8 Նոյեմբեր 2013 - 10:04 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին այսօր չնախատեսված այցով կայցելի Ժնև, որտեղ կհանդիպի Իրանի ԱԳ նախարար Ջավաթ Զարիֆի հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին» NBC-ի վրա հղումով:
Ըստ նրա, այն, որ Քերին ժամանեց Ժնևում Իրանի հետ ընթացող բանակցություններին, ազդանշան է, որ Վաշինգտոնն ու Թեհրանը կարող են պայմանավորվածության հասնել միջուկային խնդրի շուրջ, իսկ հանդիպումը պատմական կդառնա՝ առաջինը վերջին 35 տարում:
Հինգշաբթի Ժնևում մեկնարկեց «վեցնյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) բանակցությունների հերթական փուլը Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ: ԱՄՆ պատվիրակությունը փոխպետքարտուղար Ուենդի Շերմանի գլխավորությամբ հանդիպել է իրանցիների հետ, պետքարտուղարությունը բանակցություններն անվանել է բովանդակալից ու լուրջ: Սպիտակ տունը հինգշաբթի չբացառեց, որ պատժամիջոցներն Իրանի դեմ կարող են մեղմացվել: Սակայն, ըստ Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցչի, առանցքային սահմանափակումները ուժի մեջ կմնան, քանի դեռ ձեռք չի բերվել լիարժեք, ստուգման կարիք ունեցող պայմանավորվածություն միջուկային խնդրի շուրջ:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման NBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարեց, որ Իրանի հանդեպ պատժամիջոցների մեղմացումը «շատ չափավոր» կլինի:
Հոկտեմբերի 15-16-ին Ժնևում մեկնարկած Իրանի ու «վեցնյակի» հերթական բանակցություններն առաջինն էին Իրանի նախագահի պաշտոնում Հասան Ռուոհանիի ընտրվելուց հետո և անցան ԵՄ արտաքին գործերի գծով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի մասնակցությամբ: Արևմուտքը պահանջեց Իրանից դադարեցնել ուրանի հարստացումը, կրճատել նրա պաշարները մինչև 20 տոկոս, մի մասը արտերկիր արտահանելով: Նրանք պահանջել են նաև Իրանից փակել Ֆորդոյի օբյեկտները:
ԱՄՆ-ն մեղադրում է Իրանին ատոմային զենքի ստեղծման ուղղությամբ գաղտնի աշխատանք տանելու մեջ: Թեհրանը հայտարարում է, որ բացառապես խաղաղ նպատակներ է հետապնդում

Госсекретарь США Джон Керри сегодня посетит с незапланированным визитом Женеву, где встретится с министром иностранных дел Ирана Джавадом Зарифом, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал NBC. По его данным, приезд Керри на проходящие в Женеве переговоры шестерки с Ираном – признак того, что Вашингтон и Тегеран могут достичь договоренности по ядерной проблеме, а встреча станет исторической – первой за 35 лет между странами. В четверг в Женеве начался очередной раунд переговоров "шестерки" международных посредников (Россия, США, Китай, Франция, Великобритания, Германия) по иранской ядерной проблеме. Американская делегация во главе с замгоссекретаря Уэнди Шерман встретилась с иранцами, госдеп назвал переговоры содержательными и серьезными. Белый дом в четверг допустил возможность смягчения санкций в отношении Ирана. Однако, по словам официального представителя Белого дома Джея Карни, ключевые ограничения останутся в силе, пока не будет достигнута полноценная, подлежащая проверке договоренность по ядерной проблеме. Президент США Барак Обама в интервью телеканалу NBC заявил, что возможное смягчение санкций в отношении Ирана в случае достижения договоренности в Женеве будет "очень умеренным".
15-16 октября в Женеве состоялась первая после избрания нового президента Ирана Хасана Роухани встреча «шестерки» международных посредников по иранской ядерной программе (Великобритания, Германия, Китай, Россия, США, Франция) с иранской делегацией во главе с министром иностранных дел Ирана. Переговоры прошли при участии высокого представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон. Западные переговорщики потребовали от Ирана прекратить обогащение урана, сократить его запасы до 20%, отправив часть этих запасов за границу. Они также потребовали от Ирана закрыть объекты в Фордо.