ԱՄՆ-ն պատրաստ է աստիճանաբար մեղմացնել Իրանի դեմ պատժամիջոցները, եթե Թեհրանը դադարեցնի իր միջուկային մշակումները: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչը, որը ժամանել է Ժնև մասնակցելու Իրանի բանակացությունների նոր փուլին «վեցնյակի» հետ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ կառավարության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Վաշինգտոնը մտադիր է համաձայնեցնել առաջին քայլը, սկզբնական ըմբռնման հասնել, որը կկասեցնի Իրանի միջուկային ծրագրի հետագա զարգացումը և առաջին անգամ վերջին տասնամյակում կապահովի նրա «նահանջը»:
Վաշինգտոնի տեսակետից Իրանի այդ գործողությունները պետք է սահմանափակումների կիրառում նախատեսեն ինչպես ուրանի հարստացման աստիճանի վերաբերյալ, այնպես էլ հումքի քանակի, հստակեցրել է ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչը: Բացի այդ, նշել է նա, ըստ ԱՄՆ-ի, այդ միջոցների իրականացման համար հարկավոր է միջազգային հսկողություն: Ըստ ներկայացուցչի, այդ քայլերը թույլ կտան լրացուցիչ ժամանակ ստանալ Իրանի խնդրի կարգավորման համար քաղաքական, դիվանագիտական ճանապարհով:
Իր հերթին ԱՄՆ-ն պատրաստ կլինի սահմանափակ ժամանակով կասեցնել պատժամիջոցների գործողությունները, ասել է Օբամայի վարչակազմի ներկայացուցիչը՝ չմանրամասնելով միտքը:
Հոկտեմբերի 15-16-ին Ժնևում վեցամսյա ընդմիջումից հետո տեղի ունեցան բանակցություններն Իրանի ու միջազգային «վեցնյակի» միջև: Այսպիսով, սրանք «վեցնյակի» ու Իրանի միջև առաջին խորհրդակցություններն են այն պահից ի վեր, երբ 2013 թ. օգոստոսին Հասան Ռոուհանին ստանձնեց Իրանի նախագահի պաշտոնը: Իրանի պատվիրակությունը նոր առաջարկներ ներկայացրեց միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունների հարթեցման վերաբերյալ:

США готовы пойти на постепенную отмену санкций против Ирана, если Тегеран приостановит свои ядерные разработки. Об этом заявил представитель администрации США, прибывший в Женеву для участия в новом раунде переговоров «шестерки» с Ираном, передает ИТАР-ТАСС. Представитель правительства США сообщил, что Вашингтон рассчитывает на согласование на нынешних встречах первой фазы, первого шага, начального понимания, которое приостановит дальнейшее развитие ядерной программы Ирана и впервые за десятилетия обеспечит ее "откат" назад. С точки зрения Вашингтона, такие действия Ирана должны предусматривать применение ограничений в отношении как уровня обогащения урана, которое производится Тегераном, так и количества этого сырья, уточнил представитель американской администрации. Кроме того, отметил он, за соблюдением подобного рода мер, на взгляд США, должно быть налажено необходимое международное наблюдение. Как пояснил представитель, такие шаги позволят получить дополнительное время на урегулирование ядерной проблемы Ирана политико-дипломатическим путем. Со своей стороны Соединенные Штаты будут готовы в ответ пойти на очень ограниченную временную приостановку действия санкций, подчеркнул представитель администрации Обамы, отказавшись вдаваться в детали.
Вашингтон и его союзники полагают, что Тегеран разрабатывает технологию создания ядерного оружия, однако иранская сторона настаивает, что ядерная программа имеет лишь два измерения: энергетическое и медицинское. Введение санкций пришлось на 2011г., когда США и Евросоюз сократили экспорт иранской нефти на более 1 млн. баррелей в день, лишив Тегеран миллиардов долларов ежемесячно, поспособствовав также росту инфляции и безработицы в стране.
Правительства стран – членов ЕС приняли меры по возобновлению санкций в отношении главной линии поставок иранской нефти.
15-16 октября в Женеве прошли переговоры по урегулированию иранской ядерной проблемы между "шестеркой" и Ираном. В ходе встречи делегация Ирана представила новые предложения по урегулированию разногласий по ядерной программе.