Իսրայելի ԱԳՆ-ն Ռուսաստանի խնդրանքով որոշակի շտկումներ է կատարել Ադրբեջանին զենքի մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագրում: Ինչպես հայտնում է շվեյցարական İSN գործակալությունը, խոսքը հարձակողական սպառազինության որոշ տարրերի առաքումը կասեցնելու մասին է: Մինչ օրս Իսրայելի պաշտոնյաները խուսափում էին մեկնաբանել առաքումների դադարեցման մասին լուրերը:
«Այսօր Իսրայելում ոչ ոք չի կարող վստահորեն ասել, որ շվեյցարական գործակալության տարածած տեղեկատվությունը կատարված փաստ կամ քաղաքական միստիֆիկացիա է», գրում է virtualaz.org-ը:
Ըստ Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի վերլուծաբան Մարտին Պիոտրովսկու, Ռուսաստանը մտադիր չէ փոխել տարածաշրջանումուժերի հարաբերակցությունը, ուստի նա խնդրել է Իսրայելին շտկումներ կատարել Ադրբեջանի հետ իր ռազմական համաձայնագրում:
Ադրբեջանն իսրայելական զենքի ամենախոշոր գնորդներից է: Միայն անցյալ տարի Բաքուն ու Թել Ավիվը համաձայնագիր են ստորագրել 1,5 մլրդ դոլարի իսրայելյան զենքի ներկրման մասին, հայտնում է haqqin.az-ը:
Հարկ է նշել, որ 2013 թվականի գարնանը սկսվեցին ռուսական ցամաքային ռազմատեխնիկայի առաքումներն Ադրբեջան, ըստ 2011-2012 թթ. պայմանագրերի:
Ըստ «Վեդոմոստի» թերթը, խոսքը 94 հատ Տ- 90-Ս տանկի, մոտ 100 ՀՄՄ-3 հետևակի մարտական մեքենաների, 18 «ՄՍՏԱ-Ս» ինքնագնաց հրետանային համակարգերի, 18 «Սմերչ» համազարկային կրակի հրթիռային համակարգերի, նույնքան «Վենա» տիպի հրետանային համակարգերի և ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպեկ» տեսակի ծանր կրականետների 6 համակարգերի մասին էր: Ընդ որում, այս ամենի հետ գնվում են դրանց սպասարկող բոլոր անհրաժեշտ մեքենաները, իսկ Տ-90Ս տանկերը` լրիվ կոմպլեկտավորմամբ:
Ադրբեջանը գնել է նաև զրահապատ, վերանորոգող-տարհանող ԲՌԵՄ-1Մ մեքենաներ ու Տ-90-ի հիմքի վրա ԻՌՄ-3Մ ինժեներական մեքենաներ, իսկ «Սմեռչ»-ին կից՝ բոլոր սպասարկող ու կրակի կառավարման սարքավորումներ։ Ընդ որում, Տ-90Ս տանկերը գնվում են ուղեկցող առավել առաջադեմ սերիական համակարգով, որն ընդգրկում է «Շտորա» օպտիկական-էլեկտրոնային ճնշման համակարգ, օդորակիչ և թիրախին նշանառության ավտոմատ համակարգ: Պայմանագրով Ադրբեջանը կարող է հետագայում ձեռք բերել նաև Տ-90Ս-ի նոր խմբաքանակ։
ՌԴ ՊՆ-ում «Վեդոմոստիի» աղբյուրը հաստատել է, որ գործարքը 700 մլն ԱՄՆ դոլարից պակաս չէ, այն կարող է հասնել 1 մլրդ դոլարի։
Սա Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի սպառազինության առքուվաճառքի առաջին նշանակալից պայմանագիրը չէ. 2010-2011-ին կնքվել ու մասամբ իրականացվել են Ադրբեջանին 2 դիվիզիոն Ս-300ՊՄՈւ-2 զենիթահրթիռային համակարգի, «Տոռ-2ՄԷ» զենիթահրթիռային համալիրի մի քանի մարտկոց, 60 միավոր Մի-17 և 24 նմուշ Մի-35Մ հարվածային ուղղաթիռների տրամադրումը՝ ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ դոլար արժողությամբ։
Միաժամանակ Ադրբեջանը գնել է Իսրայելից մոտ 1,6 մլրդ դոլարի ՀՀՊ ռադիոլոկատորներ, անօդաչու սարքեր և ափամերձ հականավային հրթիռներ, գնում է զենքի խոշոր խմբաքանակներ Ուկրաինայից ու Բելառուսից և մտադրություն ունի նմանատիպ գնումներ անել նաև Ռուսաստանից ու Թուրքիայից (տանկեր, հրետանի հարվածային ուղղաթիռներ):
Ինչպես հայտարարել է ՌԳԱ Համաշխարհային տնտեսության ու միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի առաջատր գիտաշխատող Ալեքսանդր Կռիլովը, Ադրբեջան առաքումները թույլ են տալիս Ռուսաստանին երկիրը պահել ազդեցության տակ և միջազգային շուկայում կրճատել Բաքվի գնումները, ասում է Կռիլովը:

МИД Израиля по просьбе России внес определенные коррективы в соглашения о поставках вооружения Азербайджану. Как сообщает швейцарское агентство İSN, речь идет о приостановке поставок некоторых элементов наступательных вооружений. До сих пор израильские официальные лица крайне неохотно комментировали ситуацию в связи со слухами о прекращении поставок.
«Сегодня в Израиле никто не может с уверенностью сказать, что информация, распространенная швейцарским агентством — это свершившийся факт или политическая мистификация», – пишет virtualaz.org.
По мнению аналитика Института международных отношений Польши Мартина Пиотровского, Россия не намерена менять баланс сил в регионе, и поэтому она попросила израильскую сторону скорректировать свои военные соглашения с Азербайджаном.
Азербайджан является одним из крупных покупателей израильского оружия. Только в прошлом году Баку и Тель-Авив подписали соглашение о поставках израильского оружия на сумму 1,5 млрд. Долларов, передает haqqin.az.
Стоит отметить, что весной 2013 года начались поставки российской сухопутной военной техники по пакету контрактов с Азербайджаном, заключенных в 2011-2012 гг.
По сообщению газеты “Ведомости”, речь шла о контрактах на три батальона (94 единицы) танков Т-90С, примерно на три батальона (около 100 единиц) боевых машин пехоты БМП-3, дивизион (18 единиц) самоходных артиллерийских установок «Мста-С», дивизион (18 пусковых установок) реактивных систем залпового огня (РСЗО) «Смерч», дивизион (18 единиц) самоходных артиллерийских орудий«Вена» и батарею (6 единиц) тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек» (новая модификация системы «Буратино»).
В комплекте с танками закупались бронированные ремонтно-эвакуационные машины БРЭМ-1М и инженерные машины разграждения ИМР-3М на базе Т-90, а к орудиям и пусковым установкам РСЗО закупаются все машины, необходимые для обслуживания и управления стрельбой. При этом танки Т-90С закупаются в наиболее совершенной на данный момент серийной комплектации, включающей новую модификацию системы оптико-электронного подавления «Штора», кондиционер и автомат сопровождения цели. По словам собеседника «Ведомостей», на танки и артиллерийские системы кроме контрактов существуют еще и опционы, в частности опцион на 94 Т-90С.
Общая стоимость законтрактованных систем вместе с боеприпасами может составлять, судя по номенклатуре, не менее $700 млн, а возможно, и около $1 млрд.
Это не первый крупный пакет оружейных контрактов России и Азербайджана. В 2010-2011 гг. были заключены и практически выполнены контракты на поставку азербайджанским вооруженным силам и другим силовым структурам двух дивизионов зенитно-ракетных систем С-300ПМУ-2, нескольких батарей зенитно-ракетных комплексов «Тор-2МЭ», 60 транспортных вертолетов Ми-17 и 24 ударных вертолетов Ми-35М на общую сумму почти в $3 млрд.
Одновременно Азербайджан закупил у Израиля радиолокатор ПРО, беспилотники и береговые противокорабельные ракеты на сумму более $1,6 млрд, закупает крупные партии оружия (системы ПВО и истребители) на Украине и в Белоруссии и проявляет интерес к закупкам крупных партий того же, что и в России, оружия в Турции (танки, артиллерия и ударные вертолеты).
Как заявил ведущий научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений (ИМЭМО) РАН Александр Крылов, поставки в Азербайджан позволяют России удерживать страну под своим влиянием и сокращают закупки Баку на международном рынке, говорит Крылов.