Վրաստանն առաջին քայլն է կատարել Ռուսաստանի հետ լարվածության նվազման առումով: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի նոր նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին: «Մենք ասել ենք, որ Ռուսաստանը, անկախ գոյություն ունեցող խնդիրներից, Վրաստանի համար այսպես ասած ագրեսիայի օբյեկտ չէ: Մենք հայտարարեցինք, որ աշխատելու ենք մեր երկխոսությունն ագրեսիվ հարաբերություններից տանել դեպի ռացիոնալ շրջանակներ: Եվ մենք համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք՝ մենք գործուղել ենք Զուրաբ Աբաշիձեի առաքելությունը Պրահա, որտեղ աշխատանք է տարվում տնտեսական ու մշակութային կապերի ոլորտում: Մենք հայտարարեցինք, որ մասնակցելու ենք ռուսական պատմության ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկին՝ Օլիմպիադային: Եվ մենք հանեցինք լարվածությունը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ նրա անձնական մասնակցությունը Սոչիի Օլիմպիադային քննարկվում է թիմի ներսում:
Մարգվելաշվիլին ասել է նաև, որ հարաբերությունները սկսվում են մի կետից, երբ արդեն տեղի են ունեցել ողբերգական իրադարձություններ: «Այժմ մենք կաշխատենք ցավ չպատճառել միմյանց, մենք կաշխատենք խոսել այն խնդիրների մասին, որոնք լուծելի են այսօր, և խոսել հեռանկարի մասին: Իսկ հեռանկարը բարիդրացիական հարաբերություններին վերադառնալն է»,-ասել է Վրաստանի նոր նախագահը՝ նշելով, որ, այո, Սահակաշվիլին վարկաբեկվեց օգոստոսյան պատերազմում, սակայն որ ռուսաստանցուն է 10, 20 տարի անց հետաքրքրում ինչ-որ ինտրիգ»,-ասել է Վրաստանի նոր նախագահը:
«Ռուսաստանցին ցանկանում է այցելել Վրաստան, ուզում է, որ վրացիները գան Ռուսաստան, որ լինեն մշակութային հարաբերություններ: Իսկ Սահակաշվիլիի ստեղծած խնդիրներն անցյալ տարվա ձյան նման են: Եվ Ռուսաստանի համար նույնպես»,-ասել է Մարգվելաշվիլին:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի ձգտմանը Եվրոպա, ապա ըստ Մարգվելաշվիլու, Վրաստանի ինտեգրումն ու ասոցացումը Եվրոպայի հետ բխում է Ռուսաստանի շահերից: «Կայուն երկիրը հարավային ուղղությամբ իրապես հնարավորություն է ստեծղում ՌԴ հետ խորը ու կայուն հարաբերությունների զարգացման համար, որն, ի դեպ, նույնպես շատ ակտիվ է Եվրոպայի հետ, ակտիվորեն զարգացնում է իր մշակույթը, տնտեսությունը, իր քաղաքական հարաբերություններն Եվրամիության հետ: Մենք միայն առավելություն ենք տեսնում Ռուսաստանի համար այս առումով: Այնպես որ, կարծում եմ, Ռուսաստանի շահերն այստեղ հաշվի առնված են»,-ասել է նա, հայտնում է «Առաջին ալիքը»:
Իշխող «Վրացական երազանքից» նախագահի թեկնածու Գեորգի Մարգվելաշվիլին հոկտեմբերի 27-ին նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո հայտարարել է, որ կողմ է արտահայտվել Ռուսաստանի հետ «ռացիոնալ երկխոսությանը»: Հաջորդ օրը նա լրագրողներին հայտարարել է, որ «Վրաստանը կշարունակի ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման ճիշտ ու հետևողական քաղաքականությունը և առավելապես կառուցողական կլինի այդ հարցում»:
Ռուսաստանը ճանաչեց Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը 2008 թվականի օգոստոսի վերջում՝ Ցխինվալի դեմ Վրաստանի ռազմական ագրեսիայից հետո: Ի պատասխան Թբիլիսին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Մոսկվայի հետ ու երկու հանրապետությունները հայտարարեց գրավյալ տարածքներ:
«Վրացական երազանքի» կոալիցիայի իշխանության գալուն պես Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև բանակցություններ սկսվեցին հարաբերությունների կարգավորման շուրջ: Վրացական կողմը ներկայացնում է Իվանիշվիլիի հատուկ ներկայացուցիչ, Մոսկվայում Վրաստանի նախկին դեսպան Զուրաբ Աբաշիձեն, ռուսականը՝ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը:

Грузия сделала первый шаг в аспекте снижения напряженности в отношениях с Россией. Об этом заявил новый президент Грузии Георгий Маргвелашвили. «Мы сказали, что Россия, несмотря на проблемы, которые существовали, не является для Грузии объектом, так сказать, нашей агрессии. Мы декларировали, что мы будем стараться перевести наш диалог с агрессивного отношения в рациональные рамки. И мы сделали соответствующие шаги – мы направили миссию Зураба Абашидзе в Прагу, где происходит работа по направлению экономических и культурных связей. Мы декларировали то, что мы будем участвовать на одном из значимых событий в российской истории – на Олимпиаде. И мы сняли напряженный фон», – сказал он, добавив, что вопрос его личного присутствия на сочинской Олимпиаде рассматривается внутри команды.
Маргвелашвили также заметил, что отношения начинаются с точки, когда уже произошли трагические явления. «Сейчас мы постараемся не причинять боли друг другу, мы постараемся говорить о тех проблемах, о тех, которые решаемы сегодня, и говорить о перспективе. А перспектива должна вернуться к точке добрососедского отношения», – сказал новый президент Грузии, отметив, что, да, Саакашвили был дискредитирован августовской войной, но какому россиянину через 10 лет, через 20 лет интересна какая-то интрига?
«Россиянин хочет приезжать в Грузию, хочет, чтобы грузины приезжали, чтобы были культурные отношения. А то, что Саакашвили были созданы проблемы, это прошлогодний снег. И для России тоже», – подчеркнул Маргвелашвили.
Что касается стремления Грузии в Европу, то по словам Маргвелавшили, интеграция Грузии и ассоциирование с Европой – это и есть интерес России». «Стабильная страна на южном направлении реально создает возможность для углубления отношений и для стабильного развития так же Российской Федерации, которая, кстати, тоже очень активна с Европой, которая активно развивает свою культуру, экономику, свои политические отношения с Европейским союзом. Мы видим только плюс для России в этом аспекте. Так что, я думаю, здесь учтены интересы России», – подчеркнул он, передает «Первый канал».
Правительство Грузии во главе с Бидзиной Иванишвили, пришедшее к власти после прошедших 1 октября 2012 г. выборов в парламент, одной из важнейших задач нормализацию отношений с РФ. Георгий Маргвелашвили, избранный президентом страны на выборах 27 октября, на следующий день заявил журналистам, что "Грузия продолжит правильную и последовательную политику по нормализации отношений с РФ и проявить в этом процессе максимум конструктивности".
Россия признала независимость Южной Осетии и другой бывшей грузинской автономии – Абхазии в конце августа 2008 года, после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала. В ответ Тбилиси разорвал дипломатические отношения с Москвой и объявил две самопровозглашенные республики оккупированными территориями.
С приходом к власти коалиции "Грузинская мечта" во главе с нынешним премьер-министром Грузии Бидзиной Иванишвили между Россией и Грузией начались переговоры о нормализации отношений. Грузинскую сторону представляет специальный представитель Иванишвили, бывший посол Грузии в Москве Зураб Абашидзе, российскую – замминистра иностранных дел Григорий Карасин.