7 Նոյեմբեր 2013 - 07:00 AMT
Տաջիկստանի գործող նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, ըստ նախնական տվյալների, հաղթում է ընտրություններում 83,6 տոկոսով (3 մլն 23 հազար քվե), հայտնել է ճեպազրույցում ԿԸՀ ղեկավար Շերմուհամմադ Շոհիեն:
«Ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 86,6 տոկոս (3 մլն 640 հազար քվե), որից Ռահմոնի օգտին իրենց ձայներն են տվել 83,6 տոկոսը»,-ասել է նա: Ըստ ԿԸՀ ղեկավարի, մնացած հինգ թեկնածուները հավաքել են մոտ 5 կամ պակաս տոկոս:
Ըստ ԿԸՀ ղեկավարի, մասնակիցների ճշտված թիվը կազմել է 4 մլն 201 հազար 156 մարդ՝ բացատրելով դա աշխատանքային ներգաղթյալներից շատերի վերադարձով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ընտրողների քանակը կազմում է 4 մլն 35 հազար մարդ: Ըստ ԿԸՀ ղեկավարի, «ընտրություններն անցել են ըստ Տաջիկստանի օրենսդրության, եղել են ազատ, արդար, թափանցիկ, գրանցվել է ընտրողների բարձր ակտիվություն», ստեղծված էին բոլոր պայմանները «այդ կարևոր ժողովրդավարական գործընթացի կազմակերպման համար»:
Նախագահական ընտրություններին մասնակցել է 6 թեկնածու, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Բարձրագույն պաշտոնի համար թեկնածուներ էին առաջադրել երկրի 5 քաղաքական կուսակցություններ՝ իշխող Ժողովրդադեմոկրատականն իր առաջնորդ Էմոմալի Ռահմոնին, Կոմունիստականը՝ ԿԿ քարտուղար և խորհրդարանի պատգամավոր Իսմոիլ Տալբակովին, Ագրարայինը՝ Տոլիբեկ Բուխորիևին, Ժողովրդավարական կուսակցությունը՝ Սաջաֆար Իսմոնովին, Տնտեսական բարեփոխումների կուսակցությունը՝ իր առաջնորդ Օլիմջոն Բոբոևին: Սոցիալիստական կուսակցությունն ընտրություններում ներկաայցնում էր կուսակցության նախագահ Աբդուհալիմ Գաֆարովը: Բոլոր թեկնածուները ձեռնպահ են մնացել գործող նախագահի սուր քննադատությունից:

Действующий президент Таджикистана Эмомали Рахмон, по предварительным данным, побеждает на выборах главы государства с результатом 83,6% (3 миллиона 23 тысячи голосов избирателей), сообщил на брифинге в Душанбе глава ЦИК республики Шермухаммад Шохиен."Явка избирателей в день выборов составила 86,6% (3 миллиона 640 тысяч избирателей), из них за Эмомали Рахмона отдали свои голоса 83,6%", — сказал он.
По словам главы ЦИК, остальные пять кандидатов набрали по менее чем 5% голосов.
Глава ЦИК уточнил количество избирателей, число которых составило 4 миллиона 201 тысячу 156 человек, аргументировав расхождение с предыдущими данными тем, что накануне выборов в страну вернулось много трудовых мигрантов.
Ранее сообщалось, что число избирателей составляет 4 миллиона 35 тысяч человек.
По словам главы ЦИК, "выборы прошли в полном соответствии с законодательством Таджикистана, были свободными, прозрачными, демократичными, с высокой активностью избирателей".
По его словам, были созданы все условия для проведения "этого важного демократического процесса".
В президентских выборах в Таджикистане участвовали шесть кандидатов, передает РИА Новости.Кроме Рахмона, который представляет правящую Народно-демократическую партию, в выборах участвовали Толиб Бухориев (Аграрная партия), экс-министр транспорта Олим Бобоев (Партия экономических реформ), Саидджафар Исмонов (Демократическая партия), коммунист Исмоил Талбаков и социалист Абдухалим Гаффаров. Все зарегистрированные кандидаты воздерживались от острой критики действующего президента.