13 Նոյեմբեր 2013 - 10:38 AMT
Իրանն առաջիկայում կարող է առաջատարը դառնալ աշխարհում ածխաջրածինների պաշարներով և արդյունահանմամբ: Ըստ Իրանի ԶԼՄ-ների վերջին հաղորդագրությունների, Իրանը հետախուզել է 178 նավթի և 70 գազի հանքավայր երկրի ամբողջ տարածքում: Ինչպես գրում է Shana-ն Իրանի Ազգային նավթային ընկերության հետախուզման բաժնի պետ Հորմոզ Ջալավանդի վրա հղումով, 176 նավթային հանքավայր կա Զագրոսի շրջանում և Պարսից ծոցի ավազանում, և երկուսը՝ կենտրոնական ավազանում: «Գազի 65 հանքավայր կա Զագրոսի և Պարսից ծոցի ավազանում, երկուսը՝ կենտրոնական ավազանում, երեքը՝ Կորեդագի ավազանում»,-ասել է նա:
Զագրոսի ավազանը ներառում է Լորեստանի, Ձեֆուլի, Ֆարսի, Բանդար Աբասի գավառները: Կենտրոնական ավազանը ներառում է Արևելյան Ատրպատականի, Քերմանի, Մեշհեդի, Սիֆահանի գավառները:
Այժմ Իրանը չորրորդն է աշխարհում արդյունահանվող նավթի պաշարներով Վենեսուելայից, Սաուդյան Արաբիայից ու Կանադայից հետո: Բնական գազի 34 տրլն խմ պաշարներով Իրանը երկրորդն է աշխարհում Ռուսաստանից հետո:

Иран в ближайшем будущем может занять главенствующие позиции по запасам и добываемым углеводородам. По последним сообщениям иранских СМИ, Иран провел разведку 178 нефтяных и 70 газовых месторождений в осадочных пластах по всей стране. Как пишет Shana со ссылкой на главу отдела разведки Национальной иранской нефтяной компании Хормоза Джалаванда, 176 нефтяных месторождений находятся в районе Загрос и бассейне Персидского залива, и два – в центральном бассейне. «65 месторождений газа находятся также в районе Загрос и бассейнах Персидского залива, два – в центральном бассейне, три – в бассейне Kopeдаг", – сказал он.
Бассейн Загрос включает провинции Лорестан, Дезфул, Фарс, Бандар Аббас. Центральный бассейн включает провинции Восточный Азербайджан, Керман, Мешхед, Исфахан.
В настоящее время Иран находится на четвертом месте в мире по величине запасов извлекаемой нефти после Венесуэлы, Саудовской Аравии и Канады. С 34 триллионами кубометров запасов природного газа Иран занимает второе место в мире после России.