12 Նոյեմբեր 2013 - 07:48 AMT
Նախիջևանի հատվածում գտնվող իրանա-ադրբեջանական հսկիչ անցակետերը մասնակիորեն են գործում: Ինչպես հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը, երկուշաբթի առավոտյան իրանական կողմը թույլ է տվել քաղաքացիների մուտքը, սակայն թույլ չի տալիս, որ ավտոմեքենաներն ու ուևորատար ավտոբուսները հատեն սահմանը:
Սահմանին ստեղծված իրավիճակի մասին պաշտոնական տեղեկատվություն չի հաջողվում ստանալ: Հեռախոսով չի հաջողվում կապվել Ադրբեջանի սահմանապահ ու մաքսային ծառայությունների հետ, ներառյալ Բաքվում Իրանի դեսպանատունը:
Նոյեմբերի 8-ից իրանական կողմը փակել է Ադրբեջանի հետ սահմանի բոլոր անցակետերը: Պատճառն անհայտ են: Ինչպես գրում է Turan-ը, նոյեմբերի 5-ին Նախիջևանում Ւրանի հետ սահմանին միջադեպ է տեղի ունեցել. իրանական կողմից կրակ է բացել Արաքս գետի ադրբեջանական ափին աշխատող տրակտորի ուղղությամբ:
Սա իրանական կողմից սահմանի փակման առաջին դեպքն է: Փորձագետները չեն բացառում, որ տրակտորի հետ կապված միջադեպն ինչ-որ կապ ունի թմրանյութի ապօրինի տարանցման հետ, քանի որ թմրանյութի հիմնական ներհոսքն Ադրբեջան Իրանի կողմից է՝ ցամաքային սահմանով:

Контрольно-пропускные пункты на ирано-азербайджанской границе в Нахичеване действуют частично. Как сообщает Turan, с утра понедельника, иранская сторона начала пропуск граждан, но все еще не пропускает автомашины, включая пассажирские автобусы.
Получить официальную информацию о ситуации на границе не удается. Дозвониться до Пограничной и Таможенной службы Азербайджана не удается, включая посольство Ирана в Баку.
5 ноября близ села Дамирчи Шарурского района Нахчывана на ирано-азербайджанской границе был обстрелян трактор. Азербайджанская сторона обвинила иранских военных в обстреле и потребовала объяснений. Не получив их, власти Азербайджана закрыли ближайший пограничный пункт в Шахтахты. В ответ иранская сторона с 7 ноября закрыла КПП в Биласуваре и Джульфе.
Это первый случай закрытия границы иранской стороной. Эксперты не исключают, что инцидент с обстрелом трактора как то связан с нелегальным транзитом наркотиков. Во всяком случае, большая часть наркотраффика идет в Азербайджан со стороны Ирана через сухопутную границу.