Սիրիայի հյուսիս-արևելքում բնակվող քրդերը նոյեմբերի 12-ին հայտարարել են անկախ անցումային կառավարություն ստեղծելու մասին, հայտնել է AFP-ն:
Էլ Ղամիշլիում բանակցությունների արդյունքում քրդերի ստորագրած հռչակագրով նախատեսվում է քրդական տարածքների բաժանում 3 շրջանների, որից յուրաքանչյուրն իր վարչակազմը կունենա: Ապագա քրդական կառավարության անդամներին դեռ նոր պետք է ընտրեն՝ բանակցություններում որոշվել է սկսել նախապատրաստումը տեղական և ընդհանուր ընտրություններին: Սակայն, նախաձեռնությանը միացել են քրդերի ոչ բոլոր խմբերը: Հռչակագիրը ստորագրել են քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցությունը և մի քանի այլ ավելի փոքր կազմակերպություններ, սակայն Քրդական ազգային խորհուրդը, որը երկրորդ հիմնական ռազմաքաղաքական ուժն է սիրիական Քրդստանում, դեռ հրաժարվում է մասնակցել համաձայնությանը: Անցումային կառավարության ստեղծման մասին որոշումն ընդունվել է քրդական կամավորականների հաջողությունից հետո՝ վերջին շաբաթներին քրդերին հաջողվել է իսլամիստներից զգալի տարածքներ ետ գրավել, գրում է Lenta.ru-ն:
Նոյեմբերի 12-ին ժամանակավոր կառավարության ստեղծման մասին հայտարարեց նաև Սիրիայի հեղափոխական ու ընդդիմադիր ուժերի ազգային կոալիցիան: Կաբինետի կազմում ընգրկվեցին 8 նախարարներ, վարչապետն ու նրա տեղակալը: Նախարարների կաբինետը պետք է կառավարի տարածքները, որոնք արդեն ապստամբների իշխանության տակ են: Սակայն, դեռ հայտնի չէ, թե ինչպես է լուծվելու իշխանությունը բաշխելու հարցը Ազգային կոալիցիայի ու ծայրահեղական իսլամիստների խմբավորումների միջև, որոնք մասնակիորեն վերահսկում են այդ տարածքն ու չեն ճանաչում կոալիցիայի իշխանությունը:
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում կոմպակտ բնակվող քրդերը կազմում են երկրի բնակչության մոտ 10 տոկոսը: Ասադի կառավարության և ընդդիմության միջև հակամարտության սկզբում քրդերը հայտարարում էին, որ չեն սատարելու կողմերից ոչ մեկին: Քրդական տարածքներում գործում են աշխարհազորայինները, որոնք պաշտպանում են բնակչությանը ինչպես ապստամբներից, այնպես էլ կառավարական զորքերից:

13 Ноябрь 2013 - 07:54 AMT
Сирийские курды, проживающие на северо-востоке страны, 12 ноября заявили о создании независимого переходного правительства, сообщает AFP.
Декларация, подписанная курдами по итогам переговоров в городе Эль-Камышлы, подразумевает разделение курдских территорий на три области, в каждой из которых будет своя администрация. Членов будущего курдского правительства пока только предстоит выбрать: на переговорах было решено начать подготовку к местным и общим выборам.
К инициативе, однако, пока присоединились не все группы курдов. Так, декларацию подписали курдская партия «Демократический союз» и несколько других более мелких организаций, однако Курдский национальный совет — вторая основная военно-политическая сила сирийского Курдистана — пока отказывается участвовать в соглашении.
Решение о создании переходного правительства было принято после успехов курдского ополчения: в последние несколько недель курдам удалось отбить у исламистов значительные территории, пишет Lenta.ru.
12 ноября также о создании временного правительства объявила Национальная коалиция сирийских революционных и оппозиционных сил. В состав кабинета вошли восемь министров, премьер и его заместитель. Кабинет министров должен управлять территориями, которые уже находятся под властью повстанцев. Однако как будет решаться вопрос о распределении власти между Национальной коалицией и группировками радикальных исламистов, которые частично контролируют эти территории и не признают власть коалиции, пока неизвестно.
Курды, компактно проживающие на северо-востоке Сирии, составляют примерно 10% населения страны. В начале конфликта между правительством Башара Асада и оппозицией, курды заявляли, что не будут поддерживать ни одну из сторон. На курдских территориях сформировано ополчение, которое защищает их и от повстанцев, и от правительственных войск.