«Հայան» թայֆունն 10 հազար մարդու կյանք է խլել Ֆիլիպիններում: Փրկարարները մինչ օրս չեն կարողանում հասնել ամենահեռավոր վայրերին:
Ըստ ԱՄՆ ՌԾՈւ թայֆունների ուսումնասիրման կենտրոնի գնահատականի, «Հայանի» քամու արագությունը Ֆիլիպիններին մոտենալու պահին կազմել է ժամում 314 կմ: Մի քանի քաղաքներ երկրի կենտրոնական մասում գործնականում ամբողջողվին քանդվել են:
Ֆիլիպինների առողջապահության նախարարությունը հաստատել է, որ Ֆիլիպինների կենտրոնական մասով անցած այս տարվա ամենաուժգին «Հայան» թայֆունի հետևանքով Վիսայան կղզիների արևելյան մասում զոհվել է շուրջ 1,5 հազար մարդ, հայտնում է ազգային տեղեկատվկան գործակալությունը:
Ըստ առողջապահության ներկայացուցիչ Գլորիա Ֆաբրեգասի, այս պահին արդեն հաստատված է 1563 անձանց մահը, հիմնականում Լեկտե և Արևելյան Սամար գավառներում: Այլ գավառներից ճշգրիտ տեղեկատվություն դեռ չի ստացվել: Աղետի գոտին ձգվում է մինչև 600 կմ:
Մինչդեռ, տարերքից ամենատուժած Տակլոբան քաղաքի քաղաքապետ Ալֆրեդ Ռումուալդեսը կտրուկ անհամաձայնություն է հայտնել, ըստ նրա, նվազեցված տվյալների հետ: «Հայտնում են միայն 70 զոհվածների մասին, դա հիմար և ոչ ճշգրիտ հաղորդագրություն է. մենք 138 շրջան ունենք, որոնց մեծ մասը հայտնում է 100 և ավելի զոհերի մասին»,-ասել է նա: Ըստ քաղպաշտպանության ազգային վարչության վերջին հաղորդագրության, երկուշաբթի առավոտյան պաշտոնապես հաստատված է 255 մարդու մահը, այդ թվում Տակլոբանում՝ 86, 35 մարդ անհայտ է կորել: Մինչդեռ Philippines Daily Inquirer թերթը վարչության վրա հղումով այլ պաշտոնական տվյալներ է բերում՝ 709 զոհված և 57 անհայտ կորած:
Տակլոբանում երկուշաբթի օրը արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել և պարետային ժամ է սահմանվել բազմաթիվ կողոպուտների ու դիակապտության պատճառով: Ըստ Ռոմուալդեսի, որոնողափրկարար աշխատանքներին հիմնականում խոչընդոտում են թայֆունի հետևանքով կոտրված ծառերն ու էլեկտրահաղորդման սյուները, որոնք փակել են ճանապարհները, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Հայան» թայֆունը դասակարգվում է որպես առաջին կարգի արևադարձային փոթորիկ, քանի որ նրա հզորությունը զգալիորեն նվազել է, այնուամենայնիվ, քամու արագությունը հասնում է ժամում 157 կմ:

11 Ноябрь 2013 - 05:25 AMT
Тайфун "Хайян", который называют самым мощным в мире тропическим штормом нынешнего года, стал причиной гибели на Филиппинах до 10 тысяч человек. Спасатели до сих пор не могут добраться до отдельных отрезанных местностей.
По оценкам центра по наблюдению за тайфунами ВМФ США, скорость ветра "Хайяна" в момент приближения к филиппинским островам составляла 314 километров в час. Несколько городов в центральной части страны были практически полностью разрушены.
Министерство здравоохранения Филиппин подтвердило, что в результате прошедшего через всю центральную часть Филиппин самого сильного в этом году тайфуна "Хайян" лишь в восточной части Висайских островов погибли более полутора тысяч человек, передает национальное информагентство ПНА.
По словам представителя минздрава в этом регионе Глории Фабрегас, на этот момент в морги уже поступили 1563 тела погибших, по большей части – в провинциях Лейте и Восточный Самар, а также городах Таклобан и Басей в провинции Самар. Из других провинций в протянувшейся примерно на 600 километров зоне бедствия соответствующая информация пока не поступала, подчеркнула она.
Между тем, мэр наиболее пострадавшего от буйства стихии Таклобана Альфред Ромуальдес выразил резкое несогласие с заниженными, по его мнению, данными о количестве жертв в его городе. "Сообщают только о 70 погибших здесь – и это глупое и очень неточное сообщение. Вероятно, речь идет (только) о каком-то одном районе (Таклобана): у нас 138 районов, и большинство сообщает о наличии там более чем ста погибших", – сказал он.
В связи с многочисленными случаями грабежей и мародерства в Таклобане в понедельник введены чрезвычайное положение и объявлен комендантской час. По словам Ромуальдеса, главной проблемой для ведения поисково-спасательных операций на этот момент является невозможность использовать тяжелую технику, поскольку дороги и улицы заблокированы поваленными бурей деревьями и столбами линий электропередачи, передает РИА Новости.
Тайфун "Хайян" классифицируется как тропический шторм первой категории, так как его мощь существенно ослабла; тем не менее, скорость ветра достигает 157 км/ч.