7 Նոյեմբեր 2013 - 08:28 AMT
ՌԴ ԱԳՆ. Ռուսաստանը պատրաստ է ընդունել Ասադի ու ընդդիմության ներկայացուցիչներին բանակցությունների համար
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ընդունել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ու ընդդիմության ներկայացուցիչներին նախնական բանակցությունների համար:
Ըստ Բոգդանովի, այդպիսի բանակցությունները Մոսկվայում կարող էին լավ բազա նախապատրաստել Սիրիայի գծով արդյունավետ միջազհային խորհրդաժողովի համար, որը կարող է տեղի ունենալ Ժնևում ընթացիկ տարվա վերջում:
Նոյեմբերի 6-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի տեղի բաժանմունքում ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունում Մերձավոր Արևելքի գծով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ: Կարծիքների փոխանակման շրջանակում հիմնական շեշտը դրվեց «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովի նախապատրաստման հարցերի վրա, ըստ ռուս-ամերիկայն մայիսի 7-ի նախաձեռնության: Նշվեց սիրիական ճգնաժամի շուտափույթ քաղաքական կարգավորման անհրաժեշտությունը ընդլայնված միջսիրիական երկխոսության միջոցով առանց նախապայմանների, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Սիրիացի զրուցակիցները բարձր գնահատեցին Ռուսաստանի հետևողական ջանքերն, ուղղված սիրիական ճգնաժամի կարգավորմանն ու 2012 թ. հունիսի 30-ի Ժնևյան կոմյունիկեի լիակատար իրագործմանը: Այդ համատեքստում նրանք դրական գնահատեցին ՌԴ առաջարկը Մոսկվայում ոչ պաշտոնական շփումների վերբերյալ՝ շահագրգռվածություն հայտնելով մասնակցել դրանց:
Ժնևի կոնֆերանսը գումարվում է ՌԴ և ԱՄՆ նախաձեռնությամբ: ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարը նշել է խորհրդաժողովի անցկացման մոտավոր ամսաթիվը՝ նոյեմբերի 23-ը: Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին հայտարարեց, որ կողմերին չի հաջողվել պայմանավորվել խորհրդաժողովի անցկացման ժամկետի վերաբերյալ:

Заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Богданов заявил, что Россия будет готова принять у себя представителей президента Сирии Башара Асада и сирийской оппозиции для предварительных переговоров. По словам Богданова, такие переговоры в Москве могли бы подготовить хорошую базу для результативного проведения международной конференции по Сирии. Конференция может пройти в Женеве в конце декабря текущего года.
6 ноября в Постпредстве России при отделении ООН в Женеве специальный представитель президента РФ по Ближнему Востоку, заместитель министра иностранных дел России Михаил Богданов провел серию встреч с представителями сирийской оппозиции. Состоялись беседы с главой зарубежного крыла Национального координационного комитета за демократические перемены Х.Манаа, лидером курдской Партии демократического союза С.Муслимом, председателем Светско-демократической коалиции сирийского народа Р.Кассис, руководителем Объединенного национального альянса Сирии Р.Асадом.
В рамках обстоятельного обмена мнениями о развитии ситуации в Сирии и вокруг нее основной упор был сделан на вопросах подготовки Международной конференции «Женева-2» в соответствии с российско- американской инициативой от 7 мая с.г. Подчеркивалась настоятельная необходимость скорейшего политического урегулирования кризиса в стране через широкий межсирийский диалог без предварительных условий с участием представителей сирийского правительства и основных оппозиционных политических и этно-конфессиональных групп, сообщает МИД РФ. Сирийские собеседники высоко оценили последовательные усилия России в пользу полной реализации Женевского коммюнике от 30 июня 2012 года. В этом контексте они позитивно восприняли российское предложение о проведении в Москве неформальных контактов всего спектра сирийских общественно-политических сил, выразив заинтересованность принять в них участие.
Конференция в Женеве созывается по инициативе России и США. Генсек ЛАГ назвал ориентировочную дату проведения конференции – 23 ноября. Специальный представитель ООН и ЛАГ по Сирии Лахдар Брахими заявил, что сторонам не удалось договориться о датах проведения мирной конференции по Сирии,