6 Նոյեմբեր 2013 - 10:30 AMT
Նոյեմբերի սկզբին Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը (ՔԶԱԿ) հաջողվել է հավաքել մոտ 13,5 մլն դոլար, սակայն այդ միջոցները մինչև ամսվա վերջ կարող են ավարտվել, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը կազմակերպության վրա հղումով:
«Ըստ քարտուղարության գնահատականի, կադրային ռեսուրները, որոնք ունի կազմակերպությունը, կկարողանան ապահովել գործողության իրագործումը Սիրիայում 2013 թվականի հոկտեմբերին ու նոյեմբերին»,-ասվում է փաստաթղթի տեքստում: Այդ ժամանակ կազմակերպության հաշվեհամարին կար 5,4 մլն դոլար:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մերի Հարֆն, իր հերթին մեկնաբանելով իրավիճակը, անհամաձայնություն է հայտնել ՔԶԱԿ գնահատականի հետ: Ըստ նրա, միայն ԱՄՆ-ն Սիրիայում գործողության անցկացման համար շուրջ 6 մլն դոլար է հատկացրել, բացի այդ շատ երկրներ աջակցել են տրանսպորտով ու սարքավորումներով, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հարֆը հավելել է, որ չնայած դրան, նախկինի կազմակերպության լրացուցիչ ֆինանսավորման անհրաժեշտություն կա:
Անցած շաբաթ ՔԶԱԿ-ը հայտարարեց գործողության առաջին փուլի ավարտի մասին և քիմիական սարքավորումների ոչնչացման մասին: Բացի այդ, քիմզենքի ստեղծման բոլոր տարրերը Սիրիայում վերահսկվում են, քննարկվում է դրանք Սիրիայի սահմանից դուրս ոչնչացնելու հարցը:
ՔԶԱԿ փորձագետները Սիրիայում են գտնվում 2013 թվականի հոկտեմբերի 1-ից: Կազմակերպությունը գործում է քիմիական արգելման մասին կոնվենցիային միանալու Սիրիայի որոշման շրջանակներում:

6 Ноябрь 2013 - 09:55 AMT
Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) к началу ноября удалось собрать около 13,5 миллиона долларов, однако эти средства могут закончиться уже к концу ноября, сообщает Reuters со ссылкой на организацию.
"Согласно оценке Секретариата, кадровые ресурсы, которыми организация располагает в настоящий момент, смогут обеспечить проведение операции (в Сирии) в октябре и в ноябре 2013 года", – говорится в тексте документа, датированного 25 октября. На тот момент на счету организации находилось 5,4 миллиона долларов.
Представитель госдепартамента США Мэри Харф, в свою очередь, комментируя эту информацию, выразила несогласие с оценкой ОЗХО. По ее словам, только США выделили на проведение операции в Сирии порядка шести миллионов долларов, кроме этого, многие страны оказывают поддержку операции, предоставляя транспорт и оборудование, пишет РИА Новости.
При этом Харф добавила, что, несмотря на это, по-прежнему существует необходимость в дополнительном финансировании организации.
На прошлой неделе ОЗХО заявила о завершении первого этапа операции, направленной на уничтожение химического оружия в Сирии, и об уничтожении химоборудования. Кроме этого, все элементы для создания химоружия в Сирии были опечатаны. В настоящее время обсуждается вопрос о вывозе и уничтожении прекурсоров за пределами Сирии.