Իրանի դեմ պատժամիջոցների մեղմացումը միջուկային խնդրի շուրջ պայմանավորվածության դեպքում «շատ չափավոր կլինի», առանցքային սահմանափակումները ուժի մեջ կմնան, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման NBC ալիքին տված հարցազրույցում: »Մենք կարող ենք ապահովել շատ չափավոր մեղմացում, պահպանելով պատժամիջոցների համակարգը, հիմնական պատժամիջոցները, որպեսզի եթե հաջորդ վեց ամսում, երբ մենք փորձենք լուծել ավելի բարդ հարցեր, ու պարզվի, որ նրանք չեն պահպանել գործարքի պայմանները և մտադիր չեն առաջ շարժվել, մենք կարողանանք հետ վերադառնալ»,-ասել է Օբաման:
Ըստ նրա, անհրաժեշտ է ապահովել այն գործողությունների ստուգումները, որոնք Թեհրանը կձեռնարկի միջազգային հանրության հետ պայմանավորվածությամբ: «Ես արդեն ասել եմ, որ ոչ մի տարբերակ չի բացառվի, ներառյալ ուժայինները, կանխելու համար միջուկային զենքի արտարդությունը Իրանում: Սակայն լավագույն միջոցն է ստանալ ապացույցներ, որ նրանք կապամոնտաժեն իրենց ծրագիրը, եթե միջազգային կազմակերպությունները և մենք տեսնենք, թե նրանք ինչ են անում»,-ասել է Օբաման: Նախօրեին Ժնևում մեկնարկել է «վեցնյակի» բանակցությունների հերթական փուլը Իրանի հետ միջուկային խնդրի շուրջ: Ինչպես ակնկալվում է, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին նոյեմբերի 8-ին կայցելի Ժնև չծրագրված այցով, հանդիպելու համար Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Վաշինգտոնն ու նրա դաշնակիցները կարծում են, որ Թեհրանը մշակում է միջուկային զենքի ստացման տեխնոլոգիա, սակայն իրանական կողմը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում:
Հոկտեմբերի 15-16-ին Ժնևում անցան Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ բանակցություններ «վեցնյակի» ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում Իրանը ներկայացրեց նոր առաջարկներ միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունների կարգավորման վերաբերյալ:

Возможное смягчение санкций в отношении Ирана в случае достижения договоренности по ядерной проблеме будет "очень умеренным", ключевые ограничения останутся в силе, заявил президент США Барак Обама в интервью телеканалу NBC. "Мы можем обеспечить им очень умеренное смягчение, сохраняя саму систему санкций, сохраняя основные санкции, чтобы если в течение последующих шести месяцев, когда мы будем пытаться решить более важные вопросы, выяснится, что они не соблюдают условия сделки и не намерены двигаться вперед, мы могли повернуть назад", – сказал Обама.
По его словам, необходимо обеспечить возможность проверки тех действий, которые Тегеран будет предпринимать по договоренности с международным сообществом. "Я уже говорил, что не буду исключать никакие варианты, включая силовые, чтобы предотвратить появление у Ирана ядерного оружия. Но лучший способ — если мы получим подлежащие проверке доказательства того, что они демонтируют свою программу, если международные организации и мы сможем видеть, что они делают", – отметил Обама.
Накануне в Женеве начался очередной раунд переговоров "шестерки" международных посредников (Россия, США, Китай, Франция, Великобритания, Германия) по иранской ядерной проблеме.
Как ожидается, госсекретарь США Джон Керри 8 ноября посетит Женеву с незапланированным визитом, чтобы встретиться с министром иностранных дел Ирана Джавадом Зарифом, передает РИА Новости.
Вашингтон и его союзники полагают, что Тегеран разрабатывает технологию создания ядерного оружия, однако иранская сторона настаивает, что ядерная программа имеет лишь два измерения: энергетическое и медицинское. Введение санкций пришлось на 2011г., когда США и Евросоюз сократили экспорт иранской нефти на более 1 млн. баррелей в день, лишив Тегеран миллиардов долларов ежемесячно, поспособствовав также росту инфляции и безработицы в стране.
Правительства стран – членов ЕС приняли меры по возобновлению санкций в отношении главной линии поставок иранской нефти.
15-16 октября в Женеве прошли переговоры по урегулированию иранской ядерной проблемы между "шестеркой" и Ираном. В ходе встречи делегация Ирана представила новые предложения по урегулированию разногласий по ядерной программе.