդ մեղադրանքներին: The Washington Post-ը կազմել է «2013 թվականի վատագույն գաղափարների» ցանկը, որտեղ ընդգրկվել են նաև վերջերս Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունները:

Американская разведка раздобыла доказательства подкупа депутатов мониторинговой группы ПАСЕ, наблюдавшей за ходом президентских выборов, прошедших в Азербайджане 9 октября, предполагается, что часть этих материалов передана передаче оппозиции. Как пишет «Ени Мусават» со ссылкой на собственные источники, США имеют неопровержимые доказательства того, что депутаты ПАСЕ, наблюдавшие за выборами 9 октября были подкуплены. По словам источника, в числе «неопровержимых доказательств» в основном телефонные переговоры европарламентариев.
Согласно информации, американская разведка еще до выборов напала на след готовящегося соглашения с депутатами ПАСЕ и взяла под контроль телефонные разговоры и переписку в интернет европарламентариев. В сообщении также говорится, что на проведение переговоров уполномочили председателя азербайджанской делегации в ПА Евронест и вице-президента этой структуры Эльхана Сулейманова. Утверждают, что США раздобыли доказательства того, что он через одну из юридических консалтинговых структур в Европе, в частности в Германии, перечислил ряду европейских парламентариев в качестве гонораров по $ 50 тыс. «О том, что получена эта неприглядная информация, поставлены в известность и власти Азербайджана». Точнее, был дан аргументированный ответ на обвинение властей, что якобы «Америка оказывает давление на Европу, чтобы она не признала итоги выборов». Это является одной из причин отказа от намерения правительства ограничить сотрудничество с европейскими структурами.
Европейский Парламент вынесет на обсуждение итоги президентских выборов 9 октября в январе 2014 года. Если претензии окажутся серьезными, то будет вынесено решение не на основе мнения депутатов ПАСЕ, наблюдавших за выборами, а совершенно иное решение. И если власти не сумеют изменить ситуацию в свою пользу, то это будет очень серьезный международный скандал», – заключил источник.
Имя Эльхана Сулейманова и ранее упоминалось в связи с подкупом ряда европарламентариев. Есть слухи, что Э.Сулейманов является одним из ведущих фигур «икорной дипломатии» и автором ее изобретения. Не так давно в отчете европейской организации «Инициатива Европейской Стабильности» особо подчеркивалось, что при посещении Баку группой депутатов, являющихся друзьями Азербайджана в ПАСЕ, им были презентованы икра, шелковые ковры, золотые и серебряные изделия, а также наличные и деньги, пишет minval.az.
ПАСЕ и ЕП дали положительную оценку выборам, назвав их «честными, прозрачными и справедливыми».
The Washington Post составило список девяти «Худших идей 2013 года», в который были включены и недавние президентские выборы в Азербайджане.