Նոյեմբերի 13-ին հարված հասցվեց Վլադիմիր Պուտինին հաղթելու և Ազատ առևտրի մասին պայմանագրի ու ԵՄ-ին անդամակցելու հեռանկարի շնորհիվ Ուկրաինային Մոսկվայի ուղեծրից դուրս բերելու եվրոպական հույսերին, գրում է The Guardian-ը: Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հետաձգեց նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյին ազատ արձակելու մասին օրենքի քննարկումը:
Կիևի անգործությունը մեկնաբանվեց որպես նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի ժամանակ ձգելու փորձ, իսկ Կրեմլը նոր միավորներ ստացավ հետխորհրդային տարածքում ԵՄ հետ մրցակցության ասպարեզում:
Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Պուտինն արդեն նշանակալի հաղթանակ տարավ, երբ Հայաստանը կտրուկ շրջադարձ կատարեց, խաչ քաշելով Եվրամիության հետ տարիներ տևած բանակցությունների վրա և հայտարարեց, որ անդամակցելու է Ռուսաստանի գլխավորած Մաքսային միությանը:
Եվրոպայի գլխավոր պահանջն Ուկրաինայից վերաբերոմ է «ընտրովի արդարադատությունից» հրաժարվելուն, այսինքն դատական համակարգը քաղաքական նպատակներով օգտագործելուց: Դա վերաբերում է նաև Տիմոշենկոյի գործին, որի ազատ արձակումը պարտադիր պայման է համաձայնագրի ստորագրման համար: Սակայն նոյեմբերի 11-ին ամպերը կրկին կուտակվեցին նախկին վարչապետի շուրջ՝ նրա գլխավոր փաստաբանին ձերբակալեցին ընտանեկան բռնության մեղադրանքով: Բացի այդ, պարզվեց, որ Յանուկովիչն այցելել է Մոսկվա՝ գաղտնի բանակցություններ վարելով Պուտինի հետ, գրում է պարբերականը:
Բրյուսելի դիվանագետները հայտարարում են, որ Վիլնյուսում պայմանագիր ստորագրելու Ուկրաինայի շանսերը նվազում են, սակայն, նրանց կարծիքով, Ուկրաինան կարող է մինչև վերջին պահը տատանվել Եվրոպայի ու Մոսկվայի միջև, հայտնում է Inopressa-ն:
Եվրամիությունը պահանջում էր Ուկրաինայից բարեփոխել ընտրական օրենսդրությունը և ազատ արձակել նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյին: Հոկտեմբերի 17-ին Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հայտարարեց, որ պատրաստ է օրենք ստորագել, որը թույլ կտա Տիմոշենկոյին արտերկիր մեկնել բուժվելու, եթե օրինագիծը ստանա խորհրդարանի հավանությունը: Ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները վստահ են, որ նախագահը պետք է ներում շնորհի Տիմոշենկոյին: Նախօրեին Գերագույն դատարանը չկարողացավ քննարկել Տիմոշենկոյին առնչվող օրենքը, քննարկումը հետաձգվեց մինչև նոյեմբերի 19-ը: Ուկրաինայի և Եվրամիության միջև Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը կարող է հետաձգվել երկու տարով Կիևի կողմից ԵՄ պահանջները չկատարելու պատճառով:

14 Ноябрь 2013 - 07:23 AMT
13 ноября европейским надеждам одолеть Владимира Путина и сманить Украину с орбиты Москвы при помощи договора о свободной торговле и перспективы членства в ЕС был нанесен удар, пишет The Guardian: Верховная Рада отложила рассмотрение закона об освобождении экс-премьер-министра Юлии Тимошенко.
Бездействие Киева было истолковано как попытка президента Виктора Януковича тянуть время, а Кремль получил новые очки в соперничестве с ЕС за влияние на постсоветском пространстве, говорится в статье.
В сентябре этого года Путин уже одержал значительную победу, когда Армения сделала резкий разворот, махнув рукой на годы переговоров с Евросоюзом, и объявила о вступлении в возглавляемый Россией Таможенный союз.
Главное требование Европы к Украине – это отказ от "избирательного правосудия", то есть от использования судебной системы в политических целях. Это касается и дела Тимошенко, чье освобождение является обязательным условием для подписания соглашения. Однако 11 ноября тучи над бывшим премьером вновь сгустились: ее главный адвокат был задержан для дачи показаний по обвинению в домашнем насилии. Кроме того, выяснилось, что Янукович летал в Москву на тайные переговоры с Путиным, сообщает издание.
Дипломаты в Брюсселе заявляют, что шансы на подписание соглашения в Вильнюсе падают, однако, по их мнению, Украина может балансировать между Европой и Москвой до самой последней минуты, передает Inopressa.
Евросоюз требовал от Киева реформы избирательного законодательства и прежде всего освобождения экс-премьера Украины Юлии Тимошенко. 17 октября украинский президент Виктор Янукович заявил, что готов подписать закон, который позволит Тимошенко выехать на лечение за рубеж, если такой законопроект получит одобрение парламента. В то же время представители оппозиционных партий уверены, что Тимошенко должна быть помилована президентом.
Накануне Верховная Рада не смогла рассмотреть закон об освобождении Тимошенко и ее лечении за границей. Обсуждение закона перенесено на 19 ноября. Подписание соглашения об ассоциации Украины с Евросоюзом может быть отложено на два года из-за невыполнения Киевом требований ЕС.