8 Նոյեմբեր 2013 - 12:12 AMT
Նոյեմբերի 8-ից իրանական կողմը փակել է Ադրբեջանի հետ սահմանի բոլոր անցակետերը: Պատճառն անհայտ են: Ինչպես գրում է Turan-ը, նոյեմբերի 6-ին Նախիջևանում Ւրանի հետ սահմանին միջադեպ է տեղի ունեցել. իրանական կողմից կրակ է բացվել Արաքս գետի ադրբեջանական ափին աշխատող տրակտորի ուղղությամբ:
Ադրբեջանը հարցում է ուղարկել գնդակոծության պատճառների մասին, որից հետո էլ փակվել են հսկիչ սահմանային անցակետերը: Հարցման պատասխանը դեռ չի ստացվել:
Այժմ Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքացիներ մի քանի սահմանային անցակետերում Իրան մուտք գործելու թույլտվության են սպասում:
Ադրբեջանական կողմը չի կարող պատասխանել այն հարցին, թե երբ կբացվի սահմանը: Պաշտոնական Բաքուն դեռ չի մեկնաբանում սահմանի փակումը, ոչ պաշտոնական զրույցներում մաքսատան ներկայացուցիչը խոստովանել է, որ Իրանը փակել է սահմանն առանց պատճառների բացատրության:
Իր հերթին Բաքվում Իրանի դեսպանատունը հաստատել է սահմանի փակման փաստը: Որպես փակման պատճառ իրանական կողմը նշել է սահմանի փակումն Ադրբեջանի կողմից «Շատախտի» անցակետում:
Երկու երկրների սահմանին գործում է 5 անցակետ՝ երկուսը Նախիջևանում, և երեքն Ադրբեջանի հարավում: Ամեն օր սահմանը մի քանի հազար մարդ է անցնում:
Վերջին տարիներին Իրանի ու Ադրբեջանի միջև լուրջ տարաձայնություններ են նկատվում մշակութային ու պատմական հարցերում: Ըստ իրանական կողմի, Ադրբեջանը հայտնի պարսիկ բանաստեղծ Նիզամի Գյանջևիին ներկայացնում է որպես ադրբեջանցի պոետ, յուրացնում է իրանական երաժշտական գործիքները, իսկ հիմա արդեն չովանգ խաղը, ինչն առաջացնում է Իրանի պաշտոնյաների ու մշակութային գործիչների դժգոհությունը:
Ադրբեջանն ոտնձգություններ է կատարում ոչ միայն պարսկական մշակութային ժառանգության դեմ, այլ նաև հավակնում է Իրանի Հյուսիսային Ադրբեջան գավառին, որի բնակչության մեծ մասը թրքալեզու պարսիկներ են:

С 8-го ноября иранская сторона закрыла все пограничные пункты на границе с Азербайджаном. Причины этого неизвестны. Как сообщает Turan, 6 ноября на участке границы с Ираном в Нахичеване произошел инцидент: с иранской стороны был открыт огонь по работающему трактору на азербайджанской стороне реки Аракс. Азербайджан направил запрос о причине обстрела, после чего и были закрыты контрольно-пропускные пункты. Ответа на запрос до сих пор нет. В настоящее время большое количество граждан Азербайджана дожидаются на нескольких КПП на границе разрешения на проезд в Иран. Азербайджанская сторона не может дать ответа на вопрос, когда откроют границу. Официальный Баку пока не комментирует закрытие границы, в неофициальной беседе представитель таможни признал, что Иран закрыл границу без объяснения причин. В свою очередь, посольство Ирана в Баку подтвердило факт закрытия границы. Причиной этого иранская сторона назвала закрытие границы со стороны Азербайджана на КПП «Шахтахты» (Нахичеван). На границе двух стран действуют 5 КПП – два в Нахичеване и три на юге Азербайджана. Ежедневно границу переходят несколько тысяч человек.
За последние годы в отношениях между Ираном и Азербайджаном наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, кроме представления иранского поэта Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, а сейчас и игру човган, что вызывает недовольство иранских должностных лиц и деятелей культуры.
Азербайджан претендует не только на иранское культурное наследство, но и на провинцию Северный Азербайджан, где большинство населения составляют тюркоязычные персы.