Ֆրանսիան վետո է դրել Իրանի ու ԱՄՆ միջև փոխզիջումային համաձայնության վրա, քանի որ, ըստ Փարիզի, այնտեղ առկա էին ոչ բոլոր պահանջները միջուկային ծրագրի դադարեցման վերաբերյալ, հայտնում է Le Monde-ը: Ինչպես պնդում են պարբերականի աղբյուրները դիվանագիտական շրջանակներում, ֆրանսիացիները գիտեին Թեհրանի ու Վաշինգտոնի երկկողմ բանակցությունների մասին և չէին ցանկանում, որ Սպիտակ տունը պայմանավորվի Իրանի հետ, շրջանցելով «5+1» խմբի գործընկերներին:
Շահերի համընկնումն ու հոգնածությունն արդեն 10 տարի շարունակ լճացող բանակցություններից, ստիպեց երկու կողմերին փոխզիջում որոնել: Դա այնքան մտահոգեց Ֆրանսիային, որ ստիպեց նրան դուրս գալ ստվերից ու խախտել լռությունը, որ մինչ այդ պահպանում էին բանակցային գործընթացի բոլոր մասնակիցները:
Հենց որ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում իմացան, որ նոյեմբերի 8-ին բանակցություններին պատրաստվում է մասնակցել ինքը Ջոն Քերին, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը վերանայեց իր ժամանակացույցն ու ժամանեց Ժնեև ԱՄՆ պետքարտուղարից շուտ: Շվեյցարիա ոտք դնելուն պես նա կարճ հայտարարությամբ հանդես եկավ. «Մենք ցանկանում ենք, որ համաձայնագիրն առաջին լուրջ պատասխանը դառնա Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված մտավախություններին: Կա որոշակի առաջընթաց, բայց ոչինչ որոշված չէ»: Հաջորդ օրն Ֆաբիուսը ավելի անկեղծ էր: «Կան մի քանի պահեր, որոնք մեզ չեն գոհացնում»,-հայտարարել է Ֆաբիուսը, նկատի ունենալով Արակի ռեակտորն ու ուրանի հարստացումը:
ԱՄՆ արձագանքը երկար չսպասեցրեց: «Ամերիկացիները, ԵՄ-ն և իրանցիներն ակտիվորեն աշխատում են այդ առաջարկի վրա արդեն մի քանի ամիս, սա ոչ այլ ինչ է, քան պարոն Ֆաբիուսի իր կարևորությունն ընդգծելու ուշացած փորձ»,-լրագրողներին է ասել ԱՄՆ դիվանագետը Քերիի շրջապատից: «Մի կասկածեք՝ զրոյական գումարով խաղերը, սառը պատերազմի մտածելակերպը ընդհանուր պարտության պատճառ կդառնան»,-այդպես է արձագանքել Twitter-ում Իրանի նախագահ Ռոուհանին:
«Սակայն համաձայնությունն, այնուամենայնիվ, ձախողվեց»,-ամփոփում են Le Monde-ի թղթակիցները՝ տեղեկացնելով, որ բանակցությունների հաջորդ փուլը կմեկնարկի Ժնևում նոյեմբերի 20-ին, գրում է Inopressa-ն:
Իրանն ու «վեցնյակը» չկարողացան պայմանավորվածության հասնել Ժնևում նոյեմբերի 7-9 կայացած բանակցություններում: Եթե նոյեմբերի 20-ին հաջողվի այնուամենայնիվ համաձայնության հասնել, ապա Թեհրանը կկարողանա հասնել պատժամիջոցների մեղմացմանը, որի հետևանքով սառեցված են նրա բոլոր ակտիվներն արտերկրում և կասեցված է նավթի վաճառքը: Պատժամիջոցների մեղմացման գործում վճռորոշ կարող է լինել ԱՄՆ դերը, որն արդեն շուրջ 30 տարի է դիվանագիտական կապեր չունի Իրանի հետ:

Франция наложила вето на компромиссное соглашение между Ираном и США, поскольку, по мнению Парижа, в нем фигурировали не все требования по прекращению ядерной программы, сообщает Le Monde. Как утверждают источники издания в дипломатических кругах, французы знали о двусторонних переговорах Тегерана и Вашингтона и хотели не дать Белому дому договориться с Ираном в обход партнеров по группе "5+1".
Совпадение интересов и усталость от буксующих уже 10 лет переговоров заставила обе стороны активнее искать компромисс. Это настолько обеспокоило Францию, что заставило ее выйти из тени и нарушить молчание, которое до этого хранили все участники переговорного процесса.
Как только в МИД Франции узнали, что 8 ноября на переговоры собирается приехать сам Джон Керри, глава французского МИДа Лоран Фабиус перекроил свой график и прибыл в Женеву раньше американского госсекретаря.
Едва ступив на швейцарскую землю, он сделал краткое заявление: "Мы хотим, чтобы соглашение стало первым серьезным ответом на тревоги, связанные с иранской ядерной программой. Есть определенные подвижки, но ничего еще не решено". На следующий день Фабиус был еще прямолинейнее. "Есть несколько моментов, которыми мы не удовлетворены", – заявил он, имея в виду реактор в Араке и обогащение урана. Собеседники Le Monde из числа французских дипломатов объяснили, что их делегация хотела "не допустить эйфории наполовину полного стакана".
Реакция США не заставила себя долго ждать. "Американцы, ЕС и иранцы активно работают над этим предложением несколько месяцев, а это не что иное, как запоздалая попытка господина Фабиуса показать свою значимость на заключительных этапах переговоров", – заявил журналистам американский дипломат из окружения Керри. "Не сомневайтесь: игры с нулевой суммой, ментальность холодной войны приведут к всеобщему поражению", – так прореагировал в Twitter Хасан Роухани.
"Однако соглашение, судя по всему, сорвалось, и тут уже ничего не поделаешь", – резюмируют корреспонденты Le Monde, информируя, что следующий раунд переговоров стартует в Женеве 20 ноября, пишет Inopressa.
Израиль с самого начала является ярым противником переговров с Ираном, утверждая, что первым станет жертвой ядерной бомбардировки со стороны Тегерана. Эксперты считают, что ядерная бомба у Ирана может быть создана через год.