Նախագահական ընտրությունները Տաջիկստանում սկսվել են տեղական ժամանակով ժամը 06.00-ին: Բացվել է 68 ընտրահանձնաժողով և 3,158 հազար ընտրատեղամաս:
Մոտ 60 տեղամաս է բացվել երկրի սահմաններից դուրս, այդ թվում 24-ը Ռուսաստանի տարածքում: Պետական տպագրատանը տպագրվել է 4 մլն քվեաթերթիկ 4 լեզուներով՝ տաջիկերեն, ռուսերեն, ուզբեկերեն ու ղրղզերեն, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Բարձրագույն պաշտոնի համար թեկնածուներ են առաջադրել երկրի 5 քաղաքական կուսակցություն՝ իշխող Ժողովրդադեմոկրատականն իր առաջնորդ Էմոմալի Ռահմոնին, Կոմունիստականը՝ ԿԿ քարտուղար և խորհրդարանի պատգամավոր Իսմոիլ Տալբակովին, Ագրարայինը՝ Տոլիբեկ Բուխորիևին, Տնտեսական բարեփոխումների կուսակցությունը՝ իր առաջնորդ Օլիմջոն Բոբոևին: Սոցիալիստական կուսակցությունն ընտրություններում ներկաայցնում էր կուսակցության նախագահ Աբդուհալիմ Գաֆարովը:
Ընտրությունների ընթացքին կհետևի մոտ 50 միջազգային դիտորդ գրեթե 30 երկրից: ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը բաղկացած է 150 կարճաժամկետ դիտորդից, որոնց գլխավորում է ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը: ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ-ը Տաջիկստան է գործուղել 240 կարճաժամկետ և 30 երկարաժամկետ ընտրող: Երկրում գրանցվել է մոտ 4 մլն ընտրող, ևս 1,2 մլն՝ Ռուսաստանում:
Ակնկալվում է, որ գործող նախագահը կվերընտրվի նոր յոթնամյա ժամկետով: Էմոմալի Ռահմոնը 2006 թ. նախագահական ընտրություններում ստացել էր ընտրողների քվեների 79 տոկոսը: ԵՄ և ԱՄՆ դիտորդները դեռ ոչ մի անգամ Տաջիկստանումընտրություններնազատ ու թափանցիկչեն ճանաչել:

6 Ноябрь 2013 - 05:21 AMT
Президентские выборы начались в Таджикистане в 06.00 местного времени (05.00 мск). В это время открылись 68 окружных избирательных комиссий и 3,158 тысячи участков для голосования.
Более 60 участков открывается за пределами страны, в том числе 24 на территории России. В государственной типографии отпечатали на четырех языках (таджикском, русском, узбекском и киргизском) более 4 миллионов избирательных бюллетеней, передает РИА Новости.
Кандидатов на высший в стране пост выдвинули пять политических партий: правящая Народно-демократическая — своего лидера Эмомали Рахмона, Коммунистическая — секретаря ЦК КПТ, депутата парламента Исмоила Талбакова, Аграрная — Толиббека Бухориева, партия Экономических реформ — своего лидера Олимджона Бобоева. Социалистическую партию на выборах представляет председатель партии Абдухалим Гафаров. За ходом выборов будут следить более 500 международных наблюдателей из почти 30 стран. Миссия наблюдателей от СНГ состоит из 150 краткосрочных наблюдателей во главе с председателем исполкома и исполнительным секретарем СНГ Сергеем Лебедевым. Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ направило в Таджикистан 240 краткосрочных и 30 долгосрочных наблюдателей.
В стране зарегистрировано около 4 млн избирателей, еще примерно 1,2 млн находятся в России в трудовой миграции.
Ожидается, действующий глава государства Эмомали Рахмон будет переизбран на новый семилетний срок.
На президентских выборах в 2006 году Эмомали Рахмон полчил 79% голосов избирателей. Наблюдатели из Евросоюза и США еще ни разу не признавали выборы в Таджикистане свободными и прозрачными.