9 Նոյեմբեր 2013 - 11:56 AMT
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնել է Ժնև, որտեղ կմասնակցի Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին: Ինչպես գրում է BBC-ին, Ժնևում ևս մեկ օրով երկարացվել են միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» բանակցությունները Թեհրանի ներկայացուցիչների հետ: Հնարավոր է, շաբաթը վճռորոշ լինի Իրանի և համաշխարհային տերությունների միջև համաձայնության հասնելու առումով:
Ուրբաթ օրը Ժնև է ժամանել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին: Նա հայտարարել է, որ կողմերի միջև պահպանվում են «էական տարաձայնությունները»: «Ես կցանկանայի նշել, որ այս պահի դրությամբ համաձայնություն ձեռք չի բերվել, սակայն «վեցնյակը» շարունակում է ինտենսիվ աշխատել»,-ասել է նա:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը նշեց, որ վստահություն չկա, թե բանակցություններն Իրանի հետ համաձայնության ստորագրմամբ կավարտվեն:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման գիշերը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հետ, ցրելու համար խոսակցություններn Իրանի հետ հնարավոր գործարքի մասին:
Միևնույն ժամանակ Սպիտակ տան հայտարարության մեջ ասվում է, որ Օբաման տեղեկացրել է Իսրայելի վարչապետին բանակցությունների ընթացքի մասին և հերթական անգամ հայտարարել է, որ մտադիր չէ թույլ տալ, որ Իրանը միջուկային զենք ստանա:
Նեթանյահուն մինչ այդ հայտարարում էր, որ փոխզիջումն Իրանի հետ անընդունելի է Իսրայելի համար, որը պնդում է, որ միջուկային վառելիքի արտադրությունը պետք է ամբողջությամբ փակվի և համապատասխան հզորություններն ապամոնտաժվեն:
Փորձագետներն ակնկալում են, որ Իրանը կխոստանա մասնակիորեն դադարեցնել ուրանի հարստացումը, եթե Արևմուտքը մեղմացնի պատժամիջոցները:
«Բանակացություններն արդյունավետ էին, սակայն դեռ շատ բան կա անելու»,-ասել է լրագրողներին Իրանի ԱԳՆ փոխղեկավար Աբբաս Արակչին:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров вылетел в Женеву, где он примет участие в переговорах по ядерной программе Ирана. Как пишет ВВС, в Женеве продлили еще на один день переговоры "шестерки" международных посредников с представителями Тегерана. Суббота, возможно, станет решающим днем для достижения соглашения между Ираном и мировыми державами.
В пятницу прибывший в Женеву госсекретарь США Джон Керри заявил, что между сторонами сохраняются "существенные разногласия". "Я бы хотел подчеркнуть, что на данный момент соглашения не достигнуто, однако "шестерка" продолжает интенсивную работу", – сказал он.
Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус также подчеркнул, что уверенности в том, что переговоры "шестерки" с Ираном увенчаются заключением соглашения, к настоящему моменту нет.
Президент США Барак Обама в ночь на субботу позвонил премьер-министру Израиля Биньямину Нетаниягу, чтобы развеять слухи относительно возможной сделки с Ираном.
Вместе с тем, в заявлении Белого дома говорится, что Обама проинформировал израильского премьера о ходе переговоров и в очередной раз заявил о намерении не допустить получения Ираном ядерного оружия.
Биньямин Нетаниягу ранее заявлял, что компромисс с Ираном неприемлем для Израиля, который настаивает на полном свертывании производства ядерного топлива и демонтаже соответствующих мощностей. "Израиль не несет никаких обязательств по этому соглашению и сделает все, что необходимо, для того, чтобы защитить себя и безопасность своего народа", – говорится в заявлении премьер-министра.
Эксперты ожидают, что Иран пообещает частично прекратить обогащение урана при условии, что Запад ослабит санкции.
"Переговоры были продуктивными, однако еще многое предстоит сделать", – заявил журналистам по окончании встречи замглавы иранского МИД Аббас Аракчи.