Ռուսաստանն ու Սերբիան պայմանավորվել են ակտիվացնել շփումները ԳՇ մակարդակով: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՊՆ ղեկավար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն:
«Պայմանավորվել ենք ակտիվացնել շփումները Գլխավոր շտաբերի մակարդակով: Ենթադրում ենք նաև ընդլայնել գործակցությունը զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների միջև»,- ասել է նա Սերբիայի ՊՆ ղեկավար Նեբոյշա Ռոդիչի հետ հանդիպման ավարտին:
Շոյգուն հստակեցրել է, որ խոսքը ՌՕՈւ, ՀՕՊ և ցամաքային զորքերի մասին է՝ հավելելով, որ երկրները դեռ շատ անելիքներ ունեն այդ ոլորտում: «Վերջին 15-20 տարում այդ գործակցության մակարդակն աններելի իջել է: Դա այն է, ինչ պետք է անենք ամենասեղմ ժամկետում»,- հայտարարել է Շոյգուն, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի և Սերբիայի միջև վաղեմի պատմություն ունեն: Որոշ ժամանակահատվածում դրանք ԽՍՀՄ-Հարավսլավիա հարաբերությունների մաս էին: Երկու պետությունների միջև մուտքի արտոնագրեր չեն գործում: 2002 թ. մարդահամարի տվյալներով Սերբիայում բնակվում էր 2588 ռուս, իսկ Ռուսաստանում՝ 4156 սերբ:

14 Ноябрь 2013 - 07:10 AMT
Россия и Сербия договорились усилить контакты по линии генштабов. Об этом сообщил министр обороны РФ генерал армии Сергей Шойгу. "Мы договорились об усилении контактов по линии наших генеральных штабов. Также предполагаем расширение сотрудничества по родам и видам вооруженных сил", – сказал он по итогам встречи с министром обороны Сербии Небойшей Родичем.
Шойгу уточнил, что речь идет о ВВС, ПВО и сухопутных войсках. Российский министр отметил, что РФ и Сербии предстоит многое сделать в области сотрудничества по линии оборонной промышленности.
"За последние 15-20 лет уровень этого сотрудничества упал до неприлично низкого. Это то, что нам предстоит сделать в самые короткие сроки", – заявил Шойгу, передает ИТАР-ТАСС.
Дипломатические отношения между Российской Федерацией и Республикой Сербия имеют давнюю историю. Некоторое время в XX веке они были частью советско-югославских дипломатических отношений. Россия имеет посольство в Белграде, Сербия имеет посольство в Москве. Среди двух государств существует безвизовый режим. Объем двусторонней торговли в 2008 году составил 4041 млн. долларов, но в 2009 году замечено большое падение в области торговли, вызвано экономическим кризисом. По данным переписи 2002 года было 2588 русских, проживающих в Сербии и 4156 сербов, проживающих в России.