7 Նոյեմբեր 2013 - 08:55 AMT
Սաուդյան Արաբիան խոշոր միջոցներ է ներդրել Պակիստանի միջուկային ծրագրի մեջ, ինչը թույլ կտա Էռ Ռիյադին միջուկային զենք ստանալ առաջին իսկ պահանջով: Այդ մասին հայտնել է ВВС-ին՝ ՆԱՏՕ-ի հետախուզական տվյալների վրա հղումով: Սա նման առաջին հայտարարությունը չէ, որ վերաբերում է Իսլամաբադի մոտ միջուկային զենքի հայտնվելուն: 2012 թ. սկզբին բրիտանական The Times-ը հայտնեց, որ թագավարությունը կարող է մի քանի շաբաթվա ընթացքում միջուկային մարտագլխիկներ ստանալ, եթե Թեհրանը միջուկային զենք ունենա:
«Այժմ մենք մտադիր չենք միակողմանի միջուկային ծրագիր վարել, սակայն դինամիկան կփոխվի, եթե իրանցիները սեփական միջուկային հզորությունները զարգացնեն,-ասել է բարձրաստիճան սաուդյան աղբյուրը:-Քաղաքական տեսակետից անընդունելի կլինի, եթե Իրանն ունենա միջուկային հզորություններ, իսկ թագավորությունը՝ ոչ», հայտարարել է սաուդյան աղբյուրը:
Սաուդյան Արաբիան առճակատման մեջ է Իրանի հետ, իսկ Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմում սատարում է ապստամբների աշխատանքին՝ մատակարարելով նրանց զենքով ու ֆինանսներով: Մինչդեռ երկու պետությունները տարաձայնություններ ունեն նաև կրոնական առումով՝ Սաուդյան Արաբիայում վահաբիզմ են դավանում, որը սունիների ծայրահեղական ձևն է, այն դեպքում երբ Իրանում՝ շիաներ են:
Պակիստանը Սաուդյան Արաբիայի դաշնակիցն է շիաների ու Արևմուտքի միջև դիմակայության մեջ: Պակիստանի ատոմային ռումբի առաջին փորձարկումը տեղի է ունեցել 1998 թվականին, սակայն աշխատանքը սկսվել է դեռևս 1972 թվականին: Պակիստանի միջուկային ծրագրի հիմնադիրն է Աբդուլ Քադիր Խանը:

Саудовская Аравия инвестировала крупные средства в ядерную программу Пакистана, что позволит Эр-Рияду получить ядерное оружие по первому требованию. Об этом со ссылкой на разведданные НАТО сообщает ВВС. Это – не первое подобное заявление, касающееся появления ядерного оружия у Исламабада. В начале 2012-го года британская The Times со ссылкой на высокопоставленный саудовский источник сообщала, что королевство может обзавестись ядерными боеголовками в течение нескольких недель после того, как ядерное оружие окажется в руках Тегерана. "Сейчас у нас нет намерений проводить в одностороннем порядке военную ядерную программу, но динамика тут же изменится, если иранцы разовьют собственные ядерные мощности, – сказал один высокопоставленный саудовский источник. – С политической точки зрения будет совершенно неприемлемо, если у Ирана будут ядерные мощности, а у королевства – нет", – привела тогда газета слова источника.
Саудовская Аравия находится в прямой конфронтации с Ираном и в гражданской войне в Сирии поддерживает мятежников, снабжая их оружием и финансами. Между двумя государствами есть разногласия и по религии: саудовцы исповедуют ваххабизм – радикальную форму Сунны, в то время как иранцы – шииты.
Пакистан является союзником Саудовской Аравией в противостоянии с шиитами и странами Запада. Первое испытание атомной бомбы Пакистан провел в 1998 году, но работа по ее созданию началась еще в 1972 году. Создателем пакистанской ядерной программы является Абдул Кадыр Хан.