Երեքշաբթի օրը Եգիպտոսում պաշտոնապես չեղյալ է հայտարարվել արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը: Ինչպես որոշել է երկրի վարչական դատարանը, նրա գործողությունն ավարտվել է երեքշաբթի օրը:
Մինչ այդ Եգիպտոսի վարչապետ Հազեմ ալ Բաբլաուին հայտարարել է, որ արտակարգ իրավիճակի ռեժիմի գործողության ժամկետը սպառվում է ուրբաթ օրը, նոյեմբերի 14-ին, որից հետո չի երկարացվելու: Սակայն դատարանը շտկում էր կատարել, որի համաձայն 90 օրը, արդեն սպառվել է: Նախարարների կաբինետը, հայտնում է Al Ahram-ը, համաձայնվել է դատարանի որոշմանը:
Սակայն անվտանգության նկատառումներից ելնելով բանակը դեռ մնում է փողոցներում ոստիկանությանն աջակցելու համար, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Երկրում արտակարգ իրավիճակ հայտարարվեց ու պարետային ժամ սահմանվեց օգոստոսի 14-ին, երբ հուլիսի 3-ին նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի պաշտոնանկության պատճառով զանգվածային անկարգություններ տեղի ունեցան: Կահիրեում իսլամիստների հետ բախումներից ու «Մահմեդական եղբայրների» ցույցերը ցրելուց հետո իշխանություններն արտակարգ միջոցների դիմեցին: Սկզբում արտակարգ իրավիճակը սահմանվեց 30 օրով, հետո՝ երկարացվեց ևս 60 օրով:
Եգիպտական դատարանը նոյեմբերի 4-ին որոշում կայացրեց նախկին նախագահ Մուրսիի և նրա կողմնակիցների դատը մինչև 2014 թ. հունվարի 8-ը երկարացնելու մասին:

13 Ноябрь 2013 - 07:37 AMT
В Египте во вторник официально отменен режим чрезвычайного положения. Как постановил Административный суд страны, его действие завершилось днем во вторник.
Ранее премьер-министр АРЕ Хазем аль-Баблауи объявлял, что срок действия режима ЧП истекает в пятницу, 14 ноября, после чего он продлеваться не будет. Однако суд внес корректировку, согласно которой 90 дней, на которые вводились чрезвычайные меры, уже закончились. Кабинет министров, передает Al Ahram, согласился с вердиктом суда.
Однако в целях безопасности армия пока остается на улицах для оказания содействия полиции по поддержанию порядка в Каире и других городах, передает ИТАР-ТАСС.
Режим ЧП и комендантский час были введены в ряде провинций страны 14 августа, когда после отстранения армией от власти президента Мухаммеда Мурси 3 июля в Египте вспыхнули массовые беспорядки. После столкновений с исламистами в Каире и разгона бессрочных акций "Братьев-мусульман" власти для наведения порядка пошли на чрезвычайные меры. Первоначально чрезвычайное положение вводилось на 30 дней, однако затем оно было продлено еще на 60 дней.
Египетский суд 4 ноября принял решение о переносе суда над бывшим президентом страны Мохаммедом Мурси и его соратниками-исламистами на 8 января 2014 года,