5 Նոյեմբեր 2013 - 13:43 AMT
Ադրբեջանի ԶՈւ գեներալը բանակում կոռուպցիայի, ոչ պրոֆեսիոնալիզմի և ոչ կանոնադրական հարաբերությունների մասին
Ադրբեջանի ՊՆ նախկին ղեկավար Սաֆար Աբիևը բանակային ողջ համակարգն Ադրբեջանում իր հայեցողությամբ էր վերակառուցում՝ պատասխանատու պաշտոններին նշանակելով «հարմար» և անձնապես իրեն նվիրված մարդկանց, հեռացնելով պրոֆեսիոնալ զինվորականներին, ազատելով նրանց ԶՈւ շարքերից կամ նշանակելով երրորդ աստիճանի կարևորության պաշտոնների, կամ էլ, «ինչն ուղղակի հրեշավոր է, հեռացնելով նրանց զորքերի կառավարումից, ինչպես նա վարվեց, օրինակ, ԳՇ գեներալ-գնդապետ Սադիկովի հետ»: Այդ մասին NET-FAX-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի ՊՆ ներքին անվտանգության վարչության բաժնի պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Վասյակը, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Այդ ամենը չէր կարող չանդրադառնալ ազգային ԶՈւ վրա, որտեղ շատ բացասական միտումներ առաջ եկան՝ կոռուպցիայից և հրամանատարական կազմի առջև քծնանքից մինչև ոչ պրոֆեսիոնալիզմ, չարաշահումներ, ոչ կանոնադրական հարաբերություններից զինծառայողների շրջանում մինչև ստորացումներ ու անարդարություն, իսկ վերջին հաշվով, այդ ամենը հանգեցրեց մարտունակության ու մարտական պատրաստականության նվազման»,-ասել է նա:
Ըստ Ալեքսանդր Վասյակի, վերջերս ադրբեջանական բանակի կայացման գործընթացը լճացման բնույթ է ստացել: ԶՈւ բարեփոխումը դոփում է տեղում, և դրա անձնական պատասխանատուն է, անկասկած, ՊՆ նախկին ղեկավար Սաֆար Աբիևը:
Ժամանակին Վասյակը զբաղեցնում էր ՊՆ օպերատիվ կառավարման պետի պաշտոնը, և աշխատում էր ռազմագիտական կենտրոնում: Ա.Վասյակին, որը Ուկրաինայում էր բնակվում զորացրվելուց հետո, նորանշանակ նախարարը կրկին ետ կանչեց Բաքու և նշանակեց ՊՆ Ներքին անվտանգության վարչության պետ:
Հոկտեմբերի 23-ին Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններից հետո Սաֆար Աբիևին ՊՆ ղեկավարի պաշտոնում փոխարինեց ՆԳՆ փոխղեկավար, ներքին գործերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Զաքիր Հասանովը:

5 Ноябрь 2013 - 13:08 AMT
Генерал ВС Азербайджана о коррупции, непрофессионализме и неуставных отношениях в азербайджанской армии
Бывший министр обороны Азербайджана Сафар Абиев стал перестраивать всю армейскую систему в Азербайджане под себя – выдвигал на ответственные должности удобных и лично ему преданных людей, устранял высокопрофессиональных офицеров, увольняя их из армии или назначая на третьестепенные должности, или, «что просто чудовищно, отстраняя их от управления войсками, как он поступил с начальником Генерального штаба генерал-полковником Н. Садыковым». Об этом в интервью изданию NET-FAX заявил начальник отдела Управления внутренней безопасности Министерства обороны Азербайджана генерал-майор Александр Васяк, передает Haqqin.az.
«Все это не могло не отразиться на национальных Вооруженных Силах, в которых стали проявляться весьма негативные тенденции: от коррупции и угодничества командного состава – к непрофессионализму, очковтирательству и злоупотреблениям, от неуставных взаимоотношений среди военнослужащих – к унижениям и несправедливости, а, в конечном счете, все это привело к снижению уровня боеготовности и боеспособности», – отметил он.
По его словам, в последнее время процесс становления азербайджанской армии приобрел характерные черты стагнации. Реформа ВС страны стала буксовать, и персональная ответственность за это, безусловно, лежит на бывшем министре обороны С.Абиеве.
В свое время А.Васяк занимал должность начальника Оперативного управления Минобороны и работал в Военно-научном центре. А.Васяк, проживавший в Украине после ухода в запас, был вызван в Баку новым министром и назначен начальником отдела Управления внутренней безопасности Министерства обороны.
23 октября, после президентских выборов в Азербайджане, Сафара Абиевана посту министра обороны сменил заместитель МВД, командующий внутренними войсками МВД Азербайджана, генерал-лейтенант Закир Гасанов.