7 Նոյեմբեր 2013 - 13:46 AMT
Աշխարհում ով ասես միջամտում է ղարաբաղյան կարգավորմանը: Բայց այն, որ հիմա էլ «Մահմեդական եղբայրներն» են միանում այդ գործին, զարմացրերց, եթե կուզեք՝ բացահայտում դարձավ: Քուվեյթում «Եղբայրների» ներկայացուցիչ Տարիկ ալ Սուվայդանը, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, հայտարարել է. «Հայաստանը պետք է հրաժարվի իր զավթողական քաղաքականությունից: Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի այդ երկրի հանդեպ: Բնականաբար, ամենաընդունելին խաղաղ բանակցություններն են, բայց եթե դրանք արդյունք չի տալիս, ապա Ադրբեջանն իրավունք ունի ազատագրելու իր գրավյալ տարածքները ցանկացած մատչելի միջոցներով»:
Ճիշտ է, Ալ Սուվայդանը նշել է, որ արտահայտում է «Մահմեդական եղբայրների» տեսակետը, այլ ոչ թե Քուվեյթ պետության: Հետո նա խոսում է, որ իր կազմակերպությունը դեմ է ահաբեկչությանն ու սատարում է Պաղեստինի ժողովրդին:
Հանդիպելով նման կարծիքների և կարդալով ադրբեջանցի լրագրողների «հիմարությունները», որոնք անդադար կրկնում են իրենց հորինվածքներն արդեն ոչ թե տարին մեկ անգամ, ինչպես նախկինում, այլ առնվազն շաբաթական մեկ անգամ, գալիս ես եզրակացության, որ Ադրբեջանի քարոզչական համակարգում ամեն ինչ չէ, որ կարգին է: Եգիպտոսում արգելված «Մահմեդական եղբայրների» ներկայացուցիչն ակնհայտորեն բավականին մշուշոտ է պատկերացնում ամբողջ Հարավային Կովկասի աշխարհագրական դիրքը: Բայց դե խնդրել են ասել, ասել է: Կխնդրեն կռվել հայկական բանակի դեմ՝ կպատերազմեն, առավել ևս, որ իսլամիստ ահաբեկիչների համար սուրբ գործ է «անհավատներին» սպանելը: Մեկ անգամ ղարաբաղյան պատերազմում արդեն այդպես եղել է՝ Ադրբեջանի կողմից իր ջոկատով կռվում էր Շամիլ Բասաևը: Թե ինչով ամեն ինչ վերջացավ, բոլորս գիտեն: Եվ երբ ադրբեջանական մամուլը գրում է, թե հայերը փախչում էին «քաջարի» ադրբեջանական բանակից, ակամայից ուզում ես հարցնել. «Այդ ո՞նց էին փախչում, որ ճանապարհին հասցրին անվտանգության գոտի ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Տարօրինակ է՝ նահանջող զորքը լքում է դիրքերը, ոչ թե նորերն է գրավում: Փոխարենը Բաքվում շատ են սիրում տեղին ու անտեղի խոսել «հայ ժողովրդի հորինված պատմության մասին»:
Պատկերն անմբողջական ներկայացնելու համար բերենք Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հերթական արտահայտությունը. ի դեպ, հայտնի է, որ նա աչքի չի ընկնում օրիգինալ և թարմ մտածելակերպով: «Ադրբեջանը կարևորում է միջազգային հանրության աջակցությունը ՄԱԿ ԱԽ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ բանաձևերի կատարման գործում»,-ասել է նա Ինդոնեզիայում Ժողովրդավարական համաժողովում: Հետաքրքիր է, որ Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումներում Մամեդյարովը նույնպես խոսում է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի մասին, կամ առաջարկում խնդրի այլ լուծումներ, որը 25 տարի անց շարունակում է մնալ զուտ ադրբեջանական խնդիր: ԼՂՀ ժողովուրդն իր ընտրությունը վաղուց արել է և ցանկացած ոտնձգություն նրա ինքնիշխանության դեմ որպես ագրեսիա կդիտարկվի:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերին, ապա դրանք, իրոք, պարտադիր են կատարման համար, եթե պետություններին, որոնց վերաբերյալ դրանք ընդունված են, ոչինչ չի սպառնում և եթե նրանք հարկ են համարում դրանք կատարել: Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում ՄԱԿ բանաձևերի կատարումը ուղիղ դեպի սեփական ժողովրդի ոչնչացում է տանում: Ընդ որում, բանաձևերում նշված է Հայաստանը, բայց վերաբերում են դրանք Լեռնային Ղարաբաղին: Հայաստանը չի կարող ստիպել Արցախին կատարել ինչպես ՄԱԿ, այնպես էլ այլ միջազգային կազմակերպությունների որոշումներն ու Բաքվում դա հիանալի գիտեն, բայց շարունակում են նույնը կրկնել: Թող խոսեն…

В мире разве что ленивый не внес свою лепту во вмешательство урегулирования карабахского вопроса. Но то, что к нему подключились «Братья-мусульмане» стало новостью, если хотите откровением. Представитель «Братьев» в Кувейте Тарик аль-Сувайдан, согласно азербайджанским СМИ заявил: «Армения должна отступить от своей захватнической политики. Международное сообщество должно оказать на эту страну давление. Естественно, самым приемлемым способом в этом конфликте являются мирные переговоры, но если они не дают результатов, то Азербайджан имеет полное право освободить свои оккупированные территории любыми доступными способами».
Правда, аль-Сувайдан отметил, что выражает точку зрения «Братьев-мусульман», а не государства Кувейт. Затем он говорит о том, что его организация выступает против террора и добавляет, что поддерживает и палестинский народ.
Читая подобного рода мнения и «благоглупости» азербайджанских журналистов, которые повторяют свои измышления не раз в год, как ранее, а с периодичностью раз в неделю, то приходишь к выводу, что не все ладно у азерагитпропа. Представитель «Братьев-мусульман», запрещенных в Египте явно не очень представляет себе географическое положение всего Южного Кавказа. Но… попросили сказать, он и сказал. Попросят повоевать против армянской армии, будет воевать, тем более для исламских террористов святое дело – убивать «неверных». Один раз в карабахской войне такое уже было – на стороне Азербайджана воевал Шамиль Басаев со своим отрядом. Чем все закончилось – все прекрасно знают. И когда азербайджанская пресса пишет о том, что армяне убегали от «доблестной» азербайджанской армии, хочется спросить: это как армяне бежали, что по пути успели создать зону безопасности из районов вокруг Нагорного Карабаха? Странно получается. Бегущее войско оставляет позиции, а не завоевывает новые. Зато в Баку очень любят к месту и не к месту говорить о «выдуманной истории армянского народа».
И чтобы полностью представить картину дня, приведем очередное высказывание главы МИД АР Эльмара Мамедьярова, тоже, кстати, не отличающееся оригинальностью и свежестью мышления. «Азербайджан придает большое значение поддержке международного сообщества в вопросе выполнения резолюций СБ ООН по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», сказал он на Демократическом форуме в Индонезии. Интересно, на встречах с Эдвардом Налбандяном Мамедьяров тоже говорит о резолюциях СБ ООН, или предлагает другие решения проблемы, которая, после 25 лет, остается чист о азербайджанской проблемой. Народ НКР свой выбор давно сделал, и любое посягательство на его суверенитет будет рассматриваться как агрессия.
Что касается резолюций Совета Безопасности ООН, то они, действительно обязательны к исполнению, если государствам, против которых приняты резолюции ничего не угрожает и если они считают исполнение нужным. В случае с Нагорным Карабахом выполнение резолюций ООН – прямая дорога к уничтожению собственного народа. Причем, в резолюциях названа Армения, в то время как они касаются Нагорного Карабаха. Армения не может заставить Арцах выполнять решения как ООН, так и других международных организаций и в Баку об этом знают, но продолжают твердить одно и то же. Пусть говорят…