13 Նոյեմբեր 2013 - 07:01 AMT
2013թ. հոկտեմբերին 2012թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է ձվի` 33.5% գնաճ, իսկ 2013թ. սեպտեմբերի համեմատ` 1.2% գնանկում, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
2013թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ Երևան և Եղեգնաձոր քաղաքներում արձանագրվել է ձվի 3.4-1.7% գնանկում, իսկ մյուս 9 դիտարկվող քաղաքներում` 0.6-7.2% գնաճ:
Ձվի խոշոր արտադրողները՝ «Արաքս» թռչնաֆաբրիկան», Աշտարակի թռչնաֆաբրիկան, Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկան, Արզնու թռչնաֆաբրիկան, կապում են գնաճը կերի թանկացման հետ:
Ուսումնասիրելով ընկերության ներկայացրած փաստաթղթերը, Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի մասնագետները եկել են այն եզրակացության, որ կերի բաղադրիչներն իրոք թանկացել են: Հավելվել է նաև արտադրության ծավալների անկումը բավարար դրամական միջոցների բացակայության պայմաններում, որոնք հարկավոր են ածան հավեր ներկրելու համար:
Ձվի գնաճին զուգահեռ աճում է ընկերությունների քանակը, որոնք թույլտվություն են ստացել ձու ներկրել Հայաստան: Ընթացիկ տարում գյուղնախարարության Սննդի անվտանգության պետծառայությունը ձու ներկրելու թույլտվություն է տվել 9 ընկերությունների:

13 Ноябрь 2013 - 06:39 AMT
В октябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года цены на яйца в Армении увеличились на 33,5%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в октябре по сравнению с сентябрем 2013 года был зафиксирован спад цен на яйца на уровне 1,2%.
Так, в частности, в октябре по сравнению с сентябрем 2013 года в Ереване и Ехегнадзоре был зафиксирован спад цен на яйца на уровне 3,4-1,7%, а в остальных 9 исследуемых городах республики – на 0,6-7,2%.
Представители крупных производителей на рынке яиц республик – «Птицефабрика Аракс», Аштаракская птицефабрика, Лусакертская птицефабрика, Арзнийская птицефабрика, связывают такой рост цен с подорожанием кормов.
Изучив представленные компаниями документы, специалисты антимонопольного органа Армении пришли к выводу, что компоненты кормов действительно подорожали. К этому фактору также необходимо добавить снижение объемов производства из-за отсутствия у хозсубъектов достаточных денежных средств, необходимых для приобретения кур-несушек.
Одновременно с повышением стоимости куриного яйца увеличивается и число компаний, получивших разрешение на импорт куриных яиц в Армению. В текущем году Госслужба безопасности продуктов питания Минсельхоза РА предоставила разрешение на импорт в Армению куриных яиц 9 компаниям.