Միջուկային ծրագրի գծով Իրանի գլխավոր ներկայացուցիչ Ալի Աքբար Սալեհին հայտարարել է, որ Թեհրանն ու ՄԱԳԱՏԷ-ն համաձայնեցրել են համագործակցության «ճանապարհային քարտեզը»: Ինչպես գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, այժմ Թեհրանում այցով է գտնվում ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Յուկիա Ամանոն: Այն փաստը, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը գլխավորում է պատվիրակությունը, ընկալվում է դիտորդների կողմից որպես լավ ազդանշան: Բանակցությունների նախորդ փուլում հոկտեմբերի 28-ին Վիեննայում Իրանը նոր առաջարկներ է ներկայացրել: Դրանց բովանդակությունը չի բացահայտվում, սակայն կողմերը հավաստիացնում են, որ «հանդիպումը շատ կառուցողական է» եղել: Բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրը Վիեննայում հայտնեց այն ժամանակ լրագրողներին, որ բանակցություններում առաջընթացի մասին հնարավոր կլինի դատել ՄԱԳԱՏԷ-ի պատվիրակության կազմով, որը Թեհրան կմեկնի նոյեմբերի 11-ին:
Նախօրեին Ժնևում ավարտվեցին Իրանի և «վեցնյակի» (ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամները և Գերմանիան) բանակցությունները միջուկային ծրագրի շուրջ առանց համաձայնություն կնքելու: Սակայն, ըստ կողմերի, առաջընթաց արձանագրվեց, իսկ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ առաջին անգամ հաջողվեց հետ կանգնել «պատժամիջոցների լծակից» ու անցնել «առկա խնդիրների գործնական քննարկմանը»:
Նախօրեին ԱՄՆ CNN հեռուստաալիքի եթերում հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմը հայտարարեց, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի օրենսդիրները Հանրապետական և Ժողովրդավարական կուսակցություններից պնդելու են, որ Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանվեն, որոնց նպատակն է ստիպել Թեհրանին հրաժարվել միջուկային ծրագրի իրագործումից:
«Կարծում եմ, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներն երկու կուսակցություններից պնդելու են, որ պատժամիջոցների նոր փաթեթ ընդունվի,-ասել է Գրեմը:-Մենք գտնում ենք, որ միայն երկու բան կարող է համոզել իրանցիներին նստել բանակցությունների սեղանի մոտ՝ պատժամիջոցներն ու ռազմական ուժի կիրառման սպառնալիքը»: Սենատորը նշել է, որ այն մոտեցումն, որ այժմ Իրանի հարցում որդեգրել է նախագահ Օբամայի վարչակազմը, արմատապես սխալ է: Այն ենթադրում է պատժամիջոցների մեղմացում, սակայն, չի պարտավորեցնում Թեհրանին լիովին հրաժարվել միջուկային ծրագրից:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Ռոուհանին հայտարարել էր, որ իր երկիրը մտադիր չէ հատել «կարմիր գիծը», հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը: Ըստ նրա, այդ գիծն իր համար հարստացված ուրան ունենալու Իրանի իրավունքն է: Իրանի նախագահը հայտարարել է, որ «ազգային շահերը, ներառյալ միջուկային իրավունքը միջազգային կանոնների շրջանակներում», չի ներառում միջուկային զենք ստանալու իրավունք: Ռոուհանին դրական է գնահատել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Ժնևում անցած բանակցությունները:
Իրանի և «վեցնյակի» (ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամները և Գերմանիան) բանակցությունները միջուկային ծրագրի շուրջ ավարտվեցին նոյեմբերի 10-ին Ժնևում առանց համաձայնություն կնքելու: Բանակցությունների հերթական փուլը, ինչպես հայտնել է «վեցնյակի» համակարգող, ԵՄ արտաքին գործերի գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, տեղի կունենա Ժնևում նոյեմբերի 20-ին:

Главный атомщик Ирана Али Акбар Салехи заявляет, что Тегеран и МАГАТЭ достигли соглашения по дорожной карте сотрудничества.
Соглашение позволит инспекторам МАГАТЭ проводить проверки на комбинате по изготовлению тяжелой воды в Араке и на урановом руднике в Гачине. Ранее эти объекты были недоступны для проведения полноценных проверок. Стороны также договорились, что сотрудничество в ядерной сфере будет продолжено, сейчас обсуждаются различные варианты его развития. По словам иранских представителей, договоренность позволит заложить «новый фундамент» взаимоотношений их страны и Международного агентства по атомной энергии.
Как пишет РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс, в настоящее время с визитом в Тегеране находится глава МАГАТЭ Юкия Амано. Тот факт, что глава МАГАТЭ возглавил делегацию, воспринимается наблюдателями как хороший знак. На предыдущем раунде переговоров 28 октября в Вене Иран представил новые предложения. Их содержание не раскрывалось, однако стороны заявили об "очень конструктивной" встрече. Высокопоставленный дипломатический источник в Вене сообщил тогда журналистам, что о скорости продвижения в переговорах можно будет судить по уровню делегации МАГАТЭ, которая отправится в Тегеран 11 ноября.
Накануне в Женеве состоялась встреча "шестерки" международных посредников и Ирана, которая вышла на уровень министров иностранных дел. Хотя она завершилась без ожидавшегося соглашения, стороны дали понять, что добились прогресса, а глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что впервые удалось отойти от "санкционного рычага" и перейти к "деловому рассмотрению существа проблем".
Накануне американский сенатор-республиканец Линдси Грэм заявил в эфире американского телеканала CNN, что законодатели от Республиканской и Демократической партий в Конгрессе США будут настаивать на введении в отношении Ирана новых санкций, направленных на то, чтобы вынудить Тегеран отказаться от осуществления ядерной программы.
"Полагаю, члены Конгресса США от обеих партий будут настаивать на введении нового пакета санкций, – подчеркнул Грэм. – Мы считаем, что лишь две вещи могут убедить иранцев сесть за стол переговоров – санкции и угроза применения военной силы". Сенатор отметил, что тот подход, который избрала в настоящее время в отношениях с Ираном администрация президента США Барака Обамы, является в корне неправильным. Он подразумевает смягчение санкционного режима, но, при этом, не обязывает Тегеран полностью отказаться от ядерной программы.
Ранее президент Ирана Хасан Роухани заявил о том, что его страна не намерена пересекать «красную черту». По его словам, этой чертой для него является право Ирана на обогащение урана. Иранский президент заявил, что «национальные интересы, включая ядерное право в рамках международных правил», не включают получение ядерного оружия. Роухани в положительном ключе оценил прошедшие в Женеве переговоры по ядерной программе Ирана.
Следующий раунд переговоров Ирана и “шестерки”, как сообщила координатор "шестерки", верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон, состоится в Женеве 20 ноября.