6 Նոյեմբեր 2013 - 07:15 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին գտնվում է Իսրայելում, որտեղ նա առանձին հանդիպումներ կունենա վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի և Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբբասի հետ:
Քերին սկսել է իր այցը Իսրայելի նախկին վարչապետ Իցհակ Ռաբինի դստեր և թոռնուհու հետ հանդիպումից, որը զոհվեց իսրայելցի ծայրահեղականների ձեռքից: Երկուշաբթի լրացավ նրա սպանության 18 տարին:
Հիշելով խաղաղության մասին երգը, որը երգել են Ռաբինն ու երկրի նախագահ Շիմոն Պերեսը սպանությունից մի քանի րոպե առաջ, Քերին ասել է, որ ժամանակն է, որ իսրայելցիներն ու պաղեստինցիները վերջ դնեն ճգնաժամին, որն արդեն մի քանի տասնամյակ է ձգվում, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մենք գտնում ենք, որ դա հնարավոր է, լավ է բոլորի համար և նպատակին կարելի է հասնել»,-հայտարարել է նա: Սակայն բանակցությունների մեկնարկից երեք ամիս անց քիչ բան է հաջողվել անել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Իսրայելը ազատ է արձակել մի քանի պաղեստինցի կալանավորի, իսկ ԱՄՆ վարչակազմը դա հուսադրող քայլ է համարել: Սակայն Իսրայելը շարունակում է ավաններ կառուցել վերաբնակների համար, ինչն, ըստ ԱՄՆ վարչակազմի, «չի նպաստում դրական պայմանների ստեղծամնը բանակցությունների համար»:
Քերին վարչապետ Նեթանյահուի և նախագահ Աբբաս Քերիի բանակցությունների ժամանակ մտադիր է քննարկել Ռաբինի սկսած խաղաղության գործը, հանուն որի նա զոհեց իր կյանքը: «Ես եկել եմ այստեղ առանց պատրանքների, գիտակցելով բոլոր դժվարությունները: Սակայն ես հստակ մտադիր եմ համագործակցել առաջնորդների հետ, Իսրայելի վարչապետի հետ և Պաղիեստինի ինքնավարության ղեկավարի հետ, փորձելու համար առաջըթացի հասնել այդ հարցում»:
Իսրայելա-պաղեստինյան բանակցությունները Պաղեստինի կարգավիճակի մասին վերսկսվել են 2013 թվականի ամռանը ԱՄՆ հովանու ներքո: Բանակցությունները հիմնված են Օսլոյի 1993 թվականի համաձայնագրի վրա, երբ երկկողմ գաղտնի բանակցություններ տարվեցին Օսլոյում Իսրայելի ու ՊԱԿ միջև, որի նպատակն էր իսրայելա-պաղեստինյան կարգավորումը Նորվեգիայի հովանու ներքո:
Բանակցությունների արդյունքում ընդունվեց համատեղ «Սկզբունքների մասին հռչակագիրը», որը ստորագրվեց 1993 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Վաշինգտոնում ԱԳ նախարար Շիմոն Պերեսի և Մահմուդ Աբբասի կողմից՝ ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլինթոնի , Իսրայելի վարչապետ Իցհակ Ռաբինի ՊԱԿ նախագահ Յասիր Արաֆատի ներկայությամբ: Փաստաթղթով նախատեսվում էր տեղական ինքնակառավարման հաստատում Գազայի հատվածում և Հորդանան ափի Արևմտյան ափին 5 տարի ժամկետով :
Փաստաթղթում արձանագրվեցին այն կետերը, որոնց շուրջ կային պայմանավորվածություններ: Դրանց ցուցակը կրկնում է 1977 թ. Քեմփ Դևիդի հավելվածի ցանկը առանց էական լրացումների: Հայտարարություն արվեց այն մասին, որ այնպիսի հարցերի լուծումը, ինչպիսիք են Երուսաղեմի կարգավիճակը, հրեական ավանների ապագան և փախստականների խնդիրը, որոնց շուրջ համաձայնություն չկար, հետաձգվում են վերջին փուլ: Դա հանգեցրեց նրան, որ մինչ 2000 թվականի Քեմփ Դևիդի բանակցությունները վերջնական կարգավորման մասին, այդ բոլոր կետերը չկարգավորված են մնացել: Այդ բանակցություններում մեկ այլ խնդրահարույց հարցն այն էր, որ, խախտելով 1977 թ. Քեմփ Դևիդի համաձայնագրերն, առանց ընտրությունների կամ Պաղեստինի ժողովրդի կամքը հաշվի առնելու այլ միջոցի, որպես Պաղեստինի ժողովրդի լիազոր ներկայացուցիչ հայտարարվեց ՊԱԿ-ը: Դա օգտագործում են ՊԱԿ հետ մրցակցող ուժերը, օրինակ «Համասը», որպես առիթ հայտարարելու, որ իրենք պարտավորություններ չեն ստանձնել այդ համաձայնագրով:

Госсекретарь США Джон Керри находится в Израиле, где в среду он проведет отдельные встречи с премьер-министром Биньямином Нетаниягу и палестинским лидером Махмудом Аббасом.
Керри начал свой визит со встречи с дочерью и внучкой бывшего премьер-министра Израиля Ицхака Рабина, погибшего от рук израильского экстремиста. В понедельник исполнилось 18 лет со дня его убийства.
Вспомнив песню о мире, которую пели Рабин и президент страны Шимон Перес за несколько мгновений до убийства, Керри сказал, что пришло время израильтянам и палестинцам поддержать идею мирного сосуществования двух государств и положить конец кризису, продолжающемуся несколько десятилетий, пишет «Голос Америки».
«Мы считаем, что это возможно, что это хорошо для всех и что эта цель может быть достигнута», – заявил он.
Однако спустя три месяца после начала девятимесячного процесса мирных переговоров мало что удалось сделать в плане мирного урегулирования. Израиль освободил некоторых палестинских заключенных, и американская администрация назвала это обнадеживающим шагом вперед. Однако Израиль также продолжает строительство поселений, что, как считает администрация США, «не способствует созданию позитивных условий для переговоров».
В среду во время переговоров с премьер-министром Нетаниягу и президентом Аббасом Керри, по его словам, намерен обсудить дело мира, которое начал Рабин и за которое он отдал свою жизнь: «Я приехал сюда без каких-либо иллюзий, осознавая все трудности. Однако я приехал с твердым намерением сотрудничать с лидерами, с премьер-министром Израиля и с президентом Палестинской автономии, чтобы попытаться продвинуться в этом процессе».
Результатом переговоров стала совместная «Декларация о принципах», подписанная 13 сентября 1993 года на церемонии в Вашингтоне министром иностранных дел Шимоном Пересом и Махмудом Аббасом в присутствии президента США Билла Клинтона, премьер-министра Израиля Ицхака Рабина и председателя ООП Ясира Арафата. Документом предусматривалось введение местного самоуправления в секторе Газа и на Западном берегу реки Иордан на период до 5 лет, что должно было привести к постоянному урегулированию.
В документе фиксировались пункты, по которым имелись достигнутые договоренности. Их список повторяет имевшийся в приложении к Кемп-Девидским соглашениям 1977 года, достигнутым еще Бегином, без каких-либо существенных дополнений. Было сделано заявление о том, что решение таких проблем, как статус Иерусалима, будущее еврейских поселений на оккупированных Израилем территориях и проблема беженцев, по которым согласия на данном этапе не имелось, откладывалось на последний этап воплощения данных принципов в жизнь. Данное обстоятельство привело к тому, что к моменту Кемп-Дэвидских переговоров 2000 года об окончательном урегулировании, все три этих пункта так и остались неурегулированными при отсутствии какой-либо возможности для «торговли», и как результат — к провалу попытки достичь окончательного урегулирования. Другой проблемной стороной этих переговоров являлось то, что в нарушение Кемп-Дэвидских соглашений 1977, без каких либо выборов или другого способа учесть мнение палестинского народа, в качестве его полномочного представителя объявлялась ООП. Данное обстоятельство используется соперничающими с ООП силами, такими как ХАМАС, как повод для заявлений о том, что они данными соглашениями не связаны.