Ռուսաստանի և Եգիպտոսի ՊՆ ղեկավարներն առաջիկա հանդիպմանը «2 գումարած 2» ձևաչափով Կահիրեում համաձայնեցնում են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հիմնական ուղղությունները, այդ թվում քաղաքական, ռազմատեխնիկական ու տնտեսական ասպեկտները, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 13-14-ին: «Կքննարկվեն ռուս-եգիպտական համագործակցության, այդ թվում տեխնիկական, տնտեսական ու մշակութային ոլորտներում, խորացմանն առնչվող հարցեր: Այցի շրջանակում նախատեսվում է համաձայնեցնել համատեղ աշխատանքի հիմնական ուղղությունները արտաքին քաղաքականության ոլորտում»,-հայտնում է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը:
Հաջորդ շաբաթ Dunya- al- Vatan-ը, աղբյուրների վրա հղումով, տեղեկատվություն է տարածել այն մասին, որ Մոսկվան ու Կահիրեն բանակցում են ռազմատեխնիկական ոլորտում պայմանագրի ստորագրման մասին, իսկ առաջին գործարքն իբր արդեն կարող է ստորագրվել ՌԴ և Եգիպտոսի ՊՆ ղեկավարների միջև Կահիրեում: Ողջ գումարը Եգիպտոսի համար արդեն համաձայնվել է վճարել Պարսից ծոցի պետություններից մեկը:
Ավելի վաղ «Ռոսօբորոնէքսպորտի» բարձրաստիճան ներկայացուցիչը մինչ այդ «ՌԻԱ Նովոստիին» հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է զենք առաքել Եգիպտոս, հարցը միայն վերջինիս վճարունակությունն է:
1950-1960 թթ. Եգիպտոսը ԽՍՀՄ կարևորագույն գործընկերն էր Մերձավոր Արևելքում: 1971 թվականին Մոսկվայի ու Կահիրեի միջև Բարեկամության և համագործակցության մասին պայմանագիր կնքվեց: Սակայն 1976 թվականին Եգիպտոսի նախագահ Անվար Սադաթի օրոք միակողմանի կարգով դենոնսացիայի ենթարկվեց: Խորհրդային-եգիպտական քաղաքական շփումները նվազեցին, թեև ԽՍՀՄ-ը շարունակում էր կատարել իր պարտավորություններն ըստ կնքված համաձայնությունների ու պայմանագրերի: 1982 թվականից Եգիպտոսի ղեկավարությունը նախագահ Մուբարաքի գլխավորությամբ սկսեց աստիճանաբար կարգավորել հարաբերությունները ԽՍՀՄ հետ:
Երկկողմ հարաբերությունների գագաթնակետը դարձան 50-60-ական թվականները, երբ հազարավոր խորհրդային մասնագետներ օգնում էին Եգիպտոսին գործարաններ, ձեռնարկություններ կառուցել: Եգիպտոսի ԶՈւ գրեթե ողջ հրամանատարային կազմը, ներառյալ նախագահ Հոսնի Մուբարաքին, ոսում է ստացել Ֆրունզեի անվան ԳՇ ռազմա-օդային ակադեմիայում:
1955 թ. Մոսյվայի ու Կահիրեի միջև համաձայնություն կնքվեց խորհրդային զենքի առաքումների մասին: Սկսվեցն Եգիպտոսի զինված ուժերի վերակառուցման ու արդիականացման փուլը: ԽՍՀՄ-ը օգնեց Եգիպտոսին, ճիշտ է ապարդյուն, Իսրայելի դեմ Վեցօրյա պատերազմում, որն ավարտվեց եգիպտական ՌՕՈՒ ջախջախումով և Սինայի թերակղու ու Հոլանի բարձունքների կորստով:

11 Ноябрь 2013 - 07:35 AMT
Министры обороны и иностранных дел России и Египта на предстоящей встрече в формате "2 плюс 2" в Каире согласуют основные направления развития двусторонних отношений, в том числе политический, военно-технический и экономический аспекты, говорится в сообщении МИД РФ.
Встреча пойдет 13-14 ноября. "Будут рассмотрены вопросы укрепления всего спектра российско-египетского сотрудничества, в том числе в политической, военно-технической, экономической и других сферах. В ходе визита имеется в виду согласовать основные направления совместной работы по дальнейшему укреплению внешнеполитического взаимодействия, динамичному продвижению всего комплекса двустороннего партнерства", – сообщает внешнеполитическое ведомство России.
На прошлой неделе Dunya- al- Vatan со ссылкой на источники распространило информацию о том, что Москва и Каир ведут переговоры по поводу подписания договора в военно-технической сфере, а первая сделка уже якобы может быть подписана во время предстоящей встречи министров иностранных дел и обороны России и Египта в Каире. Всю сумму за Египет уже согласилось оплатить одно из государств Персидского залива.
Высокопоставленный представитель Рособоронэкспорта ранее заявил РИА Новости, что Россия заинтересована в поставках оружия в Египет, вопрос только в его платежеспособности.
В 1950—1960 годах Египет был важнейшим партнером СССР на Ближнем Востоке. В 1971 года между Москвой и Каиром подписан Договор о дружбе и сотрудничестве. Однако в 1976 году Египет при Президенте Анваре Садате в одностороннем порядке денонсировал его подписание. Наступил период свертывания советско-египетских политических контактов, хотя СССР продолжал выполнять свои обязательства по заключенным соглашениям и контрактам. С 1982 года руководство Египта во главе с Президентом X. Мубараком начало проводить курс на постепенную нормализацию отношений с СССР.
Апогеем двусторонних отношений стали 50-60-е годы XX века, когда тысячи советских специалистов помогали Египту строить заводы, предприятия, знаменитую высотную Асуанскую плотину, Хелуанский металлургический комбинат, алюминиевый завод в Наг-Хаммади, линии электропередач Асуан-Александрия и многие другие объекты. Почти весь командный состав ВС Египта, включая экс-президента Хосни Myбарака учились в Военно-воздушной академии Генерального штаба им. М.В. Фрунзе.
В 1955 году между Москвой и Каиром достигнуто соглашение о поставках советского оружия. Начался этап реконструкции и обновления вооруженных сил Египта. СССР помогал Египту, правда безуспешно, в Шестидневной войне против Израиля, которая закончилась полным разгромом египетских ВВС и потерей Синайского полуострова и Голанских высот.