Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հերքում է Սիրիայում պատերազմող «Ալ Քայիդայի» հետ գործակցող խմբավորումներին աջակցելու մեղադրանքները, գրում է Today’s Zaman-ը:
Ըստ նրա, գրոհայինները չեն անցնում Սիրիա Թուրքիայի տարածքով: «Սիրիական ռեժիմը դատապարտվել է համաշխարհային հանրության կողմից, ՄԱԿ ԱԽ կողմից: Թուրքիան Սիրիայի հարևաններից է, որն արդյունավետ պայքար է տանում իսլամիստների դեմ»,-ասել է ԱԳՆ ղեկավարը:
Ըստ Ադանայի նահանգապետ Հուսեյն Ավնի Ջոշի, գավառի հյուսիսում ոստիկանությունը 935 մարտագլխիկ է գտել ու 10 թողարկող սարքավորում անհայտ ապստամբների բեռնատարում: 10 մարդ ձերբակալվել է մինչ հանգամանքները պարզելը: Նահանգապետը գտնում է, որ բեռնատարները նախատեսված էին Սիրիայի համար և արտադրվել են Կոնյայում ու Ադանայում: Միևնույն ժամանակ Taraf թերթը նշում է, որ Սիրիայի Ժողովրդավարական միության ազգությամբ քուրդ առաջնորդը հայտարարել է, որ Թուրքիան այլևս զենք չի մատակարարում զինյալներին ու թույլ չի տալիս նրանց Սիրիա ներթափանցել Թուրքիայի տարածքով: Նա նաև ասել է, որ ծայրահեղական խմբերի ավազակներն այլևս չեն հարձակվում քրդերի վրա:
Մինչ այդ միության ղեկավարը մեղադրել էր Թուրքիային, ասելով որ վերջինս մեղսակից է ծայրահեղական խմբավորումների վայրագություններին, որոնք պայքարում են Սիրիայում Ասադի ռեժիմի դեմ: Անկարան բազմիցս է հերքել այդ նկրտումները: Սիրիայի Ժողովրդավարական միությունը վերջերս հայտարարել էր, որ քուրդ կամավորականները գրավել են Ռաս ալ Այն առանցքային քաղաքը Թուրքիայի Շանլիուրֆա գավառում: Ասվում է, որ քրդերը գրավել են մոտ 19 բնակավայր: Վերջերս թուրք վարչապետ Էրդողանը հայտարարեց, որ Թուրքիան չի սատարում «Ալ Քայիդայի» սիրիական թևին և այլ ծայրահեղական իսլամիստական խմբավորումներին: Ըստ նրա, Թուրքիան տարբերություն չի դնում ահաբեկչական կազմակերպությունների միջև և Անկարան միշտ կպայքարի ահաբեկչության դեմ:
Ըստ որոշ տվյալների, արդեն մոտ 500 երիտասարդ թուրքեր են կռվում Սիրիայում: «Ալ Քայիդայի» օղակները թուրքական տարածքում ակտիվորեն նոր անդամների են անդամագրում: Հոկտեմբերի 17-ին թուրքական կառավարությունը համաշխարհային հանրության ճնշման տակ բանաձև ընդունեց այն ընկերությունների ու ֆիզիկական անձանց հետ հարաբերությունները սառեցնելու մասին, որոնք ֆինանսավորում են «Ալ Քայիդան» և Թալիբանը, որոնք մտնում են ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկը:

Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу отрицает обвинения о поддержке аффилированных с «Аль-Кайедой» группировок, которые воюют в Сирии, пишет Today’s Zaman.
По его словам, боевики не переходят в Сирию через Турцию. «Сирийский режим осужден со стороны мирового сообщества Советом Безопасности ООН. Турция является одной из соседей Сирии, которая эффективно борется с исламистами», – отметил глава МИД.
По словам губернатора Аданы Хусейна Авни Джоша, на севере провинции полиция нашла 935 боеголовок и 10 пусковых установок в грузовике от неизвестных поставщиков. 10 человек задержаны в связи с выяснением обстоятельств. Губернатор считает, что грузовики с установками предназначены для Сирии и произведены в Конье и Адане. Вместе с тем газета Taraf отмечает, что лидер Демократического союза Сирии ( PYD ), курд, заявил, что Турция больше не поставляет вооружения группировкам и не позволяет им переправляться в Сирию через Турцию. Он также сказал, что бандиты из радикальных групп больше не нападают на курдов. Ранее лидер PYD обвинил в причастности Турции к зверствам, совершенным со стороны экстремистских группировок, которые ведут борьбу против режима в Сирии. Анкара неоднократно опровергала претензии. PYD недавно объявила, что курдские ополченцы захватили Рас аль- Айн, ключевой город в нескольких сотнях метров от района Джейланпынар, провинции Шанлыурфа в Турции. Сообщается также, что курды захватили примерно 19 населенных пунктов.
Недавно премьер-министр Эрдоган также заявил, что Турция не поддерживает сирийское крыло "Аль-Кайиды" и другие радикальные исламские группировки. По его словам, для Турции нет разницы между террористическими организациями, и Анкара всегда будет бороться с терроризмом.
По некоторым оценкам, уже более 500 молодых турок сражаются в Сирии. Ячейки «Аль-Кайиды» на турецкой территории ведут активную вербовку молодых членов.
17 октября турецкое правительство под давлением мировой общественности приняло резолюцию о замораживании отношений с фирмами и частными лицами, которые финансируют «Аль-Кайеду» и Талибан, включенные в международный список террористических организаций.