6 Նոյեմբեր 2013 - 08:33 AMT
Ըստ Թուրքիայի «Պետական շքանշանների ու մեդալների մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների, թուրքական շքանշաններից ու մեդալներից կհեռացնեն Աթաթուրքի պատկերը, գրում է Resmi gazette-ը: Մեդալների վրա այլևս չի լինի նաև Թուրքական Հանրապետության հապավումը՝ ԹՀ:
Էրդողանի կառավարությունը հետևողականորեն վարում է երկրում քեմալականության վերացման քաղաքականություն: Ամռանը շուրջ 200 բարձրաստիճան ռազմական պաշտոնյաներ հայտնվեցին ճաղերի ետևում իբր պետական հեղաշրջման փորձի համար («Մահակ» գործողություն): Սեպտեմբերի 30-ին երկրի ժողովրդավարացմանն ուղղված միջոցների հրապարակումից հետո, կանանց թույլատրվում է հիջաբներ կրել պետական հաստատություններում, ինչն արգելված էր Աթաթուրքի ժամանակ: Նախօրեին Էրդողանը կոչ է արել, որ հանրակացարաններն ուսանողների ու ուսանողուհիների համար առանձին լինեն: Գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը, որի հիմնադիրն Աթաթուրքն է, հայտարարում է, որ Էրդողանը փորձում է Թուրքիան դարձնել իսլամիստական պետություն:
2002 թվականից իշխանության ղեկը Արդարության ու զարգացման կուսակցության ձեռքում է, որը 2001 թվականի օգոստոսի 14-ին հիմնեցին Թուրքիայում արգելված իսլամիստական Առաքինության կուսակցության չափավոր պահպանողական թևի անդամները նախկին վարչապետ Նեջմեթթին Էրբաքանի մասնակցությամբ: Նա համարվում է «քաղաքական իսլամի» հիմնադիրն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական ուսուցիչը:

6 Ноябрь 2013 - 07:58 AMT
В Турции, согласно изменениям в закон "О государственных орденах и медалях", уберут с орденов и медалей изображение Ататюрка, пишет Resmi gazette. C орденов и медалей будет убрано и сокращенное название Турецкой Республики – TC.
Правительство Эрдогана последовательно проводит политику искоренения кемализма в стране. Летом более 200 высших военных чинов было отправлено за решетку за якобы попытку государственного переворота (план «Кувалда»). После обнародования 30 сентября мер по демократизации страны, женщинам разрешено появляться в государственных учреждениях в хиджабах, что было запрещено Ататюрком. Накануне Эрдоган призвал к раздельному проживанию в общежитиях студентов и студенток. Главная оппозиционная Народно-республиканская партия (CHP), основанная Ататюрком, заявляет, что Эрдоган пытается превратить Турцию в исламистское государство.
С 2002 года у руля власти находится Партия справедливости и развития (АКР), основанная 14 августа 2001 года бывшими членами умеренного консервативного крыла запрещенной в Турции исламистской Партии добродетели и при участии экс-премьера Неджеметтина Эрбакана. Он считается основателем «политического ислама» и политическим наставником Реджепа Тайипа Эрдогана.