ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում Սաուդյան Արաբիային որպես ոչ մշտական անդամ կփոխարինի Հորդանանը, հայտնում է Associated Press-ը՝ դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով: Հորդանանը ԱԽ անդամ կլինի 2014 թվականի հունվարից, երկու տարի շարունակ: Երկրի ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ում, արքայազն Սաիդ ալ Հուսեյնն արդեն քննարկել է պաշտոնական Ամմանի հետ պետության նոր դերը կազմակերպությունում: ՄԱԿ ԱԽ-ում տեղերից մեկը ամրագրված է արաբական պետության համար: Ասվում է, որ Հորդանանը միակ երկիրը կլինի, որը հավակնում է այդ տեղին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Սաուդյան Արաբիան ընտրվել է ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ հոկտեմբերի 17-ին, սակայն մեկ օր անց թագավորությունը դեմարշի է գնացել՝ հրաժարվելով ԱԽ-ում իր տեղից: Երկրի իշխանությունները դա բացատրում են կազմակերպության «կրկնակի չափանիշներով», ինչպես անարդյունավետությամբ ռազմական հակամարտությունների կարգավորման հարցում, մասնավորապես Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի վերաբերյալ:
Սուդյան Արաբիան կանդամակցի Մարդու իրավունքների խորհրդին, այդ տեղից հրաժարավել էր Հորդանանը՝ փաստացի, յուրօրինակ փոխանակում է կատարվել:
ՄԱԿ ԱԽ-ն 15 անդամ ունի, որից Ռուսաստանը, Չինաստանն, ԱՄՆ, Ֆրանսիան ու Մեծ Բրիտանիան մշտական անդամներ են, իսկ մյուսներն ընտրվում են ամեն երկու տարին մեկ: Մինչև 2014 թվականի ավարտն ոչ մշտական անդամների տասնյակում են Ավստրալիան, Արգենտինան, Լյուքսեմբուրգը, Կորեան ու Ռուանդան: Հոկտեմբերի 17-ին ԱԽ անդամներ ընտրվեցին Չադը, Չիլին, Լիտվան ու Նիգերիան:

В Совете Безопасности ООН Саудовскую Аравию в качестве непостоянного члена заменит Иордания, передает Associated Press со ссылкой на источники в дипломатических кругах.
Иордания будет членом Совбеза с января 2014г. в течение двух лет. Представитель страны в ООН, принц Саид аль-Хуссейн уже обсудил с официальным Амманом новую роль государства в организации.
Одно из мест в Совбезе ООН зарезервировано для арабского государства. Сообщается, что Иордания выступит практически единственным кандидатом на это место, пишет РБК.
Саудовская Аравия была избрана непостоянным членом Совбеза ООН 17 октября, однако спустя сутки королевство устроило демарш, отказавшись от места в Совбезе. Власти страны объясняют это "двойными стандартами" организации, а также неэффективностью в урегулировании военных конфликтов, в частности гражданской войны в Сирии.
Ожидается, что Саудовская Аравия войдет в Совет по правам человека. От борьбы за это место ранее отказалась Иордания. Таким образом, будет совершен своеобразный обмен.
В Совбезе ООН 15 членов, из которых Россия, КНР, США, Франция и Великобритания являются постоянными членами, а остальные переизбираются каждые два года. До конца 2014г. в десятке непостоянных членов остаются Австралия, Аргентина, Люксембург, Республика Корея и Руанда. 17 октября членами на 2014-2015гг. избраны Чад, Чили, Литва и Нигерия